Dane szczegółowe: | |
Wydawca: | Wiedza Powszechna |
Rok wyd.: | 1992 |
Oprawa: | twarda |
Ilość stron: | 168 s. |
Wymiar: | 148x210 mm |
EAN: | 9788321411088 |
ISBN: | 978-83-2141-108-8 |
Data: | 2003-09-01 |
Opis książki:
Lutowy numer "Znaku" to w pewnym sensie odpowiedź na papieskie zaproszenie do udziału w kolejnym Dniu Modlitw o Pokój (24 stycznia br.). Zainicjowana przez Jana Pawła II modlitwa w Asyżu jest owocem dialogu międzyreligijnego, ale i wezwaniem, aby ten dialog pogłębiać, żeby się coraz lepiej wzajemnie poznawać. Magna Charta religii prezentuje kanoniczne teksty kilku wielkich religii świata, wybrane i omówione przez osoby, którym owe tradycje duchowe są szczególne bliskie (ograniczyliśmy się do najważniejszych religii żywo obecnych w naszym kraju). Całość uzupełnia wspólny komentarz do tych tekstów napisany przez teologa religii. "Zgoda na ludzi z innych duchowych światów - pisze ks. Tomasz Węcławski - jest aktem w swojej istocie najgłębiej religijnym". W comiesięcznej rubryce Diagnozy omawiamy zjawisko "info-rozrywki", które w ostatnich latach na dobre zadomowiło się w światowych mediach. Wydarzenia z 11 września 2001 pokazały dobitnie, że najwyższy czas na poważną debatę na ten temat.
Książka "Znak nr 561. Leksykon religii świata" - Gerhard J. Bellinger - oprawa twarda - Wydawnictwo Wiedza Powszechna. Książka posiada 168 stron i została wydana w 1992 r.
Spis treści:
DIAGNOZY
Przekleństwo info-rozrywki, Tadeusz Jagodziński
O ile dla znacznego odłamu klasy menedżerskiej w świecie mediów lat 80. i 90. termin "infotainment" pozostawał pozytywnym hasłem-wytrychem, otwierającym drogę do sukcesu i rozwiązującym wszelkie profesjonalne trudności, o tyle w kręgach dziennikarskich stał się synonimem zawodowej degradacji, pogoni za sensacją, wreszcie spłycania czy powierzchownego traktowania problemów.
TEMAT MIESIĄCA
Piękno i siła nadziei, Wacław Hryniewicz OMI
Błogosławieństwa to obietnice. To wołanie o świat lepszy i piękniejszy. To apel o duchowe zmaganie, aby było lepiej. To trudna mądrość, której uczymy się do końca naszych dni. To wielka szkoła zaufania do Boga i ludzi. W niej uczymy się prawdy, że człowiek odnajduje siebie najbardziej wówczas, gdy oddaje samego siebie w darze innym.
Słuchaj, Izraelu - Szema Israel, Stanisław Krajewski
Zadaniem Żydów jest świadczenie o jedyności i jedności Boga. Jedyność oznacza nie tylko to, że nie ma innych bóstw, ale też to, że Bóg należy do zupełnie osobnej kategorii, że nie można doń porównać żadnego innego bytu.
Pierwsza sura Koranu, Leszek Żuk
Al Fatiha to kwintesencja świętej księgi muzułmanów i całego islamu. Według muzułmańskich teologów ktoś, kto przeczytał i w pełni zrozumiał Al Fatihę, pojął zarazem całą istotę i specyfikę religii Proroka. Dla wyznawców islamu jest to najważniejszy tekst, jaki kiedykolwiek słyszeli lub mogli przeczytać.
O tekstach świętych wczesnego buddyzmu, Ireneusz Kania
Doktrynalnym fundamentem buddyzmu jest zespół tak zwanych Czterech Szlachetnych Prawd. Ich odkrycie przez Gotamę Siddhatthę, późniejszego Buddę, oznaczało początek nowej religii uniwersalistycznej, jaką jest dziś buddyzm. Z Czterech Szlachetnych Prawd Budda wywiódł stopniowo całą soteriologię i filozofię swej Dhammy.
Echad, Ks. Tomasz Węcławski
Czytając kanoniczne teksty wielkich religii świata, słyszę głos, który w żydowskich ustach przyjmuje postać słowa "echad". Jestem pewien, że ten sam głos musiałbym usłyszeć, gdyby położono przede mną inne jeszcze stronice Wielkiej Karty Religii świata.
Inspiracje
TEMATY I REFLEKSJE
PUNKTY WIDZENIA
Lekarze i korupcja, Agnieszka Sabor, Bogdan de Barbaro, Janina Ochojska, Ks. Stanisław Musiał SJ, X.X.
O korupcji w służbie zdrowia mówi się zazwyczaj pokątnie, w hermetycznie zamkniętych środowiskach pacjentów lub lekarzy. Ta szczególna "wojna pozycyjna" sprzyja łatwemu formułowaniu jednoznacznych oskarżeń, narastaniu wzajemnej nieufności, a nawet wrogości. Potrzebny jest otwarty dialog, dlatego o przedstawienie własnego obrazu sytuacji w polskiej służbie zdrowia poprosiliśmy lekarza, pacjentów, psychologa i kapelana.
Redakcja
RUBRYKA POD RÓŻĄ
Niemiecki pamiętnik, Małgorzata Łukasiewicz
Jak zabierać się do takiego dzieła, do tak kolosalnego przedsięwzięcia, którego efektem ma być topologia zbiorowej pamięci? Wiadomo, na początek trzeba zaprosić gromadkę przyjaciół, niewinnie rzucić hasło i przystąpić do kłótni.
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Przyszłość chrześcijaństwa, Józef Majewski
Encyklopedia religii, Ireneusz Kania
Wąska droga czyniących pokój, Marek Kita
Rublow, Trójca i Bunge, Maciej Bielawski
O ziemskim niebie i niebiańskiej ziemi, Izabela Trzcińska
Pogodniej o wierze, Robert M. Rynkowski
Czytanie Biblii, Bogusław Widła
Edukacja Tereski, Krzysztof Biedrzycki
Obrazy myślą malowane, Krystyna Frącz
SPOŁECZEŃSTWO NIEOBOJĘTNYCH
Powszechna pomoc wzajemna, Stefan Wilkanowicz
Rekomendacje
List do redakcji
Summary