pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
książka:

Znak nr 569. Uniwersytet latający Znaku

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Data: 2003-01-01
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pomysł powołania Uniwersytetu Latającego Znaku narodził się w naszym środowisku jesienią ubiegłego roku. Nazwa ta nawiązuje do tajnych kursów samokształceniowych, prowadzonych pod zaborami, oraz do wykładów organizowanych w latach 70. XX wieku przez opozycję. Czyżbyśmy zatem - można pytać - poddali się histerii, spodziewając się, że znów zagrożona jest wolność i niepodległość Nie. Ani sukces partii populistycznych, ani powrót do władzy postkomunistów nie oznaczają kolejnych rozbiorów Polski. Niepokojące są jednak źródła tych zjawisk: apatia społeczna, wycofywanie się w sferę prywatną, zanik ciekawości świata, niezrozumienie odmiennych cywilizacji, mechanizmów wolnego rynku i demokracji, uwiąd kultury wysokiej, niemal powszechny odwrót od "myślenia według wartości" i, co za tym idzie, kryzys pojęcia prawdy, bezinteresowności i honoru. W tej sytuacji postanowiliśmy wrócić do sprawdzonej idei "uniwersytetu latającego" - comiesięcznych wykładów otwartych dla szerokiej publiczności. I... chyba nie pomyliliśmy się. Na pierwszy wykład (styczeń 2002) przyszło 2 tysiące osób. W bieżącym numerze "Znaku" publikujemy zapis czterech pierwszych wykładów wygłoszonych w ramach ULZ i towarzyszących im dyskusji z udziałem słuchaczy. Numer otwiera refleksja ks. Tomasza Węcławskiego poświęcona sierpniowej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny. Mamy nadzieję, że ten tekst stanie się początkiem debaty: o Polsce, o Kościele, o nas. Kolejne głosy na ten temat będziemy publikować w najbliższych numerach "Znaku". W tym numerze znajdą Państwo również ankietę na temat naszego miesięcznika. Prosimy o jej wypełnienie i odesłanie. Dzięki niej poznamy Państwa opinie i oczekiwania, a Państwo będą mogli wpłynąć na kształt "Znaku" - naszego wspólnego pisma. Wszyscy respondenci otrzymają prezent - książkę Wydawnictwa "Znak".

Książka "Znak nr 569. Uniwersytet latający Znaku" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

PO PIELGRZYMCE

Powiedzcie prawdę, Ks. Tomasz Węcławski
Nie ma systemu demokratycznego tam, gdzie nie ma dość odwagi, żeby mówić całą prawdę, albo gdzie się prawdę o rzeczach nas wszystkich dotyczących z jakichkolwiek względów pomija, przemilcza czy też socjotechnicznie dozuje.

To, co najważniejsze, Janusz Poniewierski
Słuchając sędziwego Biskupa Rzymu, miałem - chyba po raz pierwszy - wrażenie, że Papież nie mówi nam nic nowego. On nam po prostu przypominał to, co najważniejsze.

DIAGNOZY

Nauka państw "nie do końca rozwiniętych", Łukasz A. Turski
Czy kraje, które z różnych powodów, znalazły się na przełomie tysiącleci w klubie państw "nie do końca rozwiniętych", a do takich należy Polska, powinny być zainteresowane rozwojem własnych badań naukowych?

TEMAT MIESIĄCA

Wojna czy dialog?, Ryszard Kapuściński

Dyskusja
Ideologie organizują się coraz częściej w sposób zdezintegrowany, pozbawiony hierarchii i struktur. W świecie bez autorytetów dokonują się bardzo niebezpieczne procesy. Powstają nowe struktury, nowe, amorficzne formy społeczne. Następuje prywatyzacja przemocy.

Czy arcydzieła istnieją naprawdę?,. Jerzy Jarzębski

Dyskusja
Nie sposób udowodnić arcydzielności arcydzieł, nie wystarcza do tego wykazać wysoką artystyczną lub ideową jakość utworu. Bycie arcydziełem to raczej pełnienie określonej funkcji społecznej, na którą musi istnieć w danym momencie zapotrzebowanie.

W poszukiwaniu sensu, Michał Heller

Dyskusja
Spójrzmy na swoją rękę - jest złożona z rozmaitych pierwiastków, wśród których znajduje się wiele atomów węgla. Każdy z nich przeszedł przez kilka gwiazd. Powstaliśmy z popiołów wszechświata.

Czy po 11 września możliwy jest dialog między religiami?, Ks. Tomasz Węcławski

Dyskusja
Bóg przychodzi nie z naszych myśli o Bogu i nie z naszej nadziei na Boga i nie z naszych pytań o Niego, ale stamtąd, skąd się Go wcale nie spodziewamy. Dlatego właśnie to, co inne, obce i niepokojące, bynajmniej nie musi być zagrożeniem dla świata naszej wiary.

Inspiracje

TEMATY I REFLEKSJE
BIBLIA A ŚWIAT WSPÓŁCZESNY,

Bóg, przed którym stoję, Anna Świderkówna
Bóg potrzebuje od nas tylko jednego: naszej zwróconej ku Niemu uwagi. On jest zawsze z nami, nawet i wtedy - a może najbardziej wtedy - gdy nam się zdaje, że Go nie ma. To my jesteśmy często bardzo od Niego odlegli, po prostu nieobecni. On zaś potrzebuje naszej obecności.

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE

W blasku greckiej paidei, Maria Dzielska

Pytanie o miejsce religii w epoce świeckiej, Elżbieta Wolicka

Bilans złudzeń i prawd, Jerzy Szacki

Rozumność bez racjonalizmu, Tadeusz Szubka

Danse macabre, Krystyna Kwaśniewska

SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Ślad Marka Kotańskiego, Ks. Arkadiusz Nowak

Rekomendacje JEDENASTA WIECZOREM
Listy do Dynki, Brat Albert

Summary