pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Wyobraźnia organizacyjna

Autor książki:

Gareth Morgan

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2001
Oprawa: twarda
Ilość stron: 286 s.
Wymiar: 143x205 mm
EAN: 9788301133771
ISBN: 83-01-13377-5
Data: 2003-10-13
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wyobraźnia organizacyjna to sposób myślenia i organizowania. Jest to podstawowa umiejętność, która może pomóc menedżerom w rozumieniu, rozwijaniu swojego potencjału twórczego oraz znajdowaniu innowacyjnych rozwiązań trudnych problemów w zmieniającym się i niepewnym otoczeniu. Niniejsza książka, zawierająca wiele konkretnych przykładów zaczerpniętych z życia organizacji uczy, jak stosować w praktyce nowe podejście do zarządzania polegające na wykorzystaniu wyobraźni.

Książka "Wyobraźnia organizacyjna" - Gareth Morgan - oprawa twarda - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 286 stron i została wydana w 2001 r.

Spis treści:

Przedmowa

Podziękowania
1. Wykorzystywanie wyobraźni: przedstawienie nowej umiejętności niezbędnej w burzliwych czasach. Pokazuje się tu, jak możemy zmobilizowaćca łą naszą wyobraźnię po to, by opracowywać nowe metody organizowania i radzenia sobie ze zmianami.

2. Spojrzenie w lustro
Rozdział ten ukazuje, jak możemy wykorzystywa ć wyobra ź ni ę jako sposób tworzenia nowych obrazów samych siebie i naszych stylów zarządzania oraz znajdowania nowych metod zwiększania swej wartości jako menedżerów w elastycznych, zdecentralizowanych organizacjach o spłaszczonej strukturze, w których nie działają już hierarchiczne style zarządzania.

3. Strategiczne termity
W rozdziale tym pokazano, w jaki sposób możemy rozwinąć takie podejście do kierowania zmianą, które pomaga unikać pułapek i ograniczeń narzucanych przez sztywne plany. Przedstawiono niektóre z praktycznych konsekwencji nowoczesnych teorii samoorganizacji, ukazując, jak ład może się wyłonić z chaosu i jak można kierować wizjonerską zmianą w sposób przyrostowy, nieplanowany.

4. O roślinach-pająkach
Rozdział ten wyjaśnia, jak można stworzyć zdecentralizowane organizacje i tak zarządzać nimi, że pozwoli to na rozwój i samoorganizację w sposób otwarty, ale jednak kontrolowany. Przedstawiono tu pomysły i wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób menedżerowie, borykając się z wymaganiami różnorodnych zespołów, projektów i zróżnicowanych jednostek przedsiębiorstw, mogą zarządzać za pomocą „sznurów pępkowych”. Stwarzają one przestrzeń i autonomię , dzięki którym mogą się mno żyć i rozkwitać nowe inicjatywy przy jednoczesnym respektowaniu potrzeby integracji i odpowiedzialności w całej organizacji.

5. „Polityczna piłka nożna”
W rozdziale tym badam dylematy i trudności sterowania zmianą organizacyjną w bardzo upolitycznionym kontekście. Ilustruję, jak możemy zmobilizować swoje zdolności wykorzystywania wyobraźni do przeobrażenia złożonych problemów i uzyskania pomyślnych wyników.

6. „Jeste ś my b ą blem wy ł onionym z wody”
Ilustruję tu, jak można wykorzystywać nowe obrazy do wyjaśniania i wzmacniania innowacyjnych form organizacji oraz pokazuję trudności, jakie mogą się pojawić, kiedy współdziała się z ludźmi i organizacjami faworyzującymi styl bardziej biurokratyczny.

7. „Zablokowania przyszłości”
W rozdziale tym przedstawiam studium przypadku mówiące o tym, w jaki sposób organizacje mogą ugrzęznąć w schematach blokujących zmianę, oraz ilustruję pewne metody, przy użyciu których można zidentyfikować i zbadać patologie organizacji. Ukazuję, jak można wykorzystywać wyobraźnię do rozwijania twórczych sposobów pojmowania, tak aby mogła się pojawić nowa przestrzeń dla dialogu o najistotniejszych problemach.

8. „Wygotowanie się ”
W rozdziale tym ukazano, jak proces wykorzystywania wyobraźni może posłużyć do „odczytywania” i przekształcania rozwoju projektów zmiany organizacyjnej. Pokazano, w jaki sposób menedżerowie, konsultanci i inni „agenci zmiany” mogą zmobilizować wymyślone przez personel obrazy i metafory do tworzenia dialogu i zrozumienia dotyczącego zasadniczych problemów i zadań czekających organizację w przyszłym rozwoju.

9. Obrazy pracy zespołowej
Rozdział ten ilustruje, jak to się dzieje, że praca zespołowa jest procesem wykorzystywania wyobraźni. Bada się tu, jak przy konwencjonalnym pojmowaniu pracy zespołowej narzuca si ę ograniczona liczba metafor i jakie są możliwości stworzenia obrazów nowych form.

10. Potęga obrazu
Z rozdziału tego można się dowiedzieć, jak ogromna kreatywność czeka na wykorzystanie w większości organizacji. Pokazano tu, że pracownicy mają zdolność tworzenia sugestywnych, ważnych obrazów pozwalających uchwycić zasadnicze problemy organizacyjne i kształtować strategię zmiany.

11. Ożywianie przekazu Pokazujemy tu, jak nasze zdolności wykorzystywania wyobraźni mogą być użyte do wytworzenia „ożywionych przekazów”, w których dział ania przemawiają dobitniej niż słowa. Podsuwamy też środki, przy użyciu których menedżerowie mogą przełama ć retorykę i cynizm demobilizujce ich organizacje, kształtując skutecznie oddziałujące do świadczenia z uczeniem się.

12. Przemyślenie na nowo produktów i usług
Ilustruję tu, w jaki sposób moż na stosować wykorzystywanie wyobraźni do rozwijania nowych punktów widzenia na innowacje produktów i usług. 13. Gdybyście tylko mieli młotek...
W rozdziale tym omawiam to, jak wykorzystywanie wyobraźni może dostarczyć nam „skrzynki z twórczymi narzędziami”, za pomocą których ludzie mogą tworzyć własne sposoby podchodzenia do problemów jednostek i organizacji oraz kierowania nimi, a tak że do zmieniania obrazów i przekształcania społecznych wyzwań naszych czasów.

Dodatek A. Teoretyczne podstawy praktyki
Zawarte są tu refleksje na temat wykorzystywania wyobraźni jako postmodernistycznej teorii organizacji i zarzą dzania tworzącej sposoby rozumienia podążające za zmianą. Podejście to integruje teorie mówiące o społecznym konstruowaniu rzeczywistości z teoriami o samoorganizującym charakterze świata społecznego. Podkreśla się tu wzajemny stosunek między samoidentyfikacją a możliwościami dokonywania zmiany.

Dodatek B. Uwagi o metodzie badawczej
Przedstawiono tu zasady uczenia się w trakcie działania kierujące wykorzystywaniem wyobraźni jako strategią badawczą oraz zbadano niektóre z nowych sposobów rozumienia wiedzy potrzebne do wyzwolenia nowatorskich metod badań.

Refleksje i związki
Jest to przewodnik po konkretnych źródłach, a tak że przedstawiono tu pewne sugestie dotyczące dalszych lektur.

Literatura
Indeks nazwisk
Indeks rzeczowy
O autorze