pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 568. Wiara i oświecenie - koniec zimnej wojny

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 168 s.
Data: 2004-12-29
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jürgen Habermas, którego głośne wystąpienie otwiera niniejszy numer, przekonuje, by po 11 września 2001 przemyśleć na nowo relacje między wiarą i wiedzą. Nasi autorzy podejmują ten apel i włączają się do dyskusji na temat obecności religii we współczesnym świecie, który po zamachach terrorystycznych ujawnił swą dramatyczną kruchość. W wykładzie Wiedzieć i wierzyć niemiecki filozof stara się pogodzić najlepsze tradycje Oświecenia z dziedzictwem judeo-chrześcijańskim. Nawiązując do przemyśleń Habermasa, postawiliśmy naszym Autorom szereg pytań: 1. Co oznacza sekularyzacja w społeczeństwie od dawna zsekularyzowanym 2. Jak jest dziś postrzegane napięcie między społeczeństwem świeckim a sferą religii Czy "jedna strona może wygrywać tylko kosztem drugiej" 3. Czy wzajemna tolerancja oparta na "oświeconym zdrowym rozsądku" wystarcza do rozładowania konfliktów między "stronnictwem wiary" a "stronnictwem wiedzy" w demokratycznym społeczeństwie 4. Czy paradoksalny akt wiary w Boga, o którym wiadomo, że nie istnieje, jest jedyną możliwą dziś "religią" świata postsekularnego Na czym miałoby polegać postulowane przez Habermasa otwarcie się rozumu na religię z równoczesnym zachowaniem dystansu wobec wiary 5. Czy w perspektywie rozwoju technik eugenicznych jedynie Bóg pozostaje gwarantem ludzkiej wolności Dialog między "stronnictwem wiedzy" i "stronnictwem wiary" napotyka na rozliczne przeszkody. Głos Habermasa napawa jednak nadzieją, że nie muszą to być bariery wzajemnych uprzedzeń i złej woli. Tak jak niemiecki filozof chce bronić dziedzictwa Chrystusa, my, ludzie wierzący, powinniśmy pielęgnować tradycję Sokratesa, przypominając, że fides et ratio są od siebie nieoddzielne.

Książka "Znak nr 568. Wiara i oświecenie - koniec zimnej wojny" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY

Jedwabne - co dalej?, Stefan Wilkanowicz
Przeprosiny mogą być czymś niestosownym, jakby zdawkowym odfajkowaniem sprawy. Tu potrzeba czegoś głębszego, jakiegoś dobra, które byłoby odpowiedzią na zło.

TEMAT MIESIĄCA

Wierzyć i wiedzieć, Jürgen Habermas
tłum. Małgorzata Łukasiewicz
Pas graniczny między filozofią a religią jest zaminowany. Rozumowi, który sam siebie dementuje, grozi pokusa sięgnięcia po wypożyczony autorytet i gest wyzbytego treści, anonimowego sacrum.

Skazani na konflikt, Chantal Millon-Delsol
tłum. Dorota Zańko