Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie |
Rok wyd.: | 2011 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 174 s. |
Wymiar: | 170x240 mm |
EAN: | 9788373785984 |
ISBN: | 978-83-7378-598-4 |
Data: | 2011-04-06 |
Opis książki:
Prezentowana książka została pomyślana jako podręcznik do przedmiotu "probabilistyczne modele badań operacyjnych/", wykładanego od kilku lat na studiach I stopnia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Warto podkreślić, że obok "deterministycznych modeli badań operacyjnych/" jest to jeden z przedmiotów tworzących specjalność międzykierunkową "badania operacyjne i decyzje/", adresowaną do studentów pragnących wynieść z uczelni wiedzę i umiejętność posługiwania się nowoczesnymi metodami ilościowymi w praktycznym rozwiązywaniu problemów z zakresu ekonomii i zarządzania.
Zgodnie z nazwą, zarówno przedmiot, jak i podręcznik koncentrują się przede wszystkim na tych modelach badań operacyjnych, których zasadniczą cechą jest uwzględnienie losowej natury analizowanych problemów decyzyjnych, a w szczególności na modelach opartych na łańcuchach i procesach Markowa.
W pierwszej części (obejmującej rozdziały 1-3), poświęconej łańcuchom Markowa, a więc procesom o czasie dyskretnym, prezentowany podręcznik nawiązuje w znacznym stopniu do książki Łańcuchy Markowa w teorii i zastosowaniach M. Podgórskiej, P. Śliwki, M. Topolewskiego i M. Wrzosek, wydawanej przez Oficynę Wydawniczą SGH w latach 2001-2003. Rozdział 1 zawiera przystępne omówienie własności skończonych jednorodnych łańcuchów Markowa, ze szczególnym uwzględnieniem łańcuchów ergodycznych i pochłaniających, oraz podstawowe informacje na temat łańcuchów o nieskończonej przestrzeni stanów. Wykorzystanie omawianych narzędzi w modelowaniu problemów decyzyjnych nie byłoby jednak możliwe bez umiejętności wnioskowania na temat wartości parametrów, dlatego przedmiotem rozdziału 2 są metody estymacji parametrów łańcucha Markowa na podstawie mikro- i makrodanych oraz związane z nimi testy statystyczne. Rozdział 3 jest poświęcony decyzyjnym łańcuchom Markowa, umożliwiającym modelowanie zagadnień decyzyjnych, w których stan otoczenia decydenta podlega zmianom zgodnym z naturą łańcucha Markowa.
Druga część podręcznika skupia się na modelach Markowa z czasem ciągłym. I tak, rozdział 4 stanowi wprowadzenie do teorii procesów Markowa. Szczególną uwagę przywiązuje się do procesu Poissona oraz procesów urodzin i śmierci, stanowiących podstawę konstrukcji markowowskich modeli systemów kolejkowych, będących przedmiotem rozdziału 5. Rozdział 6 ma na celu zaznajomienie czytelnika z podstawowymi modelami zapasów, zarówno deterministycznymi, jak i probabilistycznymi. Wyróżnione w tekście bloki stanowią materiał uzupełniający, który może być pominięty bez straty ciągłości rozważań.
Wszystkie rozdziały zostały zilustrowane licznymi przykładami, które umożliwią czytelnikowi śledzenie wywodów i ułatwią rozwiązanie zadań, zamieszczonych na końcu podręcznika. Zadania stanowią przegląd zastosowań omawianych w podręczniku metod analizy w modelowaniu problemów związanych z bankowością, ubezpieczeniami, marketingiem, zarządzaniem zasobami ludzkimi, systemami edukacyjnymi, projektowaniem systemów kolejkowych oraz zarządzaniem zapasami. Nadzieją autorki pozostaje, że przedstawione tam - w sposób z natury rzeczy uproszczony - zagadnienia przygotują i zachęcą czytelnika do stosowania poznanych metod w rozwiązywaniu bardziej złożonych, rzeczywistych problemów, z którymi spotka się w przyszłej pracy zawodowej.
Książka "Probabilistyczne modele badań operacyjnych" - Anna Decewicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 174 stron i została wydana w 2011 r.
Spis treści:
PRZEDMOWA
1. SKOŃCZONE ŁAŃCUCHY MARKOWA
1.1.Wprowadzenie
1.2.Klasyfikacja stanów SJŁM
1.3.Postać normalna macierzy przejścia
1.4.Własności graniczne SJŁM
1.5.Oczekiwane czasy pierwszego przejścia i powrotu
1.6.Łańcuchy pochłaniające
1.7.Łańcuchy Markowa o przeliczalnej przestrzeni stanów
1.8.Łańcuchy Markowa wyższego rzędu
2. ESTYMACJA PARAMETRÓW MACIERZY PRZEJŚCIA SJŁM
2.1.Mikro- i makrodane
2.2.Estymacja prawdopodobieństw przejścia SJŁM na podstawie mikrodanych
2.3.Estymacja prawdopodobieństw przejścia SJŁM na podstawie makrodanych
3. DECYZYJNE ŁAŃCUCHY MARKOWA
3.1.Łańcuchy Markowa z wypłatami
3.2.Łańcuchy z dyskontowaniem
3.3.Decyzyjne łańcuchy Markowa
3.4.Łańcuchy decyzyjne z dyskontowaniem
4. PROCESY MARKOWA
4.1.Wprowadzenie
4.2.Klasyfikacja stanów jednorodnego procesu Markowa
4.3.Własności graniczne jednorodnego procesu Markowa
4.4.Czas pobytu w stanie
4.5.Proces Poissona
4.6.Proces urodzin i śmierci
4.7.Proces semi-Markowa
5. MODELE SYSTEMÓW KOLEJKOWYCH
5.1.Wprowadzenie
5.2.Markowowskie modele systemów kolejkowych
5.3.Model systemu kolejkowego M/M/1:(∞, p )
5.4.Model systemu kolejkowego M/M/1:(∞, ∞)
5.5.Model systemu kolejkowego M/M/2:(∞, ∞)
5.6.Wskaźniki jakości działania systemu kolejkowego
5.7.Optymalizacja działania systemu kolejkowego - analiza kosztów
5.8.Niemarkowowskie modele systemów kolejkowych
6. MODELE ZAPASÓW
6.1.Wprowadzenie
6.2.Model EOQ
6.3.Jednookresowy probabilistyczny model zapasów
6.4.Wielookresowy model zapasów jako łańcuch Markowa
ZADANIA
ODPOWIEDZI DO WYBRANYCH ZADAŃ
SŁÓW KILKA O MARKOWIE
LITERATURA