pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Podstawy ekonomiki i zarządzania w gospodarce komunalnej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 387 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373786622
ISBN: 978-83-7378-662-2
Data: 2011-12-12
Cena wydawcy: 55.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:


Wstęp
Idea wydania podręcznika dotyczącego problematyki ekonomiki i zarządzania gospodarką komunalną wzięła się z zapotrzebowania kadry menedżerskiej kierującej przedsiębiorstwami komunalnymi. Bezpośrednia inspiracja do napisania niniejszego podręcznika powstała dzięki studentom Europejskiego Studium Menedżerów Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej prowadzonego w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a zwłaszcza panu Edwinowi Górnickiemu - absolwentowi drugiej edycji tego studium.
Gospodarka komunalna nie stanowi odrębnej gałęzi gospodarczej. W statystykach występuje pod hasłem ?Infrastruktura komunalna i mieszkaniowa ", gdzie grupuje się dane odrębnie na przykład dla wodociągów, kanalizacji, gazownictwa, zużycia energii elektrycznej, oczyszczania ścieków, czy komunikacji miejskiej. Jest to zbiór branż stanowiących pewien sektor odpowiedzialnych za realizację działalności rozumianych jako komunalne. Każda z tych branż posiada specyficzne własności i uwarunkowania. Łączy je wspólny rodowód. Powstawały i rozwijały się na zapotrzebowanie wspólnot gminnych.
Problematyka gospodarki komunalnej jest stosunkowo słabo przedstawiona w literaturze ekonomicznej. Po części wynika to z przyjętej ustawy o gospodarce komunalnej, która w zasadzie stara się ujednolicić specyficzne dla wspólnot gminnych rozwiązania z przyjętymi w innych sektorach gospodarczych. W ustawie tej pominięto pierwotnie opracowaną przez C. Kosikowskiego i E. Wojciechowskiego koncepcję przedsiębiorstwa komunalnego dostosowanego w swojej ekonomiczno-finansowej organizacji do specyfiki wspólnoty gminnej i potrzeb w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Ustawa ta przede wszystkim ukierunkowuje przyjmowanie rozwiązań charakterystycznych dla modelu prywatnego i publiczno-prywatnego gospodarki komunalnej. Stąd niewiele zespołów naukowych w Polsce zajmuje się wyłącznie problematyką tej gospodarki. Zespoły te koncentrują się przede wszystkim w ośrodkach naukowych Uniwersytetów: Wrocławskiego, Jeleniogórskiego, Opolskiego, Łódzkiego, czy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Ostatni podręcznik, w którym w szerokim zakresie przybliżono specyfikę gospodarki komunalnej w pryzmacie ekonomiki przedsiębiorstwa był to podręcznik powstały w zespole dawnej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie autorstwa Z. Dziembowskiego. Stanowił on przez wiele lat w zasadzie podstawowy podręcznik do nauki ekonomiki przedsiębiorstwa komunalnego. W okresie późniejszym nie wydano publikacji, która tak wielowątkowo traktowała zagadnienia gospodarki komunalnej. Niniejszy podręcznik jest próbą częściowego wypełnienia luki w problematyce gospodarki komunalnej. Autorzy, podejmując wyzwanie stworzenia tego podręcznika zdają sobie sprawę z jego pewnych niedoskonałości. Wydanie obecne - pierwsze tego podręcznika jest głosem w dyskusji na temat przyszłości gospodarki komunalnej w Polsce. Autorzy podręcznika będą wdzięczni za wszelkie uwagi krytyczne, które zostaną uwzględnione w kolejnych wydaniach.
Podręcznik został podzielony na 5 części. W części pierwszej, obejmującej rozdziały od 1 do 3 skoncentrowano się na sprawach pojęciowych z zakresu gospodarki komunalnej. Przybliżono charakterystykę gospodarki komunalnej i rynków komunalnych oraz omówiono poszczególne branże komunalne w podziale na wodociągi i kanalizację, energetykę cieplną, komunikację miejską, gospodarkę odpadami, infrastrukturę drogową i inne komunalne zadania własne samorządu terytorialnego.
W części drugiej (rozdział 4) przybliżono problematykę organizacyjno-prawną funkcjonowania gospodarki komunalnej w Polsce w ujęciu historycznym począwszy od okresu międzywojennego. Opisano również działania restrukturyzacyjne w sektorze komunalnym traktowanym jako pewna całość oraz działania w poszczególnych branżach.
Rozdział piąty podręcznika stanowiący trzecią jego część będzie koncentrował się na problematyce ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa komunalnego. Zaprezentowano w nim wskaźniki oceniające zasoby majątkowe przedsiębiorstwa, zasoby ludzkie oraz kondycję finansową.
Z uwagi na wagę publicznych źródeł finansowania inwestycji komunalnych, w kolejnej części zostaną przybliżone zasady aplikacji o środki pomocowe z Unii Europejskiej na inwestycje infrastrukturalne. Przedstawimy etapy programowania, formułowania, wdrażania, ewaluacji i kontroli projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków publicznych w perspektywie dotacji z UE w latach 2007-2013. Zostanie również przedstawione przykładowe studium wykonalności komunalnego projektu inwestycyjnego.
Podręcznik kończy część piąta (rozdział 7) dotycząca problematyki współczesnego zarządzania gospodarką komunalną w pryzmacie dokonywanych działań restrukturyzacyjnych. Stanowi ona podsumowanie polityki odnoszącej się do zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego i sektora komunalnego w szczególności. Autorami podręcznika są przede wszystkim obecni i byli pracownicy Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego oraz praktycy związani w problematyką komunalną. W podręczniku wykorzystano dane GUS oraz badania naukowe współautorów.

Książka "Podstawy ekonomiki i zarządzania w gospodarce komunalnej" - oprawa miękka - Wydawnictwo Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Książka posiada 387 stron i została wydana w 2011 r.