pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Znak nr 540. Męczennicy

Dane szczegółowe:
Producent: ZNAK
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160 s.
ISSN: 0044-488X
Data: 2003-09-01
Cena wydawcy: 14.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czym jest męczeństwo i kim jest męczennik Historia ludzkości ukazuje rozmaite przykłady gwałtownej śmierci poniesionej ze względu na wyznawane ideały. Począwszy od starożytnych filozofów odmawiających sprzeniewierzenia się zasadom etyki, aż po dwudziestowiecznych obrońców praw człowieka, cały szereg postaci zadziwia nas i zawstydza, płacąc najwyższą cenę za wierność własnemu sumieniu. Wszelka gotowość do ofiary z życia wskazuje na istnienie niezbywalnych wartości nadających sens ludzkiej egzystencji; dla wyznawców Chrystusa świadectwo ofiary dotyczy jednak samej podstawy wszelkich wartości - jego cechą charakterystyczną okazuje się przepełniająca męczenników nadprzyrodzona miłość, obejmująca także zabójców.

Refleksja nad obecnością fenomenu męczeństwa w dawnych i nowszych dziejach chrześcijaństwa rodzi frapujące pytania. Na ile ważna i konieczna jest skomplikowana procedura kanonizacyjna Czy można mówić o anonimowych męczennikach, którzy nie odwoływali się bezpośrednio do Chrystusa, lecz poprzez zaangażowanie na rzecz dobra, prawdy i sprawiedliwości w istocie wykazali swoją do Niego przynależność Co począć z pamięcią o heroicznym świadectwie wyznawców poszczególnych Kościołów, których kaźni dokonali wierni innego chrześcijańskiego wyznania

Podejmujemy tematykę męczeństwa u schyłku stulecia szczególnie obfitującego w przypadki prześladowań niewinnych. Być może, jak sugerują autorzy bieżącego numeru, wynoszenie na ołtarze żyjących w takich czasach bohaterów wiary jest rodzajem uzdrawiania zbiorowej pamięci. Oby uczczenie licznych męczenników dwudziestego wieku - do czego wzywa Jan Paweł II - prowadziło do pogłębiania świadomości, że życie w Chrystusie to nieustanny dar z samego siebie.

Książka "Znak nr 540. Męczennicy" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.

Spis treści:

Od redakcji

DIAGNOZY
Samotność Papieża, Janusz Poniewierski

Męczeństwo - postulat prawa naturalnego i dar Łaski, Jacek Salij OP
Wyobraźmy sobie, jak inaczej - o ileż jaśniej! - wyglądałaby historia naszego nieszczęsnego XX wieku, gdyby jedynie (nie bądźmy w naszych marzeniach zachłanni!) co tysięczny człowiek spośród tych milionów, które przymuszano do kłamania, zabijania bliźnich i różnorodnej współpracy ze złem, zachował się na wzór poganina Sokratesa i rezygnując nawet utratę życia, żądanej współpracy odmówił.

Zdziwione spojrzenie. O męczeństwie w świetle teologii i faktów, Maciej Bielawski OSB
Byli i są czczeni katoliccy męczennicy zamordowani przez „prawosławnych" lub przez protestantów". Nie brak także i świętych męczenników, których prawosławnym przysporzyli „katolicy". A czy każdy z Kościołów sam nie przysporzył sobie czasami niewinnych ofiar, które dzisiaj nie tylko należy „uniewinnić", ale może i kanonizować? Kim więc jest męczennik? Czym i po co jest kult męczenników? Jaki jest stosunek Kościoła do zła? Czym jest jedność Kościołów? Czy możliwe jest wspólne martyrologium podzielonych Kościołów?

Męczennicy od czcicieli zależni, Ks. Jan Kracik
Odwrotną stroną świadectwa chrześcijańskiego pozostaje antyświadectwo kościelnych prześladowań heretyków oraz nawracanych pogan. Wyrażanie szacunku dla cudzych męczenników z okazji ogłaszania swoich za świętych, wraz z przebaczeniem i przeproszeniem, to styl dopiero obecnego pontyfikatu.

Samotność Mnemosyne, Dariusz Karłowicz
Zasadniczy cel prześladowań stanowi likwidacja świadków, poprzez których objawia się zapowiedź całkowitej wolności. Głównym wrogiem jest nadzieja, gdy jej zabraknie, krew nie stanie się nasieniem. Dlatego po śmierci męczenników następuje próba zatarcia pozostawionych przez nich w pamięci śladów zmartwychwstania. W tym sensie prześladowania, które idą w zapomnienie - trwają.

Męczeństwo w totalitarnym systemie sowieckim, Roman Dzwonkowski SAC
Prześladowania religijne w Rosji sowieckiej stanowiły konsekwencję podstawowych założeń komunizmu. Był on parodią religii, która nie tolerowała żadnej innej wiary, poza wiarą w nieistnienie Pana Boga i w komunizm. Walka z religią i Kościołem uzasadniała drastyczne ograniczanie praw i stosowanie terroru.

POLOWANIE NA IDEE
Chrześcijaństwo przed nami - O Księdzu na manowcach Józefa Tischnera dyskutują: Krzysztof Michalski, bp Kazimierz Nycz, Janusz Poniewierski, Karol Tarnowski i Jacek Żakowski

POLEMIKI
Czego nie chcą widzieć `polscy liberałowie`, Zdzisław Krasnodębski

ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Wieloznaczność Oświecenia, Barbara Skarga

Rozwój życia i rozwój doktryny, Piotr Kostyło

Powrót do skromności, czyli kontrrewolucja seksualna, Joanna Petry Mroczkowska

Przemoc i religia, Anna Krasnowolska

Jak rozumiemy Mszę Świętą, Konrad Małys OSB

NOTY

LIST DO REDAKCJI
Janina Zawadowska

JEDENASTA WIECZOREM
Dar i zapłata Wojciech Kudyba

Z książek nadesłanych

Summary

Sommaire