pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 550. Tischner - religia i wolność

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 184 s.
Data: 2003-09-01
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

12 marca 2001 roku ks. Józef Tischner skończyłby 70 lat. Ten numer miał być dla Niego urodzinowym prezentem. Stało się inaczej... Ksiądz Tischner wywarł ogromny wpływ na Polskę i na Kościół, na nasze myślenie i naszą religijność. Świadomi tego długu, skoncentrowaliśmy się tu niemal wyłącznie na problematyce religijnej, a zwłaszcza na tym, jak w myśli Tischnera odbijały się relacje pomiędzy wiarą (Jego wizją Boga, stylem duszpasterstwa itp.) a wolnością. Szczególnie utkwiły nam w pamięci jego słowa z Nieszczęsnego daru wolności: "Bóg jest Tym, który wyzwala. (...) Wolność jest jakby bramą, przez którą wchodzi się do wnętrza chrześcijańskiego domostwa. Człowiek, który otrzymuje łaskę wiary, odkrywa, że teraz dopiero jest "naprawdę wolny". Ksiądz Józef Tischner był człowiekiem wolnym. I o tym właśnie opowiada bieżący numer "Znaku".

Książka "Znak nr 550. Tischner - religia i wolność" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY
Homoseksualizm a cywilizacja miłości, Dariusz Kowalczyk SI

Teologiczne manowce Tischnera, Maciej Bielawski

Nawiązując do Platona, ks. Józef Tischner często mówił o ludzkiej egzystencji, że jest zamknięta w jaskini złudzeń i zniewolenia. Taki też był i jego żywot myśliciela: Tischner to myśliciel jaskini. Filozofia pomagała mu spojrzeć "w oczy" owej dramatycznej sytuacji, teologia zaś dodawała mocy, by nie zwątpić, szukać dróg wyjścia, nie ustawać.

Bóg w filozofii Tischnera, Tadeusz Gadacz
Tischner wskazał dwa nierozdzielne słowa-ślady Boga: Dobro i Wolność i z nich wyprowadził pozostałe: objawienie i zbawienie, nadzieję, wierność i miłość.

Filozof dojrzałej wiary, Karol Tarnowski
Dojrzała wiara nie dąży do władzy i nie cofa się przed cierpieniem płynącym z ofiary. Bowiem "istotą ofiary jest dar. Idzie o to, by darować siebie i w tym darze odzyskać siebie".

Poszukiwanie prawdy o człowieku, Aleksander Bobko
Tischnerowski spór o istnienie człowieka kończy formuła, która niejako zespala w jedno istnienie, wolność i dobro: "Bądź wolność Twoja". Wyraża ona także ostateczną prawdę o człowieku: człowiek jest sobą wtedy, gdy pozwala drugiemu być.

Parafia Tischnera, Wojciech Bonowicz
Ksiądz, który decyduje się "pójść na manowce", musi jednocześnie podjąć ryzyko przekraczania granic, a przynajmniej "chodzenia po granicach". W ocenie tego, co u Tischnera było rzeczywistym przekraczaniem granic, a co po prostu dogłębnym przemyśleniem tajemnicy kapłaństwa, zalecałbym jednak dużą ostrożność. Myślę, że będziemy dopiero odkrywać szczególną "tradycyjność", swoisty "konserwatyzm" jego postawy jako księdza.

Ksiądz Tischner - duszpasterz, Ks. Grzegorz Ryś
„Heurystyczna metoda ewangelizacji”" bpa Karola Wojtyły i "metoda dialogu" ks. Józefa Tischnera to tylko dwie różne nazwy tej samej drogi. Podejmują ją ci, którzy nie tylko kierują się znajomością współczesnego świata, ale także podzielają myśl sformułowaną już dawno przez św. Tomasza z Akwinu, iż "każda prawda, niezależnie od tego, kto ją sformułował, pochodzi od Ducha Świętego".

Zmącona pieśń Pana. Ks. Tischner jako krytyk Kościoła, Jarosław Gowin
Wielu ludzi Kościoła miało ks. Tischnerowi za złe jego surowe sądy o polskiej religijności. Oskarżano go o sprzyjanie tym, których uważano za wrogów Kościoła. Dopiero w ostatnich latach życia Księdza świadomość wagi i prawdziwego sensu jego krytycznych argumentów zaczęła szerzej torować sobie drogę. Intencją Tischnerowskiej refleksji nad Kościołem było oczyszczenie chrześcijaństwa z wszelkich pozareligijnych naleciałości, powrót do czystego przesłania Ewangelii.

ROZMOWY ZNAKU
Po co Pan Bóg stworzył Tischnera?
Z Adamem Michnikiem rozmawiają Wojciech Bonowicz i Janusz Poniewierski
On nam pokazał, że Kościół jest... darem wolności. To nieprawda, że Kościół niesie podporządkowanie - on ofiarowuje wolność, tylko trzeba z niej umieć korzystać.

ANKIETA ZNAKU
Spotkanie z ks. Tischnerem
Anna Augustynowicz, Maja Barełkowska, Tadeusz Boruta, Piotr Cyrwus, Roman Czarnecki, Tadeusz Jagodziński, Andrzej Kokoszka, Yumiko Matsuzaki, Bogdana Pilichowska, Maria Poniewierska, Stefan Swieżawski

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE

Dar myślenia w spotkaniu z liturgią, Konrad Małys OSB

Wiek Mechaniczny i jego krytycy, Ryszard Kasperowicz

Historia, która się nie starzeje, Juliusz Domański

Spotkanie z Bogiem w Piśmie Świętym, Anna Świderkówna

Rozum jako ślad Nieskończonego Ty, Ireneusz Ziemiński

Ameryka widziana z wnętrza, Philip Earl Steele

Zaczarowany świat, Mariusz Kapczyński

Rytownik i Pani Bieda, Jan Michalski

TWÓJ GŁOS W DYSKUSJI
Żydzi i chrześcijanie - bolesna przeszłość i nadzieja

JEDENASTA WIECZOREM
Bóg między nami, Ks. Józef Tischner

Z książek nadesłanych

Summary

Sommaire