Znak nr 575. Chrześcijanin
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 168 s. |
Data: | 2003-05-21 |
Opis książki:
Wiele uwagi poświęca się ekonomicznemu i politycznemu wymiarowi globalizacji. Mało kto jednak zastanawia się nad jej aspektem kulturowo-religijnym. Czy globalizacja jest dla chrześcijaństwa szansą czy raczej zagrożeniem A może to fałszywa opozycja, bo przecież chrześcijaństwo jest w swej istocie globalne Na te ważne pytania próbują odpowiedzieć autorzy kwietniowego "Znaku". Więcej o koncepcji i problematyce numeru przeczytają Państwo w nowej rubryce Definicje. Jej powstanie zawdzięczamy prośbom młodszych Czytelników, oczekujących od miesięcznika przystępnych wprowadzeń, które będą mogły służyć jako vademecum problemu - tym razem problemu globalizacji. Śmierć Jana Józefa Szczepańskiego głęboko wstrząsnęła wszystkimi, którzy mieli okazję się z Nim zetknąć - osobiście lub poprzez książki. Odnaleźliśmy w naszym archiwum niepublikowaną wcześniej rozmowę z Pisarzem, w której mówi o swoich związkach ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". Kwietniowy "Znak" otwierają ostre "Diagnozy" na "gorący" temat, w których amerykański filozof Mark Lilla przedstawia argumenty za i przeciw wojnie w Iraku. Jego stanowisko jest dość kontrowersyjne, ale tekst zmusza do postawienia kilku ważnych pytań. Przedstawiamy jego refleksje, bo uważamy, że okołowojenny zamęt skłania przede wszystkim do myślenia.
Książka "Znak nr 575. Chrześcijanin" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Zasada nadziei, Mark Lilla
tłum. Michał Bardel Jakkolwiek naiwne i prowincjonalne byłyby motywy, jakimi kieruje się administracja Busha, wyrastają one z nadziei - nadziei pokładanej w demokracji, autodeterminacji i wolności. A nadzieja ta, choć w pewnych przypadkach źle ulokowana, rozbrzmiewa w świecie i kojarzona jest z ideą Ameryki, nie zaś Europy Zachodniej.
TEMAT MIESIĄCA
DEFINICJE
Globalizacja, Jarosław Gowin
Globalizacja to jedno ze słów-kluczy, stosowanych przy opisie procesów zachodzących we współczesnej cywilizacji. Spróbujmy sprowadzić najróżniejsze treści nadawane temu pojęciu do racjonalnego rdzenia.
Religia i globalizacja, Tomáš Halík
tłum. Jakub Pacześniak
Jeśli ze strony architektów globalnego społeczeństwa (przedstawicieli wielkich ponadnarodowych ekonomicznych i politycznych organizacji) oraz ze strony przedstawicieli wielkich religii całego świata nie będzie dość woli do dialogu, może dojść do wielu konfliktów i nieporozumień.
Chrześcijańska odpowiedzialność w dobie globalizacji, Ks. Tomasz Węcławski
Jaki obraz Boga i jaki obraz człowieka stoi za rozwojem, w którym na pierwszy plan wysuwa się posiadanie i doznawanie, konsumpcja i władza, a jeszcze bardziej wirtualna gra możliwościami wpływania na światowy bieg wydarzeń? Jakie wyzwania dla wiary chrześcijańskiej można w takim kontekście jeszcze odkryć?
Kościół unią świata?, Z Nicholasem Boyle’em rozmawia Tadeusz Jagodziński
W ostatecznym rozrachunku musimy rozumieć siebie jako część wspólnoty wszystkich istnień ludzkich, złączonych w relacji triumfu i cierpienia. A taką perspektywę zapewnić może tylko Kościół.
Nowa gospodarka globalna. Formy współ(zależności), Paweł Dembiński tłum. Grzegorz Łuczkiewicz
Pozorna wolność przyznawana przez nowe osiągnięcia - transport, komunikację, czas wolny od pracy - ma swój odpowiednik w postaci coraz głębszej zależności od produktów i usług oraz stałej zgody na głębsze jeszcze zniewolenie aktywnością gospodarczą w ogólności.
Solidarność w warunkach globalizacji, Aniela Dylus,br> Głębokie przeświadczenie, dzielone z Janem Pawłem II, że globalizacja będzie "tym, co uczynią z niej ludzie" i że jesteśmy w stanie aktywnie uczestniczyć w dokonujących się przemianach, znajduje się w punkcie wyjścia wszelkiego solidarnościowego zaangażowania w skali światowej.
Inspiracje
TEMATY I REFLEKSJE
W siodle z Bhagawadgitą, Rozmowa z Janem Józefem Szczepańskim Rozmawiają: Dorota Zańko, Jarosław Gowin, Łukasz Tischner i Stefan Wilkanowicz
Kiedy odwiedziliśmy Jana Józefa Szczepańskiego latem 2000 roku, ten pisarz o najbardziej może "męskim" życiorysie ze wszystkich polskich autorów był już tylko tkwiącym pośród atrybutów starości bezradnym więźniem swojego ciała, zakłopotanym własną fizyczną niemocą, świadomym, że Jego ziemska kadencja dobiega kresu. Ostatnim wyzwaniem dawnego partyzanta, alpinisty i żeglarza stawało się przejście od fotela do drzwi. Ciepły, serdeczny i skromny, starał się służyć nam swoją wiedzą, miał jeszcze plany pisarskie. Więcej już nic nie napisze, ale zostawił nam w spadku swoją refleksję nad sprawami trudnymi i niejednoznacznymi moralnie i swoje pytania bez odpowiedzi. Zostawił swoje świadectwo.
DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Młynek modlitewny, Piotr Kłodkowski
W Nepalu są tak naprawdę tylko dwie rzeczy na eksport: Himalaje i modlitwa. Kto wie, czy jednak nie są one dużo cenniejsze aniżeli wszystko, co wyprodukowano gdzie indziej?
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Poemat o Niewypowiedzianym, Marek Skwarnicki
Walka z lodowcami, Damian Leszczyński
Nowy uniwersalizm?, Agata Bielik-Robson
Życie zewnętrzne, Dariusz Nowacki
O celibacie i nie tylko, Zbigniew Danielewicz
Ścieżka Mertona
Z s. Theresą Sandok OSM i Paulem Pearsonem rozmawiają Krzysztof Bielawski i Łukasz Tischner
Merton i nowe prawo Archimedesa, Dorota Korwin-Piotrowska
SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Oni są jak promienie słońca, Rozmowa z Anną Dymną
Rekomendacje
Summary