Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Polskie Ekonomiczne, PWE |
Rok wyd.: | 2005 |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 876 s. |
Wymiar: | 195x255 mm |
EAN: | 9788320815481 |
ISBN: | 83-208-1548-7 |
Data: | 2006-11-13 |
Opis książki:
Podstawy zarządzania finansami to podręcznik dla studentów dopiero zaczynających poznawać finanse. Zakres tematów w nim przedstawionych obejmuje wszystkie obszary związane z zarządzaniem finansami zarówno bezpośrednio w przedsiębiorstwie, jak i dotyczące jego otoczenia. Finansowanie działalności przedsiębiorstwa wymaga bowiem znajomości wielu instrumentów finansowych, wiedzy o rynkach pieniężnych i kapitałowych; oraz umiejętności posługiwania się sprawozdaniami finansowymi. Podręcznik może być przydatny nie tylko studentom, lecz także praktykom przedsiębiorcom oraz pracownikom instytucji finansowych, którzy pragną uporządkować i uzupełnić swoją wiedzę. Pierwszy tom podręcznika zawiera omówienie podstawowych pojęć oraz wyceny najważniejszych instrumentów finansowych: obligacji i akcji, drugi - planowanie i realizację strategicznych decyzji finansowych oraz zarządzanie kapitałem obrotowym
Fragment
Przedmowa
ZARYS TREŚCI CZWARTEGO WYDANIA PODRĘCZNIKA
Finanse są ekscytującą, wymagającą i ciągle się zmieniającą dyscypliną nauki. Nowe techniki i technologie oraz rosnąca globalizacja prowadzą do dramatycznych zmian praktyki finansowej i rynków finansowych. W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami wielkich wzrostów i upadków rynków akcji oraz bankructw takich gigantów, jak Enron, World Com czy Global Crossing. Inwestorzy, regulatorzy i ustawodawcy analizują obecnie wątpliwe praktyki wielu czołowych firm księgowych, banków inwestycyjnych i analityków rynkowych. Wiele z tych zagadnień jest przedmiotem obecnego wydania Podstaw zarządzania finansami i staraliśmy się prezentować je zarówno z perspektywy finansowej, jak i etycznej. W czasie, w którym wychodzą na światło dzienne nadużycia ostatnich lat, ważniejsze niż kiedykolwiek staje się zapewnienie studentom solidnego zrozumienia podstawowych zasad finansów. Rozwijając i doskonaląc Podstawy zarządzania finansami, próbowaliśmy przekazać studentom ekscytującą i zmienną naturę finansów i pomóc im w uzmysłowieniu ich wagi i znaczenia. Często się zdarza, że studenci odkrywają, iż finanse są ciekawsze i ważniejsze, niż tego oczekiwali. Niemniej jednak finanse pozostają wymagającym i trudnym przedmiotem dla wielu z nich, o czym staraliśmy się stale pamiętać, przygotowując ten podręcznik. Nie rezygnując z dyscypliny wywodu, próbowaliśmy wyjaśnić każdy temat tak jasno i kompletnie, jak to tylko było możliwe. Zdecydowanie wierzymy, że wstępny kurs finansów musi być czymś więcej niż prezentacją wielu tematów -- studenci powinni nie tylko zrozumieć podstawowe pojęcia, lecz także ich wzajemne zależności. Mając to na uwadze, rozpoczęliśmy Podstawy zarządzania finansami od omówienia celów zarządzania finansami, łącznie z pokazaniem, jak menedżerowie i inwestorzy korzystają ze sprawozdań finansowych dla określenia stopnia realizacji celów firmy. Pokazaliśmy również, jak system wynagrodzeń oraz groźba przejęcia mogą być wykorzystane do motywowania menedżerów i jakie korzyści może to przynieść akcjonariuszom i całemu społeczeństwu. Opisaliśmy również w początkowych częściach książki środowisko finansowe, wzajemne relacje ryzyka i stopy zwrotu oraz wartość pieniądza w czasie, a korzystając z tych podstawowych pojęć, wyjaśniliśmy, jak są kształtowane ceny akcji i obligacji. Mając takie podstawy, w kolejnych rozdziałach scharakteryzowaliśmy narzędzia i techniki finansowe, jakie są stosowane przez menedżerów w celu maksymalizacji wartości ich firm. Należą do nich techniki budżetowania kapitałowego, procedury określania optymalnej struktury kapitału, procesy pozyskiwania kapitału przez firmy oraz różne aspekty zarządzania kapitałem obrotowym. Końcowa część książki składa się z dwóch rozdziałów, które zajmują się prognozowaniem finansowym oraz ponadnarodowym zarządzaniem finansowym. Taka struktura naszego podręcznika ma cztery ważne zalety:
1. Wcześnie wyjaśniamy, jak korzysta się z danych księgowych, jak funkcjonują rynki finansowe i jak są kształtowane ceny papierów wartościowych. Pomaga to studentom w zrozumieniu wpływu zarządzania finansami na ceny akcji. Wczesne omówienie analizy ryzyka, wartości pieniądza w czasie i technik wyceny pozwala także na stosowanie i ugruntowywanie tych pojęć w pozostałych częściach książki.
2. Zogniskowanie struktury książki wokół rynków i wyceny wzmacnia ciągłość wywodu i pomaga studentom w zrozumieniu współzależności rozmaitych zagadnień.
3. Większość studentów -- nawet tych, którzy nie zamierzają specjalizować się w finansach -- interesuje się wartością akcji i obligacji, stopami zwrotu itp. Ze względu na to, że zdolność nauczenia się danego tematu jest zależna od osobistego zainteresowania i motywacji, wczesne omówienie papierów wartościowych i ich rynków w Podstawach zarządzania finansami jest dydaktycznie uzasadnione.
4. Po wprowadzeniu podstawowych pojęć, łatwiej jest studentom zrozumieć, jak i dlaczego korporacje podejmują konkretne decyzje inwestycyjne i finansowe, a także w jaki sposób opracowują i realizują swoją politykę kapitału obrotowego.
DOCELOWY RYNEK
Podstawy zarządzania finansami są w naszym zamiarze podręcznikiem dla wstępnego kursu finansów. Możliwe jest przerobienie wszystkich rozdziałów podręcznika w ramach jednego semestru, a nawet może uzupełnienie go kilkoma dodatkowymi lekturami lub studiami przypadków. Książka może być też polecana dla dwu semestralnych kursów, umożliwiając wykładowcy elastyczne korzystanie z jeszcze większej liczby dodatkowych studiów przypadków, lektur i ćwiczeń. Chociaż kolejność rozdziałów w Podstawach zarządzania finansami ma logiczne uzasadnienie, to ich modularny charakter pozwala wykładowcom w razie takiej potrzeby na zmianę sekwencji ich omawiania.
Istotne cechy dydaktyczne książki Każdy rozdział rozpoczyna się od szkicu, w którym opisaliśmy sposób, w jaki konkretna korporacja rozwiązuje problemy omawiane w danym rozdziale. Szkice te mają wzmóc zainteresowanie studentów, pokazując znaczenie omawianych problemów w prawdziwym świecie oraz przydatność pozornie suchych i abstrakcyjnych wywodów.
W wielu miejscach podręcznika umieściliśmy tekst w ramkach zatytułowanych "Praktyka gospodarcza", "Z perspektywy globalnej" i "Znaczenie techniki". Przytoczyliśmy w nich praktyczne przykłady zastosowania pojęć z zakresu finansów.
W całej pracy kluczowe pojęcia są w tekście wytłuszczone, a ich definicje podane na marginesie. Ten słowniczek umożliwia studentom szybkie odnalezienie i przypomnienie sobie najważniejszych pojęć omawianych w danym rozdziale.
Pytania kontrolne służą do samodzielnego sprawdzenia przez studentów stopnia zrozumienia tekstu. Zamieszczone są one po każdym podrozdziale. W każdym rozdziale są podane adresy internetowe, umożliwiające uzyskanie dodatkowych informacji o spółkach i agendach rządowych omawianych w tekście.
Na końcu każdego rozdziału umieściliśmy dużą liczbę pytań, zadań do samodzielnego rozwiązania, zadań dla początkujących, zadań typu egzaminacyjnego, zadań oraz zadań wymagających użycia arkusza kalkulacyjnego. Mają one różny poziom trudności, ale zawsze obejmują wszystkie zagadnienia przedstawione w danym rozdziale. Na samym końcu każdego rozdziału zamieściliśmy całościowe studium przypadku, które zwykle jest tematycznie związane ze szkicem z początku rozdziału. Te ministudia przypadków są zarówno ilustracją, jak i podsumowaniem oraz powiązaniem najważniejszych zagadnień omówionych w danym rozdziale. Stanowią więc idealną podstawę dla wykładów systematycznie prezentujących te zagadnienia.
WNIOSEK
Finanse są faktycznie kamieniem węgielnym systemu przedsiębiorstw -- dobre zarządzanie finansami ma fundamentalne znaczenie dla ekonomicznej sytuacji firm, a więc i dla kraju oraz świata. Ze względu na swoje znaczenie finanse powinny być szeroko i dokładnie rozumiane, ale łatwiej to powiedzieć niż osiągnąć.
Dyscyplina ta jest stosunkowo złożona oraz podlega nieustannym przemianom w odpowiedzi na zmiany warunków ekonomicznych. Wszystko to powoduje, że finanse są stymulujące i ekscytujące, ale także wymagające, a niekiedy niezwykle trudne. Mamy szczerą nadzieję, że podręcznik ten dobrze spełni swoje zadanie, przyczyniając się do lepszego zrozumienia naszego systemu finansowego.
Eugene F. Brigham
Książka "Podstawy zarządzania finansami. Tom 1-2" - Eugene Brigham, Joel Houston - oprawa miękka - Wydawnictwo Polskie Ekonomiczne, PWE. Książka posiada 876 stron i została wydana w 2005 r.
Spis treści:
TOM I
CZĘŚĆ 1. PODSTAWY ZARZĄDZANIA FINANSAMI
Rozdział 1. Przegląd zarządzania finansami
Wprowadzenie
Możliwości zrobienia kariery w sektorze finansów
Rynki pieniężne i kapitałowe
Inwestowanie
Zarządzanie finansami
Zarządzanie finansami w nowym milenium
Globalizacja biznesu
Technika informatyczna
Alternatywne formy organizacji przedsiębiorstwa
Własność jednoosobowa
Spółka jawna
Korporacja (spółka kapitałowa)
Finanse w strukturze organizacyjnej firmy
Obowiązki personelu finansowego
Cele korporacji
Bodźce dla menedżerów mające na celu maksymalizację majątku akcjonariuszy
Odpowiedzialność społeczna
Maksymalizacja cen akcji i dobrobyt społeczny
Etyka w biznesie
Stosunki agencji
Akcjonariusze a menedżerowie
Akcjonariusze (działający za pośrednictwem menedżerów) a kredytodawcy
Działania zarządu zmierzające do maksymalizacji majątku akcjonariusza
Czy próby maksymalizacji wskaźnika zysk na akcję (EPS) mają sens?
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Całościowe studium przypadku
Rozdział 2. Sprawozdania finansowe, przepływy pieniężne i podatki 58
Wprowadzenie
Krótka historia rachunkowości i sprawozdań finansowych
Sprawozdania i raporty finansowe
Bilans
Rachunek zysków i strat
Sprawozdanie z zysków niepodzielonych
Przepływy pieniężne netto
Rachunek przepływów pieniężnych
Modyfikacja danych księgowych wspomagająca podejmowanie decyzji zarządczych
Aktywa operacyjne i kapitał operacyjny
Zysk operacyjny netto po opodatkowaniu (NOPAT)
Wolne środki pieniężne
Obliczanie wartości wolnych środków pieniężnych
MVA I EVA
Rynkowa wartość dodana (MVA)
Ekonomiczna wartość dodana (EVA)
System federalnego podatku dochodowego
Podatki korporacji
Podatki osobiste
Odsetki spłacane
Odsetki uzyskiwane
Dywidendy wypłacane
Dywidendy uzyskiwane
Strata przenoszona w przód i wstecz
Zyski kapitałowe
Amortyzacja
Małe przedsiębiorstwa
Fałszowanie ksiąg rachunkowych
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 3. Analiza sprawozdań finansowych
Wprowadzenie
Analiza wskaźnikowa
Wskaźniki płynności
Zdolność do spełnienia zobowiązań krótkoterminowych: wskaźnik bieżący
Wskaźniki sprawności zarządzania aktywami
Ocena zapasów: wskaźnik obrotu zapasami
Ocena należności: wskaźnik obrotu należnościami w dniach
Ocena środków trwałych: wskaźnik rotacji środków trwałych
Ocena całości aktywów: wskaźnik rotacji majątku
Wskaźniki zarządzania zadłużeniem
Jak firma jest finansowana: zadłużenie ogółem do aktywów ogółem
Zdolność do spłaty odsetek: wskaźnik pokrycia odsetek zyskiem
Zdolność do obsługi zadłużenia: wskaźnik pokrycia EBITDA
Wskaźniki rentowności
Rentowność sprzedaży
Wskaźnik rentowności majątku (BEP)
Stopa zwrotu z aktywów ogółem
Stopa zwrotu ze zwykłego kapitału akcyjnego
Wskaźniki wartości rynkowej
Wskaźnik cena/zysk
Wskaźnik cena/przepływy pieniężne
Wskaźnik wartość rynkowa/wartość księgowa
Analiza trendów
Podsumowanie analizy wskaźnikowej: równanie Du Ponta
Wskaźniki porównawcze i analiza wzorcowa
Zastosowania i ograniczenia analizy wskaźnikowej
Problemy z ROE
Patrząc nie tylko na liczby
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 4. Otoczenie finansowe: rynki, instytucje i stopy procentowe
Wprowadzenie
Rynki finansowe
Rodzaje rynków
Obecne tendencje
Instytucje finansowe
Rynek papierów wartościowych
Zorganizowane giełdy papierów wartościowych
Rynek poza giełdowy i rynki akcji NASDAQ
Koszt pieniądza
Poziomy stóp procentowych
Czynniki określające poziom rynkowych stóp procentowych
Realna stopa procentowa bez ryzyka, k*
Nominalna lub deklarowana stopa procentowa bez ryzyka, kRF
Premia inflacyjna (IP)
Premia za ryzyko niewypłacalności (DRP)
Premia z tytułu zbywalności (płynności) (LP)
Premia za ryzyko terminu zapadalności (MRP)
Struktura czasowa stóp procentowych
Co decyduje o kształcie krzywej dochodowości?
Jak za pomocą krzywej dochodowości oszacować przyszłe stopy procentowe?
Inwestowanie za granicą
Inne czynniki mające wpływ na poziomy stóp procentowych
Polityka banku centralnego
Deficyt lub nadwyżka budżetu państwa
Czynniki międzynarodowe
Stopień aktywności gospodarczej
Stopy procentowe i decyzje biznesowe
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
CZĘŚĆ 2. PODSTAWOWE POJĘCIA ZARZĄDZANIA FINANSAMI
Rozdział 5. Ryzyko i stopa zwrotu
Wprowadzenie
Zwroty z inwestycji
Ryzyko wyłączne
Rozkłady prawdopodobieństwa
Oczekiwana stopa zwrotu (dochodu)
Pomiar ryzyka wyłącznego: odchylenie standardowe
Pomiar ryzyka wyłącznego: współczynnik zmienności
Niechęć do ryzyka i wymagana stopa zwrotu
Ryzyko a portfel papierów wartościowych
Zwroty z portfela
Ryzyko portfela
Ryzyko dywersyfikowalne a ryzyko rynkowe
Pojęcie współczynnika beta
Związek między ryzykiem a stopą zwrotu
Wpływ inflacji
Zmiany w stopniu niechęci do ryzyka
Zmiana współczynnika beta dla akcji
Aktywa rzeczowe a papiery wartościowe
Niektóre obawy dotyczące beta i CAPM
Zmienność a ryzyko
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 6. Wartość pieniądza w czasie
Wprowadzenie
Linie czasu
Wartość przyszła
Procedura rozwiązywania problemów
Interpretacja graficzna procesu kapitalizacji: wzrost
Wartość obecna
Interpretacja graficzna procesu dyskontowania
Rozwiązywanie względem czasu i stóp procentowych
Wyznaczanie i
Wyznaczanie n
Wartość przyszła renty
Renty zwykłe
Renty należne
Wartość obecna renty
Renty zwykłe
Renty należne
Renty wieczyste
Strumienie nieregularnych przepływów pieniężnych
Wartość obecna strumieni nieregularnych przepływów pieniężnych
Wartość przyszła strumieni nieregularnych przepływów pieniężnych
Wyznaczanie stopy procentowej i w problemach zawierających strumienie nieregularnych przepływów pieniężnych
Półroczne i inne okresy kapitalizacji
Porównanie różnych typów stóp procentowych
Okresy cząstkowe
Pożyczki ratalne
Spłata częściowa: pożyczki z ratami balonowymi
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
CZĘŚĆ 3. AKTYWA FINANSOWE
Rozdział 7. Obligacje i ich wycena
Wprowadzenie
Kto emituje obligacje?
Kluczowe charakterystyki obligacji
Wartość nominalna
Oprocentowanie kuponowe
Termin zapadalności
Klauzula przedterminowego wykupu
Fundusze amortyzacyjne
Inne charakterystyki obligacji
Wycena obligacji
Zmiany wartości obligacji w czasie
Stopy dochodu z obligacji
Stopa dochodu do terminu zapadalności
Stopa dochodu do momentu wezwania do przedterminowego wykupu
Bieżąca stopa dochodu
Obligacje z półrocznymi kuponami
Ocena ryzyka obligacji
Ryzyko stopy procentowej
Ryzyko stopy reinwestycji
Porównanie ryzyka stopy procentowej i ryzyka stopy reinwestycji
Ryzyko kredytowe (zaniechania spłat)
Różne rodzaje obligacji przedsiębiorstw
Ocena jakości (rating) obligacji
Upadłości reorganizacja firmy
Rynki obligacji
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 8. Akcje i ich wycena
Wprowadzenie
Prawa i przywileje zwykłych akcjonariuszy określone w prawie
Kontrola nad firmą
Prawo poboru
Rodzaje akcji zwykłych
Rynek akcji zwykłych
Rodzaje transakcji na rynku akcji
Wycena akcji zwykłych
Definicje pojęć stosowanych w modelach wyceny akcji
Oczekiwane dywidendy jako podstawa wyceny akcji
Akcje o stałym wzroście
Przykład akcji o stałym wzroście
Dywidendy i wzrost zysków
Kiedy można stosować model stałego wzrostu?
Oczekiwana stopa zwrotu dla akcji o stałym wzroście
Wycena akcji o zmiennej stopie wzrostu
Wycena całej korporacji
Model całkowitej wartości spółki
Porównanie modelu wzrostu dywidendy i modelu wartości całkowitej Równowaga na rynku akcji
Zmiany cen równowagi akcji
Hipoteza efektywności rynku
Rodzaje efektywności rynkowej
Implikacje wynikające z efektywności rynku
Czy rynek akcji jest efektywny?
Faktyczne ceny akcji i stopy zwrotu
Inwestowanie na międzynarodowych rynkach akcji
Akcje uprzywilejowane
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Załącznik A. Tablice matematyczne
Załącznik B. Wyniki i komentarze do zadań do samodzielnego rozwiązania
Załącznik C. Rozwiązania zadań zamieszczonych na końcu rozdziałów
Załącznik D. Wybrane równania i dane
Indeks
TOM II
CZĘŚĆ 4. INWESTOWANIE W DŁUGOTERMINOWE AKTYWA: BUDŻETOWANIE KAPITAŁOWE
Rozdział 9. Koszt kapitału
Wprowadzenie
Określanie średniego ważonego kosztu kapitału
Podstawowe definicje
Koszt kapitału obcego
Koszt kapitału akcyjnego uprzywilejowanego
Koszt zysków zatrzymanych
Koncepcja CAPM
Koncepcja stopy dochodu z obligacji z premią za ryzyko
Koncepcja stopy dochodu z dywidendy zwiększonej o stopę wzrostu
(metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych DCF)
Koszt kapitału pochodzącego z emisji akcji zwykłych
Średni ważony koszt kapitału
Czynniki wpływające na składniki kosztu kapitału
Czynniki niekontrolowane przez firmę
Czynniki kontrolowane przez firmę
Korekta kosztu kapitału ze względu na ryzyko
Szacowanie ryzyka projektu
Wybrane problemy szacowania kosztu kapitału
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 10. Podstawy budżetowania kapitałowego
Wprowadzenie
Znaczenie budżetowania kapitałowego
Tworzenie koncepcji projektów inwestycyjnych
Klasyfikacja projektów inwestycyjnych
Podobieństwa między budżetowaniem kapitałowym a wyceną papierów wartościowych
Metody oceny efektywności inwestycji
Okres zwrotu
Wartość obecna netto (NPV)
Uzasadnienie metody NPV
Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR)
Uzasadnienie metody IRR
Porównanie metod NPV i IRR
Krzywe NPV
Zależność rankingu projektów od kosztu kapitału w metodzie NPV
Projekty niezależne
Projekty wykluczające się wzajemnie
Wielokrotna IRR
Zmodyfikowana wewnętrzna stopa zwrotu (MIRR)
Metody oceny efektywności inwestycji wnioski końcowe
Kontrola realizacji projektów
Inne zastosowania technik budżetowania kapitałowego
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 11. Szacowanie przepływów pieniężnych i analiza ryzyka
Wprowadzenie
Szacowanie przepływów pieniężnych
Identyfikacja istotnych przepływów pieniężnych
Przepływy pieniężne projektu a zysk netto
Przyrostowe przepływy pieniężne
Rozkład czasowy przepływów pieniężnych
Ocena efektywności inwestycji
Analiza przepływów pieniężnych
Podejmowanie decyzji
Wprowadzenie do analizy ryzyka projektu inwestycyjnego
Techniki mierzenia ryzyka wyłącznego
Analiza wrażliwości
Analiza scenariuszy
Symulacja Monte Carlo
Podsumowanie analizy ryzyka projektu
Wpływ ryzyka projektu i struktury kapitału na proces budżetowania kapitałowego
Opcje rzeczywiste w budżetowaniu kapitałowym
Drzewa decyzyjne w wycenie opcji związanych z rozkładem czasowym inwestycji
Inne przykłady opcji wbudowanych w inwestycje
Optymalny budżet inwestycyjny
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
CZĘŚĆ 5. STRUKTURA KAPITAŁU I POLITYKA DYWIDEND
Rozdział 12. Struktura kapitału i dźwignia
Wprowadzenie
Docelowa struktura kapitału
Ryzyko operacyjne i finansowe
Ryzyko operacyjne
Dźwignia operacyjna
Ryzyko finansowe
Wyznaczanie optymalnej struktury kapitału
WACC a zmiany struktury kapitału
Równanie Hamady
Optymalna struktura kapitału
Teoria struktury kapitału
Wpływ podatków
Koszty trudności finansowych
Teoria wyboru
Teoria sygnalizacji
Wykorzystanie finansowania kapitałem obcym do kontroli działań zarządu
Kontrolna lista czynności wykonywanych przy ustalaniu struktury kapitału
Zróżnicowanie struktur kapitału
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 13. Podział zysku: dywidendy i odkup akcji
Wprowadzenie
Dywidendy czy zysk kapitałowy: co wolą inwestorzy?
Teoria nieistotności polityki dywidend
Teoria wróbla w garści
Teoria preferencji podatkowych
Która teoria jest najlepsza?
Inne problemy związane z polityką dywidend
Hipoteza zawartości informacyjnej lub sygnalizacji
Efekt klienteli
Stabilność dywidend
Ustalanie polityki dywidend w praktyce
Ustalanie docelowego wskaźnika wypłaty: polityka dywidend rezydualnych
Zyski, przepływy pieniężne i dywidendy
Procedury wypłaty
Plan reinwestycji dywidend
Przegląd czynników wpływających na politykę dywidend
Bariery wypłaty dywidend
Możliwości inwestycyjne
Dostępność i koszt alternatywnych źródeł kapitału
Wpływ polityki dywidend na ks
Podsumowanie dyskusji o polityce dywidend
Dywidendy w akcjach i podział akcji
Podział akcji
Dywidendy w akcjach
Wpływ na cenę akcji
Odkupienie akcji
Efekty odkupienia akcji
Korzyści z odkupienia akcji
Wady odkupienia akcji
Wnioski dotyczące odkupienia akcji
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
CZĘŚĆ 6. ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM OBROTOWYM, PROGNOZOWANIE ORAZ ZARZĄDZANIE FINANSAMI MIĘDZYNARODOWYMI
Rozdział 14. Zarządzanie kapitałem obrotowym
Wprowadzenie
Terminologia dotycząca kapitału obrotowego
Cykl konwersji środków pieniężnych
Przykład
Skracanie cyklu konwersji środków pieniężnych
Korzyści
Alternatywne rodzaje polityki inwestowania w aktywa obrotowe
Zarządzanie składnikami kapitału obrotowego
Zarządzanie środkami pieniężnymi
Powody utrzymywania środków pieniężnych
Zalety utrzymywania odpowiednich zasobów środków pieniężnych i ich bliskich substytutów
Budżet pieniężny
Zbywalne papiery wartościowe
Zapasy
Koszty zapasów
Zarządzanie należnościami
Narastanie należności
Monitorowanie stanu należności
Polityka kredytowa
Finansowanie aktywów obrotowych (bieżących)
Różne rodzaje polityki finansowania aktywów obrotowych
Podejście dopasowywania terminów zapadalności i wymagalności (podejście samolikwidacji)
Podejście agresywne
Podejście konserwatywne
Wady i zalety finansowania krótkoterminowego
Szybkość
Elastyczność
Koszty długu długoterminowego a krótkoterminowego
Ryzyko długu długoterminowego a krótkoterminowego
Źródła finansowania krótkoterminowego
Narosłe zobowiązania
Zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (kredyt kupiecki)
Koszt kredytu kupieckiego
Składniki kredytu kupieckiego: bezpłatne a płatne
Krótkoterminowe kredyty bankowe
Zapadalność
Skrypt dłużny (weksel własny)
Minimalne saldo
Nieformalna linia kredytowa
Kredyt rewolwingowy
Weksel komercyjny
Zapadalność i koszt
Korzystanie z weksli komercyjnych
Stosowanie zabezpieczeń w krótkoterminowym finansowaniu
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 15. Planowanie i prognozowanie finansowe
Wprowadzenie
Plany strategiczne
Cel spółki
Zakres działania korporacji
Cele korporacji
Strategie korporacji
Plany operacyjne
Plan finansowy
Skomputeryzowane modele planowania finansowego
Prognozy sprzedaży
Prognozowanie sprawozdań finansowych: metoda procentu od sprzedaży
Komplikacja: finansowe sprzężenia zwrotne
Analiza prognozy
Prognozowanie wolnych przepływów pieniężnych
Wzór określający AFN
Inne techniki prognozowania sprawozdań finansowych
Prosta regresja liniowa
Korekta uwzględniająca nadwyżkowy potencjał
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Rozdział 16. Zarządzanie finansami międzynarodowymi
Wprowadzenie
Korporacje ponadnarodowe, czyli globalne
Zarządzanie finansami międzynarodowymi wobec zarządzania na skalę krajową
Kursy walutowe
Międzynarodowy system walutowy
Handlowanie obcymi walutami (rynek walutowy)
Kursy kasowe (bieżące) i terminowe
Parytet stóp procentowych
Parytet siły nabywczej
Inflacja, stopy procentowe i kursy walutowe
Międzynarodowe rynki pieniężne i kapitałowe
Rynek eurodolara
Międzynarodowe rynki obligacji
Międzynarodowe rynki akcji
Budżetowanie kapitałowe w ponadnarodowej firmie
Struktura kapitału w różnych krajach
Ponadnarodowe zarządzanie kapitałem obrotowym
Zarządzanie środkami pieniężnymi
Zarządzanie kredytami
Zarządzanie zapasami
Podsumowanie
Pytania
Zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadania dla początkujących
Zadania typu egzaminacyjnego
Zadania
Zadanie wymagające użycia arkusza kalkulacyjnego
Całościowe studium przypadku
Załącznik A. Tablice matematyczne
Załącznik B. Wyniki i komentarze do zadań do samodzielnego rozwiązania
Załącznik C. Rozwiązania zadań zamieszczonych na końcu rozdziałów
Załącznik D. Wybrane równania i dane
Indeks