Znak nr 574. Skandal Miłosierdzia
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 159 s. |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2003-03-12 |
Opis książki:
Zaledwie kilka dni po papieskiej mszy w Łagiewnikach odwiedził naszą redakcję ksiądz Bogusław Mielec, żeby podzielić się popielgrzymkowymi wrażeniami. I jemu, i nam dźwięczało jeszcze w uszach zdanie: "Bądźcie świadkami miłosierdzia" - każdy z nas chciał na swoją miarę podjąć to wyzwanie. Kiedy jednak próbowaliśmy komentować słowa o "wyobraźni miłosierdzia" i "misterium nieprawości", przekonaliśmy się, że dotykamy rzeczywistości, której do końca nie rozumiemy. Obiecaliśmy sobie wtedy, że spróbujemy przekuć nasz entuzjazm nie tylko w indywidualne uczynki miłosierdzia, ale i w intelektualną pracę. Tak zrodził się pomysł przygotowania specjalnego zeszytu poświęconego miłosierdziu. Numer zatytułowaliśmy prowokacyjnie Skandal miłosierdzia, by wskazać na opór, jaki budzi w nas "niesprawiedliwe" przebaczenie, pochylenie nad "nieczystą" ladacznicą czy kryminalistą. Niechętnie się do tego przyznajemy, ale przecież w pierwszym odruchu bierzemy raczej stronę brata syna marnotrawnego. Jak kapłan i lewita najczęściej mijamy tych, którzy znaleźli się w biedzie, bo mur niechęci czy lęku jest w nas czymś pierwotnym. Właśnie ta "skandaliczność" naprowadza nas na misterium nieprawości. Ale problematyka miłosierdzia wiedzie znacznie dalej - do najgłębszych tajemnic Trójjedynego Boga, który wydając się na mękę i śmierć, wybawia pogrążone w grzechu stworzenie. Miłosierdzie, o którym pisała w Dzienniczku Siostra Faustyna, nie objawia władczego majestatu Boga, lecz wszechmoc Jego kruchej miłości, która nie zniewala. Wokół tych pasjonujących kwestii krąży myśl Autorów marcowego "Znaku".
Książka "Znak nr 574. Skandal Miłosierdzia" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Sentymentalizacja pamięci, Agnieszka Sabor
Pamięć o Zagładzie we współczesnej kulturze powinna być surowa, pokorna, bez niepotrzebnych ornamentów. Inaczej zapomnimy to, czego zapomnieć nie wolno.
TEMAT MIESIĄCA
W stronę filozofii miłosierdzia, Władysław Stróżewski
Nie istnieje piękno zła, istnieje piękno człowieka. Nawet człowieka dotkniętego moralnym złem, grzechem. Miłosierdzie potrafi nie tylko to piękno dostrzec, nie tylko zadumać się nad losem, który je spotkał, ale pragnie ten los przezwyciężyć.
Przebaczenie, Tadeusz Gadacz
Sens idei przebaczenia wyraża się w dążeniu do postawienia radykalnej i ostatecznej przeszkody złu, które przenosi się od człowieka do człowieka.
Czego nie wiemy o miłosierdziu?, Z ks. Tomaszem Węcławskim rozmawia Łukasz Tischner
Miłosierdzie jest słowem, które dobrze ilustruje, jak w Bogu się znajdujemy. Słowa "znajdujemy" używam w tym wypadku w dwojakim sensie - jako "przebywamy" i jako "jesteśmy odnalezieni, uratowani".
Iść za krzykiem ludzkości, Z Jeanem Vanierem rozmawiają Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner
Dziś po raz pierwszy w historii Kościoła zaczyna się upowszechniać idea maleńkości i ranliwości Boga. Kościół, który naucza wyłącznie o Bożej wszechmocy, zamyka sobie dostęp do ludzi.
Inspiracje
TEMATY I REFLEKSJE
BIBLIA A ŚWIAT WSPÓŁCZESNY
Bogaty w miłosierdzie, Anna Świderkówna
Pan żąda, by człowiek na Jego miłosierdzie odpowiedział takim samym miłosierdziem zwróconym do braci. A miłosierdzie Boga jest miłością i wiernością zarazem - i to niezłomną, bo tak naprawdę jest wiernością sobie samemu.
Nierozumiany uniwersalizm nadziei. W odpowiedzi ks. Czesławowi Bartnikowi, Wacław Hryniewicz OMI
Nadzieja przekracza często wymogi rygorystycznych praw logiki. Ale Boska logika to przede wszystkim logika miłości i miłosierdzia. Więcej spraw dzieje się w niebie i na ziemi, niż to potrafiły odgadnąć i zrozumieć rzesze teologów.
Chrystus Różewicza, Radosław Romaniuk
Ciągłe, heroiczne wypełnianie "Nic", ukryta medytacja o tym, co może być "Czymś" - bo nie tzw. "stabilny system moralny", którego posiadanie Różewicz neguje - skłania do określenia poety mianem moralisty.
RUBRYKA POD RÓŻĄ
Człowiek w podróży, Małgorzata Łukasiewicz
Sytuacja człowieka na morzu wydaje się Herderowi modelem idealnej sytuacji poznawczej: oto człowiek wyrwany ze zwykłego otoczenia, "bez książek i przyrządów", filozofujący "z natury", poznający wszystko na własną rękę.
DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Niewidzialne kobiety, Piotr Kłodkowski
Niewykluczone, że spotykałem je na ulicy, na bazarze lub w pobliskim sklepie. Może nawet zamieniliśmy ze sobą kilka słów. One wiedziały, że goszczę w ich domu, ja zaś nie potrafiłem w żaden sposób odgadnąć, która z nich jest moją gospodynią.
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Apologia i antropologia, Adam Lipszyc
Filozoficzna summa o człowieku, Krzysztof Stachewicz
Medytacje krytycznoliterackie, Rafał Rutkowski
Historyk czyli prozaik?, Andrzej Pawelec
Człowiek osobiście zapisany, Artur Grabowski
Apetyt na prawdę, Sławomir Rusin
Magiczne malarstwo Aleksandra Kobzdeja, Piotr Majewski
SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Miłosierdzie zobowiązuje, Maria Osterwa-Czekaj
Rekomendacje
JEDENASTA WIECZOREM
"Jestem Bóg Miłosierny" tłum. Ewa Gordon i rabin Sacha Pecaric
Summary