pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Życie Duchowe. Jesień 84/2015

Autor książki:

Jacek Siepsiak SJ

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: WAM
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 170 s.
Wymiar: 145x200 mm
EAN: 977123294615284
ISSN: 1232-9460
Data: 2015-11-13
Cena wydawcy: 16.80 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Numer jesienny „Życia Duchowego” - w związku z odbywającym się w październiku 2015 roku synodem o rodzinie - poświęcony jest małżeństwu i rodzinie. Jak czytamy w słowie wstępnym do numeru, pismo „poszukuje duchowości pomocnej rodzinie” i dlatego „zaczyna od tego, co chroni małżeństwo” - od „wspólnej duchowości małżonków”.

O małżeństwie i rodzinie będącej obrazem Boga pisze w numerze między innymi Dariusz Kowalczyk SJ, podkreślając, że „rodzina, która nie jest monadą, ale wspólnotą troistą (ojciec, matka, dziecko), objawia nam Boga, […] odwieczną wspólnotę miłości”.

Maria Szamot, odwołując się do fragmentów Pieśni nad Pieśniami, Księgi Tobiasza i Księgi Ozeasza, pokazuje, w jaki sposób Biblia opisuje ludzką miłość i małżeństwo. Biblijny obraz małżeństwa, tym razem na przykładzie pism Nowego Testamentu, przedstawia również Jacek Siepsiak SJ w artykule zatytułowanym „Pryscylla i Akwila”. Z kolei ks. Mariusz Rosik przybliża przestrogi, napomnienia i zachęty, jakie kierują do małżonków pisarze wczesnochrześcijańscy - Tertulian, św. Chryzostom i św. Augustyn.

O blaskach i cieniach związków małżeńskich dzisiaj mówi między innymi artykuł Doroty Szczerby pt. „Zakochanie jako dar Boży i okazja do daru z siebie” oraz tekst „Duszpasterska troska o niesakramentalnych” autorstwa ks. Jana Abrahamowicza, który zapoczątkował w diecezji krakowskiej duszpasterstwo osób żyjących w powtórnych związkach.

Z tematem numeru związane są także świadectwa trzech par małżeńskich. Pierwsze z nich mówi o tym, jak żyje wiarą małżeństwo Polki i Hiszpana. Drugie to historia powrotu małżonków do siebie po rozpadzie ich związku. Trzecie zaś to rozmowa z Barbarą i Romanem Kosakowskimi, którzy opowiadają o roli modlitwy w ich życiu osobistym, małżeńskim i rodzinnym.

Zachętą do modlitwy osobistej, małżeńskiej czy rodzinnej może być medytacja ignacjańska Jacka Siepsiaka SJ wokół fragmentu z Ewangelii św. Łukasza opisującego odnalezienie dwunastoletniego Jezusa w Świątyni i związany z tym wydarzeniem „ból serca Maryi”.

Polecamy także artykuły w dziale „Słowo, obraz, czyn”, w którym publikujemy między innymi refleksję Wacława Oszajcy poświęconą poezji Haliny Poświatowskiej o miłości, rozstaniach i śmierci oraz opowieść Anny Woźniakowskiej o Johannie Sebastianie Bachu i jego licznej rodzinie.

Ponadto w numerze między innymi w dziale „Z teki formatora” tekst Krzysztofa Dyrka SJ pt. „Formacja do otwartości i dojrzałości”, a w dziale „Rozmowy duchowe” wywiad z Gerardem Karasem SJ, misjonarzem ponad trzydzieści lat pracującym w Afryce.

Książka "Życie Duchowe. Jesień 84/2015" - Jacek Siepsiak SJ (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo WAM. Książka posiada 170 stron i została wydana w 2015 r.

Spis treści:

Dariusz Kowalczyk SJ
Ona, On i One odblaskiem Trójjedynego

Marek Blaza SJ
Obrączki, korony i kielich

Maria Szamot
Ludzka miłość i małżeństwo w Biblii

Jacek Siepsiak SJ
Pryscylla i Akwila

Ks. Mariusz Rosik
Od błogosławieństwa do cugli

Dorota Szczerba
Zakochanie jako dar Boży i okazja do daru z siebie

Ks. Jan Abrahamowicz
Duszpasterska troska o niesakramentalnych

Halina Czerna
Portret rodzinny we wnętrzu

Świadectwa

Aleksandra Wilusz-Beltrán, David Beltrán Ruiz
Jak żyje wiarą małżeństwo dwunarodowe

Miłość, rozstanie, miłość od nowa

Barbara Kosakowska, Roman Kosakowski
Boże, co chcesz nam dzisiaj powiedzieć

Pomódl się

Jacek Siepsiak SJ
Ból serca Maryi

Duchowość Ćwiczeń

Dariusz Michalski SJ
Czym jest Fundament Ćwiczeń duchowych?

Z teki formatora

Krzysztof Dyrek SJ
Formacja do otwartości i dojrzałości

Z historii duchowości

Andrzej Ruszała OCD
Wprowadzenie do Twierdzy wewnętrznej św. Teresy od Jezusa

Leon Nieścior OMI
Strapienie i pocieszenie według Tomasza à Kempis

Rozmowy duchowe

Trzy dekady w Afryce
Rozmowa z Gerardem Karasem SJ

Słowo, obraz, czyn

Wacław Oszajca SJ
Przestrzeń między istnieniem i nieistnieniem

Anna Woźniakowska
Johann Sebastian Bach i jego rodzina

Monika Skarżyńska
Adam i Ewa we wczesnej sztuce europejskiej

Michał Zalewski SJ
Od zięcia z Afryki, zachowaj nas, Panie

Lektury

Ogłoszenia