Znak nr 573. Uniwersytet latający Znaku cz. 2
Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 184 s. |
Wymiar: | 148x210 mm |
EAN: | 977004448803402 |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2006-01-27 |
Opis książki:
Uniwersytet Latający Znaku obchodził właśnie pierwsze urodziny. Idea najwyraźniej się przyjęła, bo kolejne wykłady gromadziły w Krakowie setki słuchaczy. Co najważniejsze, udało się skupić wokół ULZ ludzi, którzy nie chcą poddawać się apatii i terrorowi stereotypów, ale co miesiąc gotowi są rewidować swoją wiedzę o świecie i podejmować wysiłek myślenia. Udało się też dobitnie wykazać, że wbrew jeremiadom o śmierci autorytetów wciąż żyją obok nas prawdziwi mistrzowie. W ślad za numerem październikowym (2002), w którym znalazły się wystąpienia Ryszarda Kapuścińskiego, Jerzego Jarzębskiego, ks. Michała Hellera i ks. Tomasza Węcławskiego, publikujemy kolejną porcję wykładów i towarzyszących im dyskusji z pierwszego /"roku akademickiego/". Tym razem nasi Autorzy pytają o to, jakie jest miejsce Europy w nowym porządku geopolitycznym, czy można sklonować duszę, czy nauka doprowadzi świat do katastrofy, jakie emocje wyraził w swoim Scherzo cis-moll Chopin, a wreszcie, czy poeci umieją interpretować wiersze. W numerze znalazła się też poruszająca rozmowa z ks. Grzegorzem Rysiem o celibacie i samotności w kapłaństwie oraz refleksje Tadeusza Gadacza, który /"diagnozuje/" bezwzględny polski kapitalizm.
Książka "Znak nr 573. Uniwersytet latający Znaku cz. 2" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Czym jest polski kapitalizm?, Tadeusz Gadacz
Obecny stan życia społecznego w Polsce, charakteryzujący się nasileniem niezadowolenia i wzrostem zwolenników partii radykalnej kontestacji, może rodzić wątpliwości, czy chodzi jedynie o kontestację władzy i jej polityki.
TEMAT MIESIĄCA
Europa w poszukiwaniu samej siebie, Norman Davies
Dyskusja
Skoro 11 września to przede wszystkim konfrontacja między Stanami Zjednoczonymi i Bliskim Wschodem, Europa ma w niej swoje miejsce, ponieważ od dawna łączą ją ścisłe więzy z obydwiema stronami konfliktu.
Czy duszę można sklonować?, Andrzej Szostek MIC
Dyskusja
Etyka świętości życia ustępuje miejsca etyce jakości życia. A /"etyka świętości życia/" to w istocie /"etyka świętości człowieka/", etyka poszanowania każdego człowieka jako człowieka: niepowtarzalnego, niosącego w sobie niedostępną innym tajemnicę, bezcennego.
Czy nauka na pewno doprowadzi świat do katastrofy?, Łukasz A. Turski
Dyskusja
To nie nauka, ale nieuctwo może zgładzić świat. W jaki sposób? Włączcie Państwo telewizory. Codziennie możecie zobaczyć próbę generalną.
/"Żart przybrany w ciemne szaty/". O Scherzu cis-moll Fryderyka Chopina, Mieczysław Tomaszewski
Dyskusja z udziałem Mieczysława Tomaszewskiego i Karola Tarnowskiego
Chopin komponował swój utwór w sytuacji, którą nazwać by można /"graniczną/". Komponował swoje /"valdemozjańskie/" Scherzo w momencie podwójnego kryzysu i podwójnego zagrożenia egzystencji - fizycznej i duchowej.
Czy poeci umieją interpretować poezję?, Adam Zagajewski
118. Dyskusja
Poeci - jak my wszyscy - idą w półmroku, w którym wiedza, rozum i inteligencja zmieszane są z ignorancją, a grube płótno tajemnicy wisi nad nimi jak gałęzie drzew na Plantach - idą po omacku, ostrożnie, z zapalonymi latarkami, które nie oświetlają ich twarzy.
Inspiracje
PO PIELGRZYMCE
Szlachetność nie wystarczy, Stefan Bratkowski
W 569 numerze /"Znaku/" opublikowaliśmy esej ks. Tomasza Węcławskiego Powiedzcie prawdę. Wyrażaliśmy wówczas nadzieję, że ten tekst - napisany pod wpływem wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie - stanie się początkiem debaty: o Polsce, o Kościele, o nas wszystkich. Oto kolejny głos na ten temat. (Redakcja)
TEMATY I REFLEKSJE
Rozmyślania nad starym przewodnikiem (2), Maciej Janowski
Kiedy czytam, że w budynku, w którym mieści się dziś restauracja /"Festiwalna/", osiemdziesiąt pięć lat temu znajdowała się kawiarnia /"Renaissance/", to zastanawiam się nad trwałością rzeczy najulotniejszych: w tym wypadku, nad trwałością funkcji pewnego punktu w mieście, która nie uległa zmianie, mimo kilkakrotnych zmian przynależności państwowej Lwowa, mimo zmian ustroju gospodarczego i wymiany większości mieszkańców.
DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Barbarzyńskie kulinaria, Piotr Kłodkowski
W globalnym świecie każdy jest dla kogoś kulinarnym barbarzyńcą. Jedynym rozwiązaniem wydaje się ścisły wegetarianizm. Ale nawet i w takim przypadku gorący protest podniosą skrajni wyznawcy dżinizmu, dla których spożywanie roślin jest także niszczeniem pewnej formy życia.
Czy celibat jest jeszcze potrzebny?, Z ks. Grzegorzem Rysiem rozmawiają Dorota Zańko i Jarosław Gowin
Od celibatu na pewno nie można odejść dla jakichś doraźnych powodów i na zasadzie demokratycznego głosowania, lecz wyłącznie wtedy gdyby odkryta została taka wartość, dla której można zmienić model.
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
/"Rzeczy najważniejsze/", Krzysztof Maślanka
Król-poeta, Piotr Graczyk
W poszukiwaniu raju na ziemi, Grażyna Maszkowska
Sprostowanie
SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Kulturalna pustynia i ludzie z pasją, Janusz Majewski
Summary