Znak nr 558. Niedokończona rewolucja?
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 160 s. |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2003-09-01 |
Opis książki:
Pytanie o stan polskiej demokracji systematycznie powraca na łamy "Znaku" od roku 1989. Zadajemy je sobie z coraz większym niepokojem. Alienacja elit politycznych, wszechobecna korupcja, traktowanie polityki nie jako troski o wspólne dobro, lecz jako cynicznego zabiegania o interes partyjny lub grupowy, apatia i zniechęcenie obywateli, kryzys prawa i sądownictwa, bezrobocie, powstanie warstwy "ludzi zbytecznych", fatalna kondycja edukacji - tego "koła zamachowego" rozwoju cywilizacyjnego... Listę niepokojących zjawisk można by znacznie wydłużyć. Czy nie wskazują one, że kładąc fundamenty naszej demokracji, popełniliśmy jakieś zasadnicze błędy lub zaniedbania Tekstem Aleksandra Smolara i sprowokowaną przez jego wystąpienie dyskusją wracamy do refleksji nad wydarzeniami roku 1989. Jaki miały charakter Na czym polegała ich wielkość Czy wniosły coś nowego do rozumienia demokracji i procesów społecznych Co istotnego zatraciliśmy z dziedzictwa oporu przeciw totalitaryzmowi i projektu "społeczeństwa solidarnego" Jakie korzyści i jakie straty przyniosła decyzja, by III Rzeczpospolita wzorowana była na rozwiązaniach przyjętych w liberalnych demokracjach zachodnich Czy zdołaliśmy twórczo przyswoić sobie historyczny dorobek zachodniej cywilizacji czy raczej ślepo go imitowaliśmy, zauroczeni mitem rzekomej "normalności" i historycznej nieuchronności "powrotu do Europy" Ile jest racji w stwierdzeniu ks. Tischnera, który nazwał polski przełom "niedokończoną rewolucją" Wszystkie te pytania nabierają szczególnej wymowy po 23 września (ale także po 11 września, który tak dramatycznie odsłonił kruchość pokojowego porządku i dowiódł, jak potężni są wrogowie demokracji!). Teksty, które zamieszczamy w tym zeszycie, powstały przed wyborami parlamentarnymi, ale dzięki temu są tym ciekawszym komentarzem do obecnej sytuacji. Można w nich widzieć bilans ostatniego dwunastolecia. Zaczyna się jednak nowy etap historii Polski. Co niesie przyszłość Już wkrótce spróbujemy się nad tym zastanowić.
Książka "Znak nr 558. Niedokończona rewolucja?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Cywilizacje i terror, Henryk Woźniakowski
TEMAT MIESIĄCA
Rocznice, pamięć i przyszłość, Aleksander Smolar
Polska z programu "Solidarności" była zupełnie innym krajem niż ten, który współtworzymy. Czy mogło być zresztą inaczej? Rzeczywistość jest zawsze szara, rozczarowująca w zestawieniu z bogactwem barw naszych marzeń. Czy ta "zdrada" nie była w istocie wyrazem głębszej wierności: wierności wobec marzeń o Polsce wyrwanej z zacofania, zależności, z izolacji, z biedy, kompleksów i prowincjonalizmu?
W tunelu, Zdzisław Krasnodębski
To, że tak szybko zapomniano o "Solidarności", wynika z całkowicie fałszywej tezy, jakobyśmy musieli wybierać między dziedzictwem "Solidarności" a normalną, zachodnią drogą. Jest wręcz odwrotnie. Po 1989 w bardzo ważnych wymiarach nie "imitowaliśmy" Zachodu, bo nie pielęgnowaliśmy dziedzictwa "Solidarności", jej idei upodmiotwienia społeczeństwa, wolności, równości i solidarności.
Czas zwątpienia, Jerzy Jedlicki
Kapitalizm polski staje się niedrożny, niemalże kastowy: bezrobotni płodzą bezrobotnych, bieda wychowuje biedę, szkoły odtwarzają sztywną strukturę społeczną i mechanizm dziedziczenia kondycji. Utrwala się odwieczne przekleństwo krajów opóźnionych: rozpad na kraj rozwoju i kraj zastoju - w wymiarze geograficznym i w przestrzeni społecznej. To dzisiaj - w symbolicznym uproszczeniu - kraj internetu i kraj denaturatu, światy odległe i obce, bojące się jeden drugiego.
Demokracja i natura ludzka, Z Wojciechem Roszkowskim rozmawia Jarosław Gowin
Demokracja zakłada zaufanie i wzajemność. Podwójna moralność niszczy demokrację. A w Polsce taką moralnością kierują się i elity polityczne, i społeczeństwo.
To, co mamy, Jerzy Szacki
Pod pewnymi względami jest bardzo źle, ale mamy niepodległość, demokrację, perspektywę trwałego związku z Europą oraz poczucie, że to wszystko to coś niemal oczywistego. Jak na jedno pokolenie są to osiągnięcia zaiste ogromne.
POLOWANIE NA IDEE
Mogło wyjść lepiej, Rozmawiają: Maciej Janowski, Rafał Matyja, Tomasz Merta i Andrzej Wiśniewski
TEMATY I REFLEKSJE
Ewangelia w duchu Orientu, Bede Griffiths i nowa filozofia inkulturacji w Azji, Piotr Kłodkowski
NIEPEWNOŚĆ OKA
Dziwaczka (z pozoru), Małgorzata Kitowska-Łysiak
RUBRYKA POD RÓŻĄ
Coś do czytania, Małgorzata Łukasiewicz
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Poza ideologią i utopią, Damian Leszczyński
O intelektualistach i dyktaturach po raz kolejny, Maciej Janowski
Na progu przyszłości, Dariusz Gawin
Znaczenie i obiektywność, Tadeusz Szubka
Wydobyć z mroków niepamięci, Lechosław Lameński
Godzina przyjścia, Homilia wygłoszona w czasie pogrzebu ks. Andrzeja Bardeckiego, Ks. Łukasz Kamykowski
Gandalf, Małgorzata Borkowska OSB
KOŚCIÓŁ - MÓJ DOM
Uroczystość Wszystkich Świętych A.D. 2001, Janusz Poniewierski
TWÓJ GŁOS W DYSKUSJI
Kogo szukacie na pielgrzymce?
NOTY
JEDENASTA WIECZOREM
List do przyjaciół, Jean Vanier tłum. Piotr Wierzchosławski
Summary