Znak nr 556. Ruch odnowy. Chrześcijaństwo nowej diaspory?
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 160 s. |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2003-09-01 |
Opis książki:
Równolegle z II Soborem Watykańskim przez Kościół przeszła fala ożywienia i odnowy. Ich znakiem stały się między innymi nowe ruchy eklezjalne. Członkowie owych ruchów - duchowni i świeccy - odwołując się przede wszystkim do doświadczenia Zesłania Ducha Świętego, starają się żyć wedle "reguły" zapisanej już w Dziejach Apostolskich: "trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie", a "jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących". Przez środowiska fundamentalistyczne ruchy oskarżane są o rozmywanie kościelnej tożsamości. Z kolei Jan Paweł II widzi w nich zapowiedź "wiosny Kościoła". Aby jednak w pełni wykorzystać niesioną przez nie nadzieję, trzeba ustalić właściwe relacje pomiędzy charyzmatem (to znaczy: ruchem) i instytucją (parafią i diecezją), między proroctwem i hierarchią. Żeby stojąc na straży tradycji, "nie gasić Ducha", a "odbudowując Kościół" (jak święty Franciszek), jednocześnie go nie burzyć. O tym właśnie traktuje bieżący numer "Znaku". Analizujemy miejsce i tożsamość ruchów w Kościele oraz wyzwania, jakie stawiają one przed teologią. Zastanawiamy się nad wpływem ruchów na nowy język, w którym zaczyna głosić się Ewangelię. Kreślimy wreszcie panoramę ruchów działających w Polsce i przedstawiamy jedną ze wspólnot jeszcze nieobecnych w naszym kraju, które jednak - dzięki swemu dynamizmowi - już na trwałe weszły do historii Kościoła i świata.
Książka "Znak nr 556. Ruch odnowy. Chrześcijaństwo nowej diaspory?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Europa - legenda i zadanie, Zdzisław Krasnodębski
TEMAT MIESIĄCA
Kościół - ruchy eklezjalne - teologia, Ks. Grzegorz Ryś
Wspólnota jest niejako sakramentem obecności Chrystusa w świecie; co więcej, jest tak naprawdę jedynym jej znakiem czytelnym i zrozumiałym w zlaicyzowanym świecie.
Liczne drogi, jeden dom, Alina Petrowa-Wasilewicz
Wspólnota formująca katolików świeckich staje się miejscem nawrócenia, dojrzewania, ale także kuźnią, przygotowującą apostołów, którzy mają iść w zeświecczony świat, by głosić mu Ewangelię. Papież nie ma wątpliwości - wspólnoty kościelne są odpowiedzią, wzbudzoną przez Ducha Świętego, na dramatyczne wyzwanie schyłku wieku.
Kościół - wspólnota księży i świeckich, Jan Grosfeld
We wspólnocie neokatechumenalnej ksiądz-prezbiter jest jednym z jej członków - ani lepszym, ani gorszym, ma tylko inne powołanie. Liczne doświadczenia dowodzą, że taki ksiądz nie tylko niczego nie traci, ale wręcz przeciwnie, ogromnie zyskuje. Razem ze świeckimi uczestniczy we wszystkich elementach i etapach drogi nawrócenia.
Laboratoria nowej ewangelizacji, Doświadczenia ruchu odnowy charyzmatycznej, Marek Kita
Różnorodność prezentowanych przez wspólnoty, nawiązujące do tego samego przeżycia "nowej Pięćdziesiątnicy", typów religijnej wrażliwości i ekspresji wydaje się ważnym znakiem czasu dla Kościoła obrządku łacińskiego, w przeszłości niekiedy nadmiernie skłonnego do unifikacji obyczajów i rytów.
ROZMOWY „ZNAKU”
Duch Asyżu, Z profesorem Andrea Riccardim, założycielem Wspólnoty Sant’Egidio, rozmawia Marek Kita
POLEMIKI
Świat stary i zwyrodniały czy nowy i wspaniały?, Krzysztof Dorosz
Krzysztofowi Doroszowi w odpowiedzi, Jerzy Jedlicki
TEMATY I REFLEKSJE
Nowa genetyka i stare marzenia, Cezary Żekanowski
Myśli o patriotyzmie, Władysław Stróżewski
Święte obrazki, Anna Manicka
MIDRASZE
Ogród rajski, Paweł Śpiewak
NIEPEWNOŚĆ OKA Dziadek, Małgorzata Kitowska-Łysiak RUBRYKA POD RÓŻĄ
Słońca Lichtenberga, Małgorzata Łukasiewicz
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Rozmowa istotna z prawdziwym doradcą, Piotr Wojciechowski o tomie rozmów z o. Jackiem Salijem "Świętowanie Pana Boga"
Pytanie o Boga postmodernistów, Elżbieta Wolicka o książce abp. Józefa Życińskiego "Bóg postmodernistów"
Józefa Tischnera pytania egzystencjalne, Krzysztof Stachewicz o książce Jana Wachowskiego "Dramat pytań egzystencjalnych" Prawda, która wyzwala, Mariusz Garbol o książce Brata Johanana "Chrześcijanie i antysemityzm"
Matrimonium, fornicatio, concubinatus, Ks. Jan Kracik o książce Adama Krawca "Seksualność w średniowiecznej Polsce"
KOŚCIÓŁ - MÓJ DOM
Przekraczanie progów nadziei, Janusz Poniewierski
Summary