Znak nr 531. Czy podobają się nam nasze Kościoły?
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 184 s. |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2003-09-01 |
Opis książki:
"To duch buduje z kamieni, a nie odwrotnie. Tam, gdzie nie buduje duch, kamienie pozostają nieme" napisał kardynał Joseph Ratzinger w rozważaniach o świątyni chrześcijańskiej. W ostatnim ćwierćwieczu wzniesiono w Polsce kilka tysięcy nowych kościołów i kaplic. Ducha nie brakowało ogromny wysiłek milionów ludzi zasługuje na szacunek i podziw. Czy kamienie przemówiłyPolski "czas katedr" powoli dobiega końca. Jest to dobry moment do podsumowań, do postawienia pytań o to, jak nowe polskie kościoły oceniają ich użytkownicy i czego nauczyli się ich twórcy, jak powinna wyglądać współpraca między projektantami, księżmi i wspólnotami parafialnymi. Ale pytania te warto stawiać w szerszym kontekście, biorąc pod uwagę z jednej strony kształtowaną na przestrzeni wieków teologię chrześcijańskiej świątyni, z drugiej natomiast dzieje samej architektury, a szczególnie jej przemian w ostatnim stuleciu. Tak też ułożyliśmy niniejszy numer.
Publikujemy w nim ponadto trzy głosy dotyczące ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Rubrykę Ślady pielgrzymki" będziemy kontynuować w najbliższych zeszytach, mając nadzieję, że przyczyni się ona nie tylko do utrwalenia wrażeń ze spotkań z Janem Pawłem II, ale też do pogłębienia refleksji nad ich wymiarem intelektualnym i duchowym.
Książka "Znak nr 531. Czy podobają się nam nasze Kościoły?" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
Symfonia paschalna Teologiczne wymiary chrześcijańskiej świątyni, Maciej Bielawski OSB
Jeżeli ludzkie dzieje są naznaczone Paschą Chrystusa, to dotyczy to także architektury kościołów. I nie tylko w tym sensie, że architektura wyraża Paschę po to, aby o niej opowiadać tym, którzy wchodzą w przestrzeń jej form, ale także w tym sensie, że dzieje architektury również mają charakter paschalny. Głównym znamieniem owej paschy architektury jest to, że wędruje ona przez stulecia i kultury, zmienia się, błądzi, umiera, zanika i odradza się.
Model posoborowej świątyni, Andrzej Basista
Obawiam się, że nie istnieje sprecyzowana wizja posoborowego budynku kościelnego nie wiemy, jak posoborowa świątynia winna wyglądać, nie wypracowaliśmy bowiem żadnego, nawet teoretycznego jej modelu.
POLOWANIE NA IDEE Model, którego nie ma?
Andrzej Basista, Przemysław Gawor, Maciej Radnicki, ks. Andrzej Waksmański, Elżbieta Wolicka, ks. Marian Zielniok, Maciej Zychowicz
Architektura świątyń polskich przed milenium i Europą , Konrad Kucza-Kuczyński
Herbertowska refleksja barbarzyńcy w ogrodzie, odczytywana przez moją generację jak elementarz europejskiej kultury, zderza się z teraźniejszością sztuki, a w niej i współczesnej kultury. Nie jest to na pewno czas katedr. Nie ma atmosfery cudu, jaka otaczała budowę wielkich świątyń średniowiecza". Czy podobają nam się nasze kościoły? ankieta
TEMATY I REFLEKSJE
Kto przez dwadzieścia wieków fundował kościoły?, Ks. Jan Kracik
ŚLADY PIELGRZYMKI
Człowiek imieniem Zacheusz, Jerzy Wocial
Niezauważona modlitwa papieża, Stanisław Krajewski
Błogosławieni ubodzy w duchu, Jerzy Adam Marszałkowicz
ROZMOWY Z EWANGELISTAMI (2)
Z Mateuszem o pięciu słowach Jezusa do Jego uczniów, żeby wiedzieli, kim są i co mają czynić, Ks. Tomasz Węcławski
ZDARZENIA KSIĄŻKI LUDZIE
Czas epilogu?, Elżbieta Wolicka
Pianista i jego autor (osiem wariacji na temat), Adam Wiedemann
Klucz do Miłosza klucz do mądrości, Łukasz Tischner
Księga z zamierzchłych czasów, Andrzej Pieńkos
Snuć miłość albo pochwała filologii, Krzysztof Koehler
Na drogach niepokoju, Agata Przybylska
JEDENASTA WIECZOREM
O podniesieniu ducha (IV), Tomasz a Kempis, tłum. Andrzej Sulikowski
Summary
Sommaire