pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 572. Chrześcijaństwo w oczach Żydów

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 184 s.
Data: 2003-01-01
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Trudno wyobrazić sobie rzetelny i owocny dialog międzyreligijny, który nie byłby oparty na wzajemnej sympatii. A sympatia to coś więcej niż przychylność, to zdolność współodczuwania, a więc spojrzenia na siebie samego oczami rozmówcy. Styczniowy numer "Znaku" pomyślany został jako zachęta do umocnienia tego rodzaju sympatii pomiędzy Kościołem i Synagogą. Zadajemy w nim pytanie o możliwość takiej recepcji chrześcijaństwa przez Żydów, w której wmyślenie się w tajemnice Wcielenia i Zmartwychwstania nie musi pociągać za sobą rezygnacji z judaizmu. Niezwykle odważny projekt takiego modelu afirmacji chrześcijaństwa przedstawił kilkanaście lat temu rabin Irving Yitz Greenberg, jeden z najpoważniejszych autorytetów w środowisku amerykańskich Żydów ortodoksyjnych. Przypominamy jego artykuł wraz z komentarzem ks. Michała Czajkowskiego oraz refleksją rabina Michaela Signera nad przyczynami odrzucenia przez Żydów mesjańskiej roli Jezusa z Nazaretu. Niewątpliwą oznaką przełomu w żydowskim spojrzeniu na chrześcijan stała się - podpisana dwa lata temu przez przeszło trzystu rabinów - deklaracja Dabru emet. Jej sygnatariusze podkreślają między innymi fakt, iż zarówno Żydzi, jak i chrześcijanie czczą tego samego Boga, uznają te same prawa moralne Tory, czerpią natchnienie z tej samej Księgi i kroczą wspólną drogą ku Królestwu Bożemu. Nad znaczeniem deklaracji oraz wymową poszczególnych jej punktów dyskutowali w Krakowie przedstawiciele Synagogi i Kościoła. Relację z tej debaty wraz z polskim przekładem Dabru emet włączyliśmy do prezentowanego Państwu numeru.

Książka "Znak nr 572. Chrześcijaństwo w oczach Żydów" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY

Oczyszczenie królewskiej drogi, Józef Augustyn SJ
Kiedy dochodzi do nadużycia seksualnego wobec dzieci i młodzieży, winien nas trawić gniew i wstyd. Nie wystarczy oskarżać samych winowajców. Każdy członek Kościoła winien robić rachunek sumienia i pytać o źródła tego grzechu w jego wspólnocie.

TEMAT MIESIĄCA

Nowy model żydowskiej afirmacji chrześcijaństwa, Rabin Irving Greenberg
tłum. Violetta Reder
Każda wspólnota wiary doświadczająca miłości Boga i wybrania przez Boga doznawała pokusy, by stwierdzić: jestem jedyną wybraną. Ludzki błąd polegał na tym, że nie rozumiano, iż w Bogu jest wystarczająco dużo miłości, aby wciąż wybierał na nowo.

Wiara spotyka wiarę, Ks. Michał Czajkowski
Abraham J. Heschel, jeden z największych myślicieli minionego wieku, pisał, że dialog międzyreligijny wtedy jest prawdziwie owocny, kiedy wiara spotyka wiarę. Czyż można znaleźć piękniejszą formułę na określenie dialogu, jaki toczy z nami, chrześcijanami, rabin Irving Yitz Greenberg?

Dlaczego Żydzi odrzucili Jezusa?, Rabin Michael A. Signer tłum. Violetta Reder
Odrzucenie Jezusa Chrystusa przez Żydów oznaczało nie tylko odrzucenie prawdy chrześcijaństwa. Było ono uznaniem nieprzerwanej prawomocności Bożego objawienia i Bożych przykazań, które będą towarzyszyć Żydom, dopóki nie przyjdzie ich Mesjasz. Stąd odrzucenie Jezusa przez Żydów przybrało postać pewnej siebie, gniewnej i prawie skandalicznej retoryki.

"Dabru emet": "Mówcie prawdę". Żydowskie oświadczenie na temat chrześcijan i chrześcijaństwa, tłum. Stanisław Krajewski

Bóg Sema i Jafeta
Dyskusja wokół deklaracji Dabru emet o perspektywach relacji chrześcijańsko-żydowskich
Rozmawiają: Halina Bortnowska, ks. Michał Czajkowski, Konstanty Gebert, ks. Hanspeter Heinz, Krzysztof Jabłonka, ks. Łukasz Kamykowski, Stanisław Krajewski, John Pawlikowski OSM, rabin Michael A. Signer, Stefan Wilkanowicz, ks. Stanisław Wronka

Inspiracje

TEMATY I REFLEKSJE

Rozmyślania nad starym przewodnikiem (1), Maciej Janowski
Rower po zmierzchu powinien mieć zapaloną latarkę niezależnie od tego, czy się na nim jedzie czy się go tylko prowadzi, a jeśli wieczorem w Wiedniu zobaczymy na tramwaju niebieską lampę, to jest to już ostatni tramwaj tego dnia.

NIEPEWNOŚĆ OKA
Dotknąć obrazu, Małgorzata Kitowska-Łysiak
Dotykanie, bardziej niż patrzenie, uruchamia alchemię zmysłów. Bardziej też naraża, wystawia na ryzyko odrzucenia. Daje jednak poczucie bezpośredniości, bycia tu i teraz, w tym samym miejscu i czasie.

RUBRYKA POD RÓŻĄ
Kogo kochali Ateńczycy, Małgorzata Łukasiewicz
Prawda, że w tej "żywej filozofii" słowo mądrości traci swój uniwersalny walor i staje się jednym z elementów sytuacji. Błyszczy tylko w konkretnej chwili, w stosownym momencie, w połączeniu z gestem, w nawiązaniu do słów poprzednika. Ale przecież taka chwila to nie byle co.

DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Upał, Piotr Kłodkowski
Upał, podobnie jak cała materia, może być jedynie iluzją. Tak uczy hinduistyczna szkoła wedanty. Nie ma naprawdę upału, nie ma zmęczenia, pragnienia, bólu i zniechęcenia. Upał jest jedynie stanem naszego umysłu.

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE

Niepokojące pytanie, Arkadiusz Stempin

Wojna na raty, Wojciech Giełżyński

Islam i Zachód - projekt wiecznego pokoju, Ignacy Nasalski

"Deklaracja Synajska", Marek Kita

Historia i jej aktualność, Tomasz Kizwalter

"Kultura" i Europa, Andrzej Stanisław Kowalczyk

Holocaust, język Hollywoodu i duch Aleksandra Forda, Krzysztof Biedrzycki

SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Lipnica w Unii Europejskiej, Ewa Szkurłat-Adamska

Rekomendacje

Summary