Znak nr 545. Kino - zwierciadło współczesności
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 168 s. |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2003-09-01 |
Opis książki:
Kończy się właśnie stulecie kina, które po części przejęło od literatury rolę "zwierciadła na gościńcu". Do tak wysokich wymagań stawianych filmowi przyzwyczaili nas dawni mistrzowie - Bergman, Tarkowski, Kurosawa... - ale czy również dzisiaj znajdziemy twórców zdolnych wyrazić w języku obrazów zasadnicze prawdy o nas samych Codzienny repertuar skłaniałby raczej do pesymizmu: historia kina w ciągu stu lat zatoczyła koło, wróciliśmy do ruchomych obrazków - nasyconych banałem i skierowanych do widzów żądnych mocnych wrażeń (jedynym osiągnięciem byłoby zastąpienie jarmarcznych bud luksusowymi multipleksami). Ale może film nadal bywa sztuką i kieruje do nas istotne przesłania, choć na pewno coraz trudniej przebić się z nimi przez dobiegający z ekranów zgiełk strzelaniny, rozbijanych samochodów i hałaśliwej muzyki A jeśli tak - co o nas mówi Jaki wizerunek ludzi końca XX wieku można zobaczyć na ekranach kin (nie tylko w twórczości artystycznej, również w filmach popularnych) To pytania, które postawiliśmy w niniejszym numerze. Nasi autorzy piszą też o ukrytej religijności kina, zataczającym coraz szersze kręgi zjawisku kultowości, renesansie kina w Azji, "hollywoodyzacji" i komercjalizacji coraz mocniej odciskających swe piętno na produkcji filmowej, a wreszcie o najnowszym kinie polskim i przeobrażeniach klasycznej formuły melodramatu. Wypowiadający się w zeszycie znawcy i miłośnicy kina przekonują, że i dzisiaj zdarzają się obrazy filmowe, które pozwalają wierzyć w trwałość kina jako sztuki. To właśnie one przynoszą intrygujący obraz jednostki zmagającej się z duchem czasu. Bo przecież refleksje nad przedstawieniem człowieka w filmie ostatnich dekad dotyczą nie tylko samej X Muzy - są fragmentem szerszego, humanistycznego namysłu nad tym, kim jesteśmy, jacy jesteśmy, co o sobie wiemy.
Książka "Znak nr 545. Kino - zwierciadło współczesności" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
DIAGNOZY
Mary i Jodie - dramat braku wyboru?, Barbara Chyrowicz SSpS
Zielony promień, Tadeusz Sobolewski
Św. Jan pisze w liście: "Boga nikt nigdy nie widział" (1 J 4, 12). Pozostaje miłość i doświadczenie wewnętrzne, które chwilami ma szansę stać się mistycznym poznaniem. Kino jednak potrafi sfilmować Boga. Jego spojrzenie. Robi miejsce dla wiary, pokazując świat, jaki jest, ogołocony i godny pożałowania, z innej,
„Pulp fictions” i proste historie
O kinie lat dziewięćdziesiątych rozmawiają: Alicja Helman, Elżbieta Wiącek, Krzysztof Biedrzycki, Bartłomiej Dobroczyński, Ryszard Legutko i Tadeusz Lubelski
Co interesowało filmowców lat 90.?, Jerzy Płażewski
Jeśli sztuka jest refleksem rzeczywistego życia, jeśli za setki lat badacze będą w dokonaniach artystów szukać wiarygodnych zapisów o stanie umysłów w owym niefortunnym wieku XX - to kino spośród wszystkich sztuk dostarczy najwięcej materiału dowodowego.
Pieniądze i duch, Krzysztof Zanussi
Zachowanie tożsamości kulturowej, obyczajowej, językowej wymaga podtrzymania rodzimej twórczości filmowej, nawet jeśli będzie się to odbywało z pogwałceniem praw wolnej konkurencji, które obowiązują w świecie wymiany towarowej, a nie w świecie wytworów ducha.
Zabawne obiekty niepoważnego kultu, Bronisław Wildstein
Postmodernistyczni twórcy posługują się kiczem z wyrafinowaną perfidią. Nie ma gorszej sztuki - sugerują oni, nie ma gorszych form. Wszystko to rzecz absolutnie umowna i arbitralna.
Obraz Polaka i człowieka w kinie polskim, Andrzej Werner
Angielski pacjent, Grażyna Stachówna
Melodramaty stoją niewzruszenie na straży małżeństwa i rodziny, pilnują interesów dzieci, każą przestrzegać przykazań religijnych i respektować prawa cywilne. Strzegą moralnego i społecznego ładu przed anarchią miłości.
POLEMIKI
Polowanie z sokołem, Ewa Bieńkowska
ROZMOWY „ZNAKU”
Nie walczymy o rząd dusz Z księdzem Stanisławem Kollerem, duszpasterzem rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej w Tobolsku, rozmawia Krzysztof Dobosz
RUBRYKA POD RÓŻĄ
Proza pieszo, Małgorzata Łukasiewicz
NIEPEWNOŚĆ OKA
„Swój kolor”", Małgorzata Kitowska-Łysiak
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Śmierć jako nieśmiertelny temat, Piotr Wojciechowski
Olimpijczyk, Andrzej Pawelec
Wolność i wybuch, Włodzimierz Maciąg
Gdyby człowiek był wszechwiedzący..., Katarzyna Haremska
Czas jako ukryty wymiar kultury, Paweł Rodak
Kowboje i bohaterowie pracy socjalistycznej, Mariusz Jastrząb
Głupia sprawa, Janina Katz
Błogosławieni: Mastai i Roncalli, Janusz Poniewierski
Z książek nadesłanych
Summary
Sommaire