pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 563. Jak być patriotą?

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
Data:2001-01-02
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jaki sens ma dzisiaj patriotyzm - w czasach globalizacji, na progu przystąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej Od dawna zauważono, że demokracja i kapitalizm osłabiają tradycyjne więzi społeczne. Czy oznacza to jednak, że rozwój cywilizacji prowadzi do zaniku więzi narodowych i zastąpienia ich przez racjonalne reguły wolnego rynku i bezosobowego prawa Czy państwo demokratyczne może obejść się bez fundamentu, jaki od początku stanowiła dla niego miłość do ojczyzny Jak wobec zaniku postaw patriotycznych radzić sobie z problemem ludzi wykluczonych Jaką wartość ma dzisiaj solidarność społeczna Jak kryzys patriotyzmu wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego Co jest większym zagrożeniem dla Polski: trwałość agresywnego patriotyzmu ksenofobicznego czy raczej zanik postaw patriotycznych Na czym polega nowoczesny patriotyzm w dzisiejszej Polsce Jakie formy przybierać powinna identyfikacja z odzyskanym państwem Na czym w praktyce polega nasza odpowiedzialność za przyszłe pokolenia Wraz z naszymi Autorami zapraszamy Państwa do refleksji nad tymi pytaniami.

Książka "Znak nr 563. Jak być patriotą?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Głos w sprawie poznańskiej, Redakcja

Zostaliśmy wybawieni, Ks. Tomasz Węcławski

Refleksje po nieszczęściu, Stefan Wilkanowicz

Od redakcji

TEMAT MIESIĄCA

Solidarystyczne podstawy patriotyzmu, Marek A. Cichocki Dzisiaj polskiej demokracji nie zagraża idea patriotyzmu. Zagraża jej brak tej idei, lekceważenie obywatelskich powinności wobec innych, niechęć do lojalności wobec własnego kraju, brak poszanowania wolności, obojętność wobec przyszłości współobywateli, egoizm i krótkowzroczne samozadowolenie.

O potrzebie patriotyzmu uwagi różne, Jerzy Szacki
Podczas narzekań na upadek patriotycznych obyczajów zapomina się o tych licznych współczesnych Polakach, którzy bez żadnych wzniosłych deklamacji robią to, co do nich należy, i więcej niż się od nich wymaga. Jest ich naprawdę niemało, o czym wiedzą na przykład działacze organizacji pozarządowych.

Kto potrzebuje patriotyzmu?, Zdzisław Najder
Polski upór w dochodzeniu praw narodu do istnienia sprawiał, że kultura polska była w XIX wieku kulturą pociągającą, że kiedy bycie Polakiem utrudniało życie, polonizowały się dziesiątki tysięcy, także Austriaków i Niemców. Dlaczegóżby się tej specyfiki wyrzekać teraz, kiedy w dodatku nic już nie kosztuje, bo ci, co mieli polec, już polegli?

Śmierć i ojczyzna, Dariusz Karłowicz
Czy można bez szkody wymazać punkt odniesienia, którym są dawni bohaterowie? Czy można liczyć, że będziemy społeczeństwem gotowym uczciwie płacić podatki, jeśli wzgardzimy bohaterami, którzy gotowi byli do śmierci za ojczyznę?

List z czyśćca, Jerzy Jedlicki
Czy polska inteligencja potrafi dopracować się idei patriotyzmu nowoczesnego, nie kłócącego się z afiliacją europejską i nie ześlizgującego się w etniczną ksenofobię? Patriotyzmu, który będzie mocnym i wzbogacającym składnikiem indywidualnej tożsamości, nietłumiącym duchowej swobody człowieka?

O czasach postpatriotycznych, Zdzisław Krasnodębski
Symptomem niedorozwoju i zapóźnienia jest właśnie to, że elity bardziej identyfikują się z ośrodkami zagranicznymi niż z innymi warstwami własnego społeczeństwa. W gruncie rzeczy to nastawienie wyrasta z tego samego kompleksu niższości, na jakim zbudowana jest postawa ciasnego, zamkniętego w sobie nacjonalizmu, pełnego lęku i zarazem samochwalstwa.

Inspiracje

TEMATY I REFLEKSJE

Król miły bogom, Jan Józef Szczepański
Alternatywa: strzała lub dharma, dostrzeżona i nazwana przez Asiokę, prawdopodobnie nie trwała dłużej niż jego państwo. Szukanie jej kontynuacji w historii przynosi głównie rozczarowanie. Ale rządy Asioki to nie jest "baśń o dobrym królu". Walka, którą dostrzegał, trwa.

Wyobrażenie Chrystusa w "Rozmyślaniu przemyskim", Krystyna Pisarkowa
Nowo odczytane trójjęzyczne wydanie dostarcza kolejnych pytań: to o sam portret, to o różnice konwencji estetycznych towarzyszących historycznym wcieleniom chrześcijaństwa, to o malarski pierwowzór wyobrażenia Boga opisanego w zabytku polskim.

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE

Niewierny Tomasz, Andrzej Franaszek

Przesłanie sprzed pół wieku, Wojciech Chudy

Czarodziej w obronie racjonalnego świata, Irena Trzcieniecka-Schneider

Wspólnota czy kolektywizm?, Piotr Bartula

Chrześcijanin zagrożony, Marcin Lisak OP

Muzealne anioły, Anna Żakiewicz

SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Nadzieja na ustawę, Kuba Wygnański

Rekomendacje

Summary