pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 544. Katecheza w szkole

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 167 s.
ISSN: 0044-488X
Data:2001-01-02
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Dziesiąta rocznica powrotu religii do szkół to dobra okazja do sporządzenia bilansu tego dziesięciolecia. Czy obecność katechezy w szkole wydaje owoce w życiu społeczeństwa i Kościoła Czy środowisko szkolne sprzyja czy raczej przeszkadza w głoszeniu Ewangelii Czym jest dziś katecheza: "zieloną gałęzią Kościoła", jak nazywają ją dokumenty, czy - wręcz przeciwnie - "teorią nadrzeczywistości", która nie zważa na to, że rzeczywistość skrzeczy Lekcją religii czy elementem wtajemniczenia w życie chrześcijańskie Znakiem sprzeciwu czy "przemytem" wartości chrześcijańskich do świata, w którym żyje młodzież To tylko niektóre pytania podejmowane w tym numerze przez biskupa odpowiedzialnego za kształt katechizacji w Polsce, pedagogów religijnych, katechetów i rodziców.

Numer otwiera dyskusja na temat katechezy w szkole - tego, jaka jest i... jaka mogłaby być. Dyskusja ta ma charakter otwarty. Wszystkich, którzy chcieliby w niej uczestniczyć, zapraszamy do zabrania głosu. Być może wspólnymi siłami uda nam się spełnić marzenie jednej z uczestniczek redakcyjnej debaty: by nasze dzieci uczyły się na katechezie "dobrości i kochać Boga".

Książka "Znak nr 544. Katecheza w szkole" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY
Reforma na dobre i złe, Tomasz Merta

POLOWANIE NA IDEE
Znak sprzeciwu czy "przemycanie" Boga?,
Rozmawiają: Agnieszka Hennel-Brzozowska, Dorota Dobroczyńska, Marek Kosacz OP, ks. Bogusław Mielec, Janusz T. Skotarczak i ks. Zbigniew Zięba

Katechizacja narzędziem ewangelizacji, Ks. Krzysztof Pawlina
Przygotowanie katechetyczne zdominowane jest przez nauczanie metod pracy z młodzieżą wierzącą. Wyraźnie brakuje takiej metodyki, która uzbroi katechetów w narzędzia nauczania ludzi nie znających Chrystusa. Tego rodzaju katecheza musi zawierać więcej elementów świadectwa ze strony samego nauczającego. Najciekawsze zajęcia z religii to "lekcje" po lekcji: osobiste rozmowy, indywidualne wyjaśnienia, prowadzenie ucznia po drogach wiary.

Nauczanie religii w szkole. Doświadczenia europejskie, Bogusław Milerski
Lekcje religii służą odnowie życia poprzez rozwijanie zarówno tożsamości uczniów, jak i ich gotowości i zdolności do porozumienia. Jak bowiem nie jest możliwe kształtowanie tożsamości bez dialogu z tym, co nowe bądź odmienne, tak wątpliwe jest uzyskanie porozumienia bez wspomagania rozwoju tożsamości.

Czy stoimy w obliczu zmiany modelu nauczania religijnego? Ks. Jerzy Bagrowicz
Zastanówmy się: czy nasi katecheci są formowani także do tego, aby znać i rozumieć dziedzictwo kulturowe, którym żyją młodzi? Czy zamknięcie się katechezy w przestrzeni jedynie teologiczno-eklezjalnej nie jest jednym z ważnych powodów braku porozumienia katechetów z młodzieżą? Czy ratio studiorum instytutów teologicznych, kształcących przyszłych nauczycieli religii, księży katechetów, uwzględnia potrzebę wejścia w świat współczesnej kultury? Chyba tylko w niewielkim stopniu.

Katecheta w szkole naprawdę nie w krzywym zwierciadle, Teresa Czarnecka
Wydaje się, że jakość katechezy w dużym stopniu zależy od środowiska: rodzinnego, klasowego, miejskiego, wiejskiego itd. Po latach pracy uważam, że spośród ludzkich względów największy wpływ na udaną lub nieudaną katechezę ma sam katecheta.

Ewangelia w szkole, Marek Kita
Należałoby się gorąco modlić i usilnie starać, aby nauczanie religii w szkole było zawsze, na podobieństwo przepowiadania św. Pawła, "ukazywaniem Ducha i mocy", nie zaś beznadziejną szamotaniną nauczyciela drugiej kategorii.

Bilans dziesięciolecia, Z ks. bp. Kazimierzem Nyczem, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego, rozmawiają Maria i Janusz Poniewierscy
Katechezie w szkole powinny towarzyszyć rozmaite inicjatywy parafialne skierowane do młodzieży. Trzeba też otoczyć opieką rodzinę - bez niej nie da się bowiem ocalić autentycznej katechezy. Tu pojawia się pytanie, które warto dołączyć do rachunku sumienia Kościoła: czy to, co robimy, jest wystarczające...? Czy nasza katecheza jest katechezą doświadczenia religijnego i świadectwa?

ROZMOWY ZNAKU
„Pomoc mi przyjdzie od Pana”", Z siostrą Agnieszką Aliną Ossowską rozmawia Dorota Zańko

Biblia a świat współczesny. Czas modlitwy, Anna Świderkówna

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Podręcznik... nie tylko historii Kościoła, Ks. Grzegorz Ryś

Bóg rozumu - Bóg modlitwy, Ireneusz Ziemiński

Pytanie o Boga Biblii, Marek Kita

Duch Święty i przebóstwienie, Izabela Trzcińska

Przyjaciółki Boga, Józef Majewski

Sprawozdanie z poligonu walki ze smokiem, Ewa Milewicz

Historia Juliana Apostaty, Radosław Piętka

Kościół - mój dom. Fatimski sekret i jego tajemnica, Janusz Poniewierski

NOTY

Summary