Znak nr 551. Ewolucja. Człowiek 150 lat po Darwinie
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 160 s. |
Data: | 2003-09-01 |
Opis książki:
Co kształtować będzie oblicze XXI wieku Na to pytanie komentatorzy przemian cywilizacyjnych, uczeni, politycy niemal zgodnym chórem odpowiadają, że wkraczamy w erę biotechnologii. Na skutek odkryć naukowych i eksperymentów genetycznych pod znakiem zapytania staje samo pojęcie człowieczeństwa. Po raz pierwszy w historii naszego gatunku pojęcie "człowiek" może w nowym stuleciu nabrać odmiennego znaczenia niż dotychczas. Entuzjaści wierzą, że dzięki genetyce "człowiek" zacznie znaczyć coś więcej niż dotychczas; o wiele powszechniejsze są jednak obawy, że "nowy wspaniały świat" może okazać się koszmarem przemocy i instrumentalnego podejścia do osoby ludzkiej. Powszechna uwaga skupia się na spektakularnych zastosowaniach inżynierii genetycznej. Ale najważniejsze rozstrzygnięcia zapadają na obszarze, o którym na ogół wiemy niewiele: na obszarze nauk teoretycznych. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się najnowszym odkryciom teorii ewolucji. Jak pod ich wpływem zmienia się rozumienie życia Co wnoszą one do dotychczasowego obrazu człowieka Czy w ich świetle da się obronić tradycyjne zasady moralne Jakie są światopoglądowe konsekwencje teorii ewolucji Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do grupy czołowych polskich biologów.
Książka "Znak nr 551. Ewolucja. Człowiek 150 lat po Darwinie" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Niszczenie i budowanie, Jan Józef Szczepański
TEMAT MIESIĄCA
Ewolucja. Szokująco prosty mechanizm i jego zadziwiające konsekwencje, Jan Kozłowski
Z czasem - a od powstania pierwszej komórki dzielą nas przecież miliardy pokoleń - zmiany powodujące efektywniejsze budowanie kopii zakumulują się, dając zadziwiające formy organizmów żywych, zachowujących się jak precyzyjnie zaplanowane przez konstruktora automaty, czasem dość inteligentne, rozwiązujące zwykle poprawnie problem, jak zjeść coś i nie zostać zjedzonym we wrogim świecie, gdzie liczy się każda porcja białka, dająca szansę na wyprodukowanie większej liczby kopii własnych genów.
O zoologicznej wizji człowieka, czyli krótka rozprawa o pysze, Tadeusz Bielicki
Z wyliczonych w tym artykule czterech "osobliwości człowieka" ("odgadywanie" struktury świata, mowa, świadomość śmierci, ucieczka od zasady egoizmu genów) mnie osobiście fascynuje najbardziej pozycja na tej liście ostatnia. Przejawia się ona w zdolności do zachowań samoniszczących. Ale także w zdolności do świadomego hamowania zachowań, do których owa zasada "zachęca", na przykład kradzieży, oszustwa, oszczerstwa, cudzołóstwa.
Etyka po Darwinie, January Weiner
Profesjonaliści (sztaby wyborcze polityków i inni specjaliści od reklamy), zamiast się obrażać na biologię, bardzo szybko przyswoili sobie nową wiedzę i skutecznie zastosowali jako instrument do manipulowania społeczeństwem. Im bardziej zwykli ludzie skłonni są odrzucać wiedzę o podskórnych, biologicznych motywach wzorców własnych zachowań, tym podatniejsi są na taką manipulację.
Moralność ewolucji, czyli ewolucja moralności, Krzysztof Szymborski
Sprawa ewolucyjnego pochodzenia moralności i zasad społecznego współżycia jest bez wątpienia problemem fascynującym, lecz z rozmaitych przyczyn przez prawie 100 lat od momentu, gdy Darwin sformułował swoją teorię, postęp w kierunku lepszego zrozumienia tej kwestii posuwał się krętą i pełną ślepych zaułków drogą.
Biologia ewolucyjna a ludzka kondycja, Adam Łomnicki
Zaprzeczanie darwinowskiej teorii ewolucji i odkryciom biologii ewolucyjnej wydaje się stratą czasu, objawem nieuctwa i nieznajomości mechanizmów działania współczesnych nauk ścisłych. Jest to obecnie teoria niesprzeczna z danymi empirycznymi i zgodna z ustaleniami innych dyscyplin: geologii, chemii, fizyki. Natomiast sprawą otwartą jest przykładanie odkryć biologicznych do zrozumienia zachowań społecznych i natury człowieka.
PUNKTY WIDZENIA
Spór o Zachętę, Piotr Kosiewski, Jan Michalski, Piotr Piotrowski, Paweł Bravo
Królewski płaszcz Franza K. (III), Krzysztof Dorosz
BIBLIA A ŚWIAT WSPÓŁCZESNY
Zbawienie, Anna Świderkówna
NIEPEWNOŚĆ OKA Czapski dla cierpliwych, Małgorzata Kitowska-Łysiak RUBRYKA POD RÓŻĄ
O skarbach, Małgorzata Łukasiewicz
TEMATY I REFLEKSJE
Wieża Babel, Jadwiga Żylińska
ZNAK NA OPAK
Wieści ze słuchanicy (12), Wanda Czubernatowa
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Obudzić Lachesa, Jacek Salij OP
Wznowiony spór, Ks. Grzegorz Ryś
Między rozumem a posłuszeństwem, Jan Cieciuch
„Monoteizm rozumu i serca, politeizm wyobraźni i sztuki”, Katarzyna Morajko KOŚCIÓŁ MÓJ DOM
„Wypłyń na głębię!”, Janusz Poniewierski
TWÓJ GŁOS W DYSKUSJI
Po co nam inteligenci?
Summary
Sommaire