pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 546. Liturgia. Czego szukasz we Mszy Świętej?

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
ISSN: 0044-488X
Data: 2003-09-01
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czym jest katolicka liturgia Cotygodniowym aktem kultu, który ma charakter czysto formalny i nie angażuje wewnętrznie jego uczestników, czy zaproszeniem do udziału w życiu samego Boga Oto podstawowe pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy bieżącego numeru "Znaku". W ślad za nim idą kolejne problemy: dlaczego liturgia, którą Ojcowie Soboru Watykańskiego II nazywają "źródłem i szczytem" życia i działalności Kościoła, tak często wydaje się nam - jej uczestnikom - śmiertelnie nudna Czy (i jak ) można to zmienić Kto tak naprawdę odprawia Mszę świętą: sam ksiądz czy całe zgromadzenie, w którym każdy spełnia właściwą sobie funkcję Liturgia - mówi na tych łamach ks. Wacław Hryniewicz - jest "oswajaniem się ze światem niewidzialnym", a jej duchowe piękno "pomaga ludziom żyć". Tak jak pomogło świętemu Augustynowi, dla którego liturgia stała się drogą do nawrócenia. Problem w tym, dlaczego tak niewielu współczesnych odnajduje się dziś w doświadczeniu Augustyna. To w gruncie rzeczy o tym traktuje listopadowy zeszyt "Znaku".

Nie ma tu, oczywiście, gotowych odpowiedzi. Jest za to zaproszenie do refleksji i... do rozmowy.

Książka "Znak nr 546. Liturgia. Czego szukasz we Mszy Świętej?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY
Podobieństwo i różnica, Danuta Sosnowska
Duch i forma w liturgii Mszy świętej, O. Konrad Małys OSB
Kościół posoborowy porządkuje liturgię w ten sposób, aby człowiek uczestniczący w niej nie tyle zatrzymywał się na szczegółach, ile przede wszystkim był świadomy jej zasadniczej struktury, pozwalającej przeżyć Mszę świętą jako dynamiczną pamiątkę Pana. Wierne towarzyszenie sercem podstawowym czynnościom i modlitwom mszalnym zdolne jest poprowadzić człowieka ku wielkiej dojrzałości duchowej.

"Przenikanie przez zasłonę"
Z księdzem profesorem Wacławem Hryniewiczem rozmawiają Elżbieta Adamiak i Józef Majewski
Liturgia potrafi nas poderwać, otworzyć przed nami nieskończone horyzonty... A potem idziemy do domu, wracamy do zwyczajności, gdzieś pryska "czar" liturgicznego doświadczenia. Ale możemy wrócić do świątyni ponownie, stale napełniać się tym, co niewidzialne.

Znak i słowo w liturgii, Maciej Zachara MIC
Wiele osób ma wobec liturgii postawę "minimalistyczną": należy wszystko odprawić, "tak jak w mszale stoi", ważnie i godziwie, ale bez wychodzenia poza to, co "konieczne". Łatwo tracimy z oczu istotny problem owocności udziału w liturgii dla całego naszego życia chrześcijańskiego. Tymczasem, jeżeli udział w liturgii ma owocować wzrostem wiary, nadziei i miłości, sprawą kapitalnej wagi staje się nie tylko samo "odprawienie" obrzędu, ale również "jak" się to dokonuje.

Nie ma świeckich w liturgii, Ireneusz Cieślik
Obawiam się, że za pytaniem: "Co świecki może robić w liturgii?", kryje się wizja liturgii jako dzieła księdza, pod które to dzieło inni mogą się co najwyżej podłączyć. Tymczasem liturgia jest dziełem Kościoła, całego Kościoła. Refleksja nad kształtem liturgii nie może więc abstrahować od eklezjologii. I na odwrót. Istnieje bowiem sprzężenie zwrotne między liturgią a życiem Kościoła; liturgia jest niejako odbiciem tego życia.

POLOWANIE NA IDEE
Kto odprawia Mszę świętą?
Dyskusja z udziałem: Barbary Chudzikiewicz, Marii Tarnowskiej, ks. Jana Abrahamowicza, Wojciecha Bonowicza, ks. Jerzego Raźnego, Karola Tarnowskiego, ks. Mieczysława Turka

Liturgia - działanie Boskie i ludzkie, Ks. Stanisław Czerwik
Celebrację liturgii można porównać do wykonania dzieła muzycznego: artysta, mając przed sobą partyturę, odtwarza dzieło skomponowane przez autora. Każdorazowe wykonanie bywa oceniane w zależności od tego, jak wierne jest ideałowi utrwalonemu przez twórcę w zapisie partytury. Ale wykonanie to jest zarazem "interpretacją" oryginału. Stanowi ono zawsze dzieło niepowtarzalne, gdyż uzależnione od artystycznej indywidualności muzyka czy też orkiestry grającej pod batutą utalentowanego mistrza.

BLIŻEJ LIKEIONU
O egoizmie Arystotelesa, Włodzimierz Galewicz

NIEPEWNOŚĆ OKA
Empatia, Małgorzata Kitowska-Łysiak

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Biblia dla wierzących i niewierzących, Ks. Henryk Witczyk
Dżingis Chan z duszą świętego Franciszka, Elżbieta Wolicka
Wstępowanie do Jeruzalem, Marek Kita
Rytuał wiernej miłości, Małgorzata Tabor
Rzeczy różne, Małgorzata Kitowska-Łysiak
Śmierć w poglądach filozofów analitycznych, Stanisław Gałkowski
Pożegnanie Księdza Andrzeja, Ks. Janusz A. Ihnatowicz
Noty

JEDENASTA WIECZOREM
Skała, Edward Morgan Forster, tłum. Krzysztof Fordoński
Listy do redakcji
Summary
Sommaire