pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
muzyka:

Pop-oratorium Miłosierdzie Boże

Dane szczegółowe:
Wytwórnia: Flos Carmeli
Rok wyd.: 2006
Rodzaj nośnika: CD
Ilość nośników: 1
Czas trwania: 60:33 h:m:s
Nr katalogowy: LUM 001
Data: 2009-02-24
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis albumu:

Muzykę do wierszy Św. Siostry Faustyny skomponował zamościanin Zbigniew Małkowicz, od lat związany z Poznaniem. Utwór powstał w 2004, w drodze do/z Poznania, a pierwsze koncerty zostały zorganizowane dla uczczenia 100-tnej rocznicy urodzin Św. Siostry Faustyny.

Kto śpiewa - dwa razy się modli. Prostocie słów tej wrażliwej, rozmodlonej dziewczyny towarzyszą teraz: melodia i rytm. Można nie pamiętać tekstu - tę modlitwę można nucić. Albo klaskać, krzyczeć, gwizdać i tupać. Jak przebojowa piosenka - przenika przez codzienną “harówę” na obrzeża świadomości.

“Orędzie Miłosierdzia, które Jezus przekazał ludzkości poprzez św. Siostrę Faustynę, wieloma sposobami dociera do najdalszych zakątków świata. Pop - oratorium jest formą ewangelizacji trafiającą do serc wierzących i niewierzących, małych i dużych, pokornych i niepokornych, do wszystkich. Największa tajemnica naszej wiary, jaką jest miłosierna miłość Boga do każdego człowieka, jest mało popularna w świecie komercji, szybkiej konsumpcji i kultu wartości materialnych. Oratorium stanowi więc próbę przedstawienia i przypomnienia słuchaczom głęboko humanistycznego wzorca ludzkiej egzystencji, opierającej się na wartościach dobra, prawdy i piękna. W dzisiejszych czasach zmienności trwałych wartości, zagubiony w odmętach cywilizacji człowiek, który poszukuje stabilizacji i punktu odniesienia, właśnie w tym wzorcu może znaleźć oparcie i odpowiedzi na podstawowe pytania, związane z uzasadnieniem swojego istnienia. Tomasz Mann w swoich Esejach zamieścił takie oto słowa: Im bardziej ograniczone zainteresowania współczesne trzymają umysły w napięciu, zacieśniają je i ujarzmiają, tym pilniejsza staje się potrzeba, żeby przywrócić im wolność przez ogólne i wyższe zainteresowanie tym, co czysto ludzkie i wyższe ponad oddziaływanie czasu, oraz żeby rozbity przez politykę świat zjednoczyć pod sztandarami prawdy i piękna. (T. Mann: Eseje,Warszawa 1964) Tym czysto ludzkim aspektem życia jest właśnie humanizm. Inspiracją do powstania tego dzieła były teksty zaczerpnięte z Dzienniczka Św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Zbigniew Małkowicz, którego ujęła prostota i szczerość przekazu, zapragnął rozpropagować, poprzez formę słowno - muzyczną, przesłanie Miłosierdzia zawarte w Dzienniczku. Wyboru tekstów i ich opracowania na użytek oratorium dokonała Siostra M. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Oprawa muzyczna powstawała w autokarze, podczas tournée ze Skrzypkiem na dachu po Niemczech i Szwajcarii. Pomimo wielu przeciwności losu prapremiera dzieła odbyła się 22 lutego 2004 roku we Wrocławiu. Tekstom, zaczerpniętym z Dzienniczka, towarzyszy muzyka w bardzo różnorodnych stylach. Trudno wprost uwierzyć, że w ramach konwencji oratoryjnej mogą znaleźć się obok siebie radosne melodie amerykańskie, irlandzkie, folklor ziem wschodnich oraz średniowieczne i renesansowe motywy muzyczne. W utworze zawarłem elementy muzyczne z różnych stron świata, by w ten sposób podkreślić, że miłosierdzie Boże jest przeznaczone dla każdego, niezależnie od pochodzenia - mówi Zbigniew Małkowicz.”

Tekst: Ewa Johnsson

Muzyka „Pop-oratorium Miłosierdzie Boże” - oprawa CD - Wytwórnia: Flos Carmeli.

Spis treści:

1. Prolog (Dz. 30).

- Veni Sancte Spiritus

2. narracja (Dz 180)

3. Bądź uwielbiony

4. narracja (Dz 1749)

5. Magnificat

6. narracja (Dz 1745)

7. Zdrój Bożej miłości

8. narracja (1747)

9. Okaż mi Boże Miłosierdzie

10. narracja (Dz 1122)

11. Kłaniam się Tobie

12. narracja (Dz 62)

13. Łódź życia

14. narracja (Dz 481, 749)

15. Dzięki Ci Boże

16. narracja (Dz 454, 318)

17. U stóp Twoich

18. narracja (Dz 1804)

19. Komunia święta

20. narracja (Dz 1747)

21. Pieśń o Bogu ukrytym

22. narracja (Dz 449)

23. Maryja Przewodniczką

24. O Maryjo

25. narracja (Dz 777-778)

26. O mój Jezu

27. narracja (Dz 163, 1242)

28. Dopomóż mi Panie

29. narracja (Dz 1582)

30. Będę śpiewać na wieki