pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 584. Inny - obcy - bliźni

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
ISSN: 0044-488X
Data: 2005-11-10
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Problem inności towarzyszy naszej kulturze od samego jej zarania, a przynajmniej od czasu, gdy starożytni Grecy postanowili odgrodzić się od reszty świata, obdarzając prześmiewczym imieniem barbaros każdego, kto nie władał językiem Homera. Obsesja wojen krzyżowych, długie wieki nowożytnej kolonizacji, tragedia Holocaustu czy choćby wciąż żywe antagonizmy kulturowo-religijne na Bliskim Wschodzie nie pozwalają nam przejść obojętnie obok pytań o nasz stosunek do inności.
Noworoczny numer postanowiliśmy poświęcić krótkiej wędrówce po meandrach inności - tej, która przybiera formę podobieństwa (wówczas gdy inny staje się bliźnim), i tej, która zmienia się w radykalną obcość (gdy inny staje się wrogiem). O dwuwymiarowości Innego traktuje niepublikowany dotąd artykuł ks. Józefa Tischnera. Obok niego umieściliśmy tekst wykładu inauguracyjnego, jaki Ryszard Kapuściński wygłosił z okazji otwarcia Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera - wykładu, w którym niepokojące zjawiska współczesnej globalnej cywilizacji wyjaśniane są w kategoriach Tischnerowskiej filozofii dramatu. O tym, dlaczego boimy się obcych, dlaczego nie dopuszczamy innego niż nasz sposobu życia, pisze w swoim artykule Jacek Filek. Krzysztof Szwajca natomiast opowiada o problemach tożsamości, z jakimi borykają się dzieci ofiar Holocaustu.
W styczniu osiemdziesiąte urodziny obchodzi Stefan Wilkanowicz, członek naszej redakcji, wieloletni redaktor naczelny "Znaku". Pan Stefan od dawna dał się poznać jako rzecznik dialogu i spotkania z przedstawicielami i n n y c h wyznań, religii, kultur i życiowych doświadczeń. Jemu też dedykujemy bieżący numer "Znaku", dziękując za wszystko, czego się od Niego ciągle uczymy.

Książka "Znak nr 584. Inny - obcy - bliźni" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.