pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zmienność świdrzyka leśnego Macrogastra plicatula (Draparnaud, 1801) (Clausiliidae, Gastropada

Autor książki:

Krystyna Szybiak

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM
Oprawa: miękka
Ilość stron: 61 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788323208839
ISBN: 83-232-0883-2
ISSN: 0554-8136
Data:2001-01-23
Cena wydawcy: 13.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Rodzaj Macrogastra Harttman, 1841 oznacza się dużą zmiennością morfologiczną wchodzących w jego skład gatunków. Było to powodem wyróżnienia różnorodnych odmian, form, ras, a nawet podgatunków. Jednym z bardziej zmiennych gatunków jest Macrogastra latestriata (Schmidt, 1857), któremu poświęcone jest odrębne opracowanie (Stępczak, 1970). Do gatunków o podobnie dużej zmienności należy Macrogastra plicatula (Draparnaud, 1801), która jest przedmiotem niniejszego opracowania. W przeciwieństwie do gatunku Macrogastra latestriata, w obrębie którego wyróżniono pewne podgatunki i sugerowano dalsze, Macrogastra plicatula wyodrębniono łącznie dwadzieścia trzy formy, odmiany i rasy. Niemniej brak było dotychczas opracowania całościowego, w którym ujęto by pełny zakres zmienności i określono ewentualną rangę systematyczną wyróżnionych odmian. Praca ta jest trzecią z kolei, po opracowaniach K. Stępczaka (1970) i K. Szybiak (1996), dotyczących gatunków z rodzaju Macrogastra. W pierwszym opracowaniu autor ukierunkował swoje badania na zmienność podgatunkową, uwzględniając przy tym przyczyny zoogeograficzne zmienności oraz historię rozprzestrzeniania się gatunku Macrogastra latestriata, natomiast autor drugiego stwierdzil w budowie morfologicznej skorupek, układów rozrodczych i tarek u Macrogastra plicatula różnice o charakterze zmienności indywidualnej osobników.
Celem pracy jest stwierdzenie i statystyczne opracowanie rodzajów i zakresu zmienności w budowie skorupki Macrogastra plicatula (Draparnaud, 1801); podjęcie próby ustalenia, czy w obrębie gatunku Macrogastra plicatula istnieje podgatunek lub podgatunki; analiza zmienności geograficznej, ekologicznej i indywidualnej; określenie przyczyn zmienności uwzględnionych cech. Aby osiągnąć zakładane cele, zastosowałam metody podobne lub porównywalne z metodami stosowanymi przez Stępczaka (1970), wykorzystując jednocześnie komputerowe metody statystyczne.

Książka "Zmienność świdrzyka leśnego Macrogastra plicatula (Draparnaud, 1801) (Clausiliidae, Gastropada" - Krystyna Szybiak - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe UAM.