pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Życie duchowe. Wiosna 86/2016. Po co nam zmartwychwstanie?

Autor książki:

Jacek Siepsiak SJ

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: WAM
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200 s.
EAN: 9771232946169
Data: 2016-04-14
Cena wydawcy: 16.80 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wiosenne Życie Duchowe - jak czytamy we wprowadzeniu do numeru - chce nam pomóc w odświeżeniu patrzenia na zmartwychwstanie. Artykuły zamieszczone w numerze są jednak pomocne nie tylko w owym odświeżeniu, lecz pozwalają także szerzej spojrzeć na śmierć, zmartwychwstanie i życie po nim, na rzeczywistość tajemniczą i nieodgadnioną. W zamieszczonej na początku numeru Debacie o zmartwychwstaniu z udziałem Elżbiety Wiater, Wacława Oszajcy i Henryka Pietrasa SJ ten ostatni mówi bowiem: Nie ma objawienia o tym, jak będzie się żyło po zmartwychwstaniu. I koniec.

Próbą opisania owej rzeczywistości i naszego stosunku do niej są między innymi artykuły Po co nam zmartwychwstanie? Jacka Siepsiaka SJ, Dariusza Kowalczyka SJ Kiedy i w jakim ciele zmartwychwstajemy? oraz tekst Stanisława Morgalli SJ O wyższości Świąt Wielkiej Nocy..., w którym autor podkreśla: Nasze dwa najważniejsze święta stanowią wiodącą część Objawienia, dlatego sposób ich przeżywania jest sprawdzianem naszej wiary.

O tym, co Bóg ma do powiedzenia człowiekowi na temat zmartwychwstania i życia wiecznego, pisze w artykule Pismo zainspirowane zmartwychwstaniem Maria Miduch, odwołując się do tekstów Starego i Nowego Testamentu. Ksiądz Stanisław Haręzga opisuje ewangeliczne spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym, zaznaczając, że stają się one punktem odniesienia dla wszystkich wierzących w Chrystusa. Z kolei ks. Mariusz Rosik mówi o świadectwie wiary w Zmartwychwstanie i prześladowaniach z jej powodu w artykule poświęconym męczennikom pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Zachęcamy także do lektury artykułu Marii Łukaszewicz-Chantry o renesansowym utworze w formie poetyckiego listu pt. Maria Magdalena do Jezusa Chrystusa autorstwa niemieckiego humanisty Heliusa Eobanusa Hessusa oraz artykułu pt. Historia utopii historią marzeń o lepszym świecie Dominiki Jacyk, w którym autorka dokonuje przeglądu podejmowanych w historii prób tworzenia świata idealnego już tu, na ziemi.

Ponadto w dziale Duchowość Ćwiczeń Tomasz Oleniacz SJ opisuje wybrane problemy w przeżywaniu czwartego tygodnia ignacjańskich rekolekcji mającego prowadzić do radości z Jezusem Zmartwychwstałym. A w dziale Pomódl się Jacek Siepsiak SJ proponuje medytację ignacjańską opartą na fragmencie dwudziestego rozdziału Ewangelii św. Jana, mówiącym o niedowierzającym Tomaszu, w którym Zmartwychwstały zwraca się do wszystkich swoich uczniów: Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli (J 20, 29).

Polecamy także artykuły w dziale Słowo, obraz, czyn, między innymi artykuł Anny Woźniakowskiej o II Symfonii c-moll «Zmartwychwstanie» Gustawa Mahlera oraz tekst Dariusza Galewskiego Zwycięzca śmierci o motywie Zmartwychwstania i Zmartwychwstałego w sztuce od późnego antyku do dojrzałego baroku.

www.zycie-duchowe.pl

Książka "Życie duchowe. Wiosna 86/2016. Po co nam zmartwychwstanie?" - Jacek Siepsiak SJ (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo WAM. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2016 r.