Znak nr 11(606)/2005. Uniwersytety katolickie do lamusa
Dane szczegółowe: | |
Producent: | ZNAK |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 192 s. |
ISSN: | 0044-488X |
Data: | 2007-05-29 |
Opis książki:
Greckie katholikos i łacińskie universitas tak bliskoznacznie wskazują na "powszechność", że "uniwersytet katolicki" brzmi niemal jak pleonazm. Jeśli zasadniczą misją takich uczelni jest - jak pisze Alasdair Mac Intyre w artykule otwierającym niniejszy numer - nie tylko kształcenie specjalistów w swoich dziedzinach, ale nade wszystko wpisanie ich umiejętności w szerszy horyzont ogólnohumanistycznej wrażliwości, w tym wrażliwości na sprawy wiary i religii, to niemal identyczny cel przyświecał przecież - od samego zarania - średniowiecznym wszechnicom. W czym tkwi zatem ów specyficznie katolicki charakter współczesnych uczelni noszących to miano? Do dyskusji nad znaczeniem, sensem i przyszłością katolickich uniwersytetów, zaprosiliśmy profesorów i wykładowców najważniejszych polskich uczelni katolickich.
W ramach "Diagnoz" tekstem Janiny Ochojskiej pragniemy zwrócić Państwa uwagę na problem niesienia ludziom potrzebującym takiej pomocy, która nie będzie tylko krótkotrwałym, nagłośnionym medialnie porywem serca, ale rozsądnym, dobrze przemyślanym i trwałym wsparciem ofiar katastrof i wojen.
W tym miesiącu otwieramy także rubrykę "Miejsca i osoby dramatu", w której Dorota Zańko oprowadzać nas będzie po obszarach przyrody i ludzkiej duszy, do których - w codziennej krzątaninie - rzadko mamy okazję trafić sami.
Uniwersytet to dziecko katolickiego średniowiecza - bynajmniej nie tak ciemnego, jak je chciała przedstawić oświeceniowa legen- da. Narodził się wskutek przemian kulturowych i społecznych przełomu XII i XIII wieku. Był jednym z elementów kształtujących ducha Europy. U swych początków stanowił rodzaj związku cechowego, a zarazem wspólnotę nauczycieli i studentów, której cel zdecydowanie wykraczał poza samo szkolenie w określonych dziedzinach wiedzy. W ramach universitas magistrorum et scholarium pielęgnowano postawę zgłębiania prawdy ze względu na nią samą. Ważnym elementem edukacji obok lectio - wykładu - pozostawała dyskusja - disputatio. Istotną rolę odgrywała filozofia jako właściwa esencja "sztuk wyzwolonych". Dopiero uzyskanie stopnia magister artium otwierało adeptowi drogę do najważniejszej i najwyżej cenionej katedry teologii. Inspiracja filozoficzno-teologiczna nadawała spójność budowanemu dzięki uczonym badaniom obrazowi świata, jakkolwiek już Albert Wielki i Tomasz z Akwinu widzieli potrzebę pewnej autonomii różnych naukowych dyscyplin.
U początków idei uniwersytetu chodziło - jak przypominał w XIX stuleciu John Henry Newman - o wychowanie do mądrości poprzez studium. Obecnie istnieje pokusa traktowania wyższych uczelni jak swego rodzaju szkół zawodowych. Środowiska uniwersyteckie powinny się przed takimi tendencjami bronić w imię zachowania tożsamości, a uniwersytety katolickie mogą im wskazać drogę powrotu do źródeł.
Książka "Znak nr 11(606)/2005. Uniwersytety katolickie do lamusa" - oprawa miękka - Wydawnictwo ZNAK.
Spis treści:
Pomagać sercem i głową , Janina Ochojska
TEMAT MIESIĄCA
Uniwersytet i katolickość, Marek Kita
Katolickie uniwersytety. Niebezpieczeństwa, nadzieje, wybory, Alasdair MacIntyre
Uniwersytety katolickie a ideał pełnej prawdy, Piotr Gutowski
W poszukiwaniu idei uniwersytetu katolickiego, Piotr Kostyło
Problem sylwetki absolwenta uniwersytetu, zwłaszcza katolickiego, Andrzej Szostek MIC
Uniwersytet "z przymiotnikiem", Ks. Piotr Mazurkiewicz
Wolność absolutna czy wolność uległa?, Z s. Barbarą Chyrowicz, o. Grzegorzem Chrzanowskim i Zbigniewem Stawrowskim rozmawiają Anna Głąb i Michał Bardel
Inspiracje
TEMATY I REFLEKSJE
WOKÓŁ ARTYKUŁU ALEKSANDRA HALLA
Europa i jej wartości, Wojciech Sadurski
Widziane z Brukseli, Wojciech Lubowiecki
O RÓŻNYCH GODZINACH
* * *, Halina Bortnowska
RUBRYKA POD RÓŻĄ
Skandal snów, Małgorzata Łukasiewicz
MIEJSCA I OSOBY DRAMATU
Spała, Dorota Zańko
DOSKONAŁY SMAK ORIENTU
Hierarchia pewnego złudzenia, Piotr Kłodkowski
ZDARZENIA - KSIĄŻKI - LUDZIE
Sen o wspólnocie, Paweł Marczewski
Nie samym miodem żyje historia, Ks. Jan Kracik
Europa w przestrzeni uniwersytetu, Ewa Solska
Społeczeństwo Nieobojętnych
Żyć z chorobą Parkinsona, Katarzyna Pasternak-Bardel