pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
książka:

Znak nr 564. Czy jesteś uzależniony?

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 168 s.
Data: 2003-01-01
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Uzależnienia kojarzą nam się najczęściej ze skrajnymi postaciami "łagodzenia bólu istnienia" - z alkoholizmem, narkomanią, a ostatnio z anoreksją czy bulimią. Ale czy te śmiertelne choroby nie są w gruncie rzeczy ekstremalnymi formami naszych codziennych ucieczek od siebie i świata Przecież każdy z nas miewa swoje "kryjówki", w których zaszywa się przed tym, co zbyt dotkliwe i niedogodne. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy potencjalnie jakimiś "-holikami". Innymi słowy, nigdy nie możemy być pewni, że jesteśmy impregnowani na pokusę zniewolenia nałogiem. Refleksja nad uzależnieniami musi z konieczności prowadzić do namysłu nad kruchością ludzkiej kondycji i drzemiącymi w nas najgłębszymi tęsknotami. W niniejszym numerze postawiliśmy sobie zadanie możliwie wielostronnego naświetlenia natury uzależnień - głosy psychologów i psychiatrów uzupełniają wypowiedzi znawców duchowości i "wyzwolonych", którzy na własnej skórze poznali ciążenie nałogów. Kolektywna mądrość naszych autorów zbliża do zrozumienia paradoksalnej siły uzależnień, w której wyraża się tajemnica ludzkiego zła: "nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę" (Rz 7, 15). Pytanie: "Czy jesteś uzależniony" stawiamy sobie i innym z nadzieją, że pozwoli nam ono - jak pisze Anselm Grün - odkryć to, czego najgłębiej pragniemy. Natomiast w rubryce "Diagnozy" prezentujemy tym razem esej Normana Daviesa, który - poruszając temat przymusowych przesiedleń - pisze o niebezpieczeństwach, ale i szansach związanych z powrotem "upiorów przeszłości".

Książka "Znak nr 564. Czy jesteś uzależniony?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY

Niemieccy wypędzeni powracają na scenę, Norman Davies, tłum. Andrzej Pawelec
Powrót demonów przeszłości można też uznać za szansę na to, by wyplenić przekłamania i w końcu pozwolić duchom zasnąć w spokoju.

TEMAT MIESIĄCA

Manię w przemienić w tęsknotę, Anselm Grün OSB, tłum. Grzegorz Sowinski
Kiedy walczę ze swoją manią, zawsze przegram. Zamiast walczyć z manią, powinienem się w nią wczuć i odkryć tęsknotę, która w niej tkwi. Powinienem się w nią wsłuchać i dostrzec, gdzie pojawiło się uzależnienie.

Trzeźwość, uczciwość, godność, Wiktor Osiatyński
Każdy ma w sobie jakieś pęknięcie, nawet gdy jest na pozór zdrowy i skuteczny. Każdy stara się to swoje pęknięcie jakoś zakłamać, ale też nie każdemu udaje się je dostrzec.

Skapitulować, aby zwyciężyć, Ewa Woydyłło
W tym paradoksie - bezsilność kontra moc - tkwi moim zdaniem najtrudniejszy dylemat terapeutyczny i największa przeszkoda w uwolnieniu się od nałogu dla większości alkoholików.

Wirus przemocy, Z Jamesem Gilliganem rozmawia Łukasz Tischner
Wszyscy potrzebujemy jakiegoś minimalnego poziomu poczucia własnej wartości i szacunku dla siebie samego, by nie obumarła w nas ta niezwykle krucha i podatna na zranienie konstrukcja psychologiczna, którą nazywamy "ja".

ANKIETA: Świadectwa wyzwolonych, ks. Piotr Brząkalik, Lech Falandysz, Janusz z AA, Janusz Muniak, NN, XX
W numerze poświęconym uzależnieniom nie mogło zabraknąć wypowiedzi osób, które wydobyły się z nałogu, przeżyły doświadczenie wewnętrznego wyzwolenia, bo przecież żadna teoria nie może zastąpić osobistego świadectwa. Naszych Autorów zapytaliśmy: Czego szukali w uzależnieniu? Jakie widzieli w nim dobro? Jak i gdzie znaleźli siły do wyrwania się z impasu? Czy stało się to raczej za sprawą zewnętrznej motywacji czy silnej woli? Jak wyglądał moment krytyczny, po którym zdecydowali się zerwać z uzależnieniem? Gdzie znajdują pomoc, gdy pojawiają się pokusy powrotu do dawnego życia? (Redakcja)

Inspiracje

TEMATY I REFLEKSJE

MIDRASZE
Pokolenie wieży Babel, Paweł Śpiewak
Budowniczowie wieży budowali coś, co było kompletnie bezużyteczne, a robili to nie tylko dlatego, że pragnęli służyć innym bogom, ale dlatego że chcieli przekroczyć i pokonać granicę oddzielającą ich od Boga. Chcieli być panami siebie samych, dążyli do doskonałej samowystarczalności.

RUBRYKA POD RÓŻĄ
Historia z morałem, Małgorzata Łukasiewicz
Za każdym razem wielki przypływ życia kończy się wielkim odpływem. Ostatecznie nie wiemy, czego chce Wokulski, nie wiemy, co zrobi, nie wiemy nawet, czego mu życzyć.

KOŚCIÓŁ - MÓJ DOM
Refleksje po "sprawie poznańskiej", Janusz Poniewierski
Najważniejsze są pytania o Kościół - o jego struktury i o jego świętość. O głęboki kryzys, przed którym staje właśnie Kościół w Polsce. I o zainicjowany przez Papieża rachunek sumienia, który teraz - po Poznaniu - nie może dotyczyć wyłącznie przeszłości. Oraz o nawrócenie, które nie jest tylko słowem-wytrychem, użytecznym w głoszeniu kazań, ale rzeczywistością.

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE

Uśpione źródła, Rozmawiają: Tadeusz Gadacz, Ryszard Kasperowicz, Jerzy Szacki, ks. Tomasz Węcławski i Łukasz Tischner

Lekarz od przemocy, Wojciech Bonowicz

Historia i demagogia, Damian Leszczyński

Cnota ocalona, stracone złudzenia, January Weiner

Miasto wybrane, Mateusz Matyszkowicz

Beztroska wycieczka z Andrzejem Wróblewskim, Jan Michalski

SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
W poszukiwaniu leku, Józefa Hennelowa

Rekomendacje

JEDENASTA WIECZOREM
O ośmiu wadach głównych, Jan Kasjan, tłum. ks. Arkadiusz Nocoń

Summary

Program Dni Tischnerowskich 2002