pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 570. Władza i grzech w Kościele

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 168 s.
Data:2001-01-02
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W średniowieczu krążyła legenda, że kiedy Konstantyn Wielki ogłaszał edykt mediolański, rozległ się głos z nieba: "W tym momencie rozlewa się trucizna w ciało Kościoła". Uwolnienie się od tej trucizny - mówi dziś prof. Stefan Swieżawski - nastąpiło dopiero w drugiej połowie XX wieku, w trakcie Drugiego Soboru Watykańskiego. To Jan XXIII, zwołując 40 lat temu Sobór, powiedział: "Czas strząsnąć pył cesarstwa, który od czasów Konstantyna osiadł na tronie świętego Piotra". Właśnie o tym piszą autorzy listopadowego "Znaku": o "klątwie" Konstantyna i odwiecznej pokusie władzy i znaczenia - oraz o mozolnym zdejmowaniu owego "garbu" i powrocie do Ewangelii. Bo przecież Założyciel Kościoła "nie przyszedł po to, żeby Mu służono, ale żeby służyć". Nie ukrywamy, że bezpośrednią inspiracją do zajęcia się problemem władzy w Kościele była tzw. sprawa poznańska: odsłonięcie zła, które zagnieździło się we wspólnocie ludzi wierzących. W sercu jednego człowieka sprawującego władzę i tych wszystkich, którzy to zło tuszowali. W numerze publikujemy również następne teksty poświęcone sierpniowej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Papieskie orędzie miłosierdzia odnosi się również - jesteśmy o tym przekonani - do Kościoła, który przecież "ciągle potrzebuje nawrócenia".

Książka "Znak nr 570. Władza i grzech w Kościele" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY

Drugie oblicze miłosierdzia, Zbigniew Stawrowski
W świecie, w którym nie ma ani pamięci prawdziwego domu, ani perspektywy synów obdarzonych najwyższą godnością, pozostaje jedynie miejsce dla sług takiego czy innego hodowcy świń, zaś szczytem życiowej kariery dla najbardziej ambitnych - stanie się samemu panem i właścicielem jakiegoś stada.

TEMAT MIESIĄCA

"Wśród was tak nie jest", Ks. Tomasz Węcławski
Tam, gdzie ktoś powołany do służby nie wypełnia tego powołania lub też domaga się czegoś dla siebie, choćby był wyróżniony instytucjonalną odpowiedzialnością w dziedzinie nauczania, uświęcania czy przewodzenia innym, naprawdę nie jest pierwszy - i jego instytucjonalna pozycja niczego tu nie zmienia.

Trudne pytania
Rozmawiają: Józef Augustyn SJ, Paweł Kozacki OP, ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski, Zbigniew Nosowski i Karol Tarnowski

Pragmatyzm i łaska w zbawczej misji Kościoła, Abp Józef Życiński
Nie istnieją proste rozwiązania, dzięki którym Kościół stawałby się automatycznie wolny od jakiejkolwiek skazy czy zmarszczki. Istnieje natomiast potrzeba codziennego zespolenia charyzmatu i urzędu, osobowości i instytucji w taki sposób, by Kościół był dla świata sakramentem. spotkania z łaską, umacniającą nadzieję i niosącą wyzwolenie dzięki świadectwu Prawdy.

Grzech w Kościele czy grzech Kościoła?, Ks. Grzegorz Ryś
Człowiek, dopuszczając się grzechu, nie decyduje jedynie o własnym losie, lecz także w jakiejś mierze determinuje moralne wybory innych ludzi, nie tylko bezpośrednio z nim związanych, ale nawet żyjących w następnych pokoleniach.

Postrzeganie kapłaństwa, Henryk Pietras SJ
Wszystko to, czym żył Kościół przez dwa tysiąclecia, istnieje w nim nadal. Mamy wspaniałe przykłady świętości, heroizmu i prawości, a także te wszystkie zachowania, które odwiecznie podpadały pod kanony soborów i synodów.

Inspiracje

PO PIELGRZYMCE

Sedno sprawy, Elżbieta Wolicka
W 569 numerze "Znaku" opublikowaliśmy "popielgrzymkowy" esej ks. Tomasza Węcławskiego Powiedzcie prawdę. Mamy nadzieję, że ten tekst - napisany pod wpływem wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie - stanie się początkiem debaty: o Polsce, o Kościele, o nas wszystkich. Dziś pierwsze głosy na ten temat.
Redakcja

Rozesłanie Kościoła polskiego, Jan Michalski

TEMATY I REFLEKSJE

Falstaff - prawdziwy krytyk marksistowski (1), Adam Lipszyc
Do Polski problem ewentualnych rewizji czy krytyk kanonu literatury dopiero zaczyna docierać, ale jednak jest już z nami. Krytyka feministyczna zaczyna stawiać u nas pierwsze kroki, a problem stosunku klasyków do mniejszości narodowych zaczyna nabierać znaczenia. Podejrzewam, że spora liczba czytających, przyzwoitych ludzi będzie się czuła niezręcznie w zetknięciu z tym problemem.

DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Supermarket i świątynia, Piotr Kłodkowski
Coraz częściej jestem świadkiem niezwykłego procesu tworzenia się małych, na razie, cegiełek niechęci i ignorancji, które - dość niespodziewanie - zamieniają się stopniowo w cegiełki nienawiści.

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE

Wybrani z wieczności do wieczności, Jerzy Wocial

Biblijne anioły, psychoterapia i szambo, Dariusz Kowalczyk SJ

Męczennicy, problem aktualny, Joanna Petry Mroczkowska

Negowane braterstwo na drogach historii, Ks. Jan Kracik

Pochwała ręki, Anna Baranowa

SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH

Dzieciaki Jacka, Dorota Rogala

Rekomendacje

JEDENASTA WIECZOREM
Z notatnika literackiego, Antoni Gołubiew

Summary