pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zarys pedagogiki ogólnej. Rękopisy z oflagu. Seria: Polska myśl pedagogiczna

Autor książki:

Andrzej Niesiołowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 312 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323342885
ISBN: 978-83-2334-288-5
Data: 2017-09-25
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Andrzej Niesiołowski (1899-1945) - doktor filozofii, pedagog i socjolog; w 1938 roku wnioskował o habilitację w zakresie filozofii kultury na podstawie pracy Ideologia - jej struktura wewnętrzna, funkcje społeczne i kształty historyczne (maszynopis zaginiony). Pozostawił bogatą spuściznę naukową i publicystyczną, m.in. prace: Personalizm i jego perspektywy, Katolicyzm a totalizm, Formy i metody pracy oświatowej. Próba klasyfikacji i analizy socjologicznej, Koła oświatowo-wychowawcze. Zadania - teoria - wskazania. W okresie międzywojnia aktywnie działał w organizacjach młodzieżowych, był zaangażowany politycznie po stronie chadecji. Pisał w "Przeglądzie Powszechnym", "Kulturze i Wychowaniu", "Oświacie Polskiej", "Przewodniku Społecznym", "Pracowniku Polskim", "Tęczy", "Głosie Narodu", "Ruchu Charytatywnym". Był redaktorem "Robotnika" i "Nowego Kuriera", wykładał na Uniwersytecie Poznańskim oraz w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi, był stypendystą Funduszu Kultury Narodowej. Po napaści Niemiec na Polskę, po bitwie nad Bzurą, w październiku 1939 roku jako oficer Wojska Polskiego trafił do niemieckiego obozu. Tam napisał dziesięć monografii naukowych - część jednej z nich publikowana jest w niniejszej książce. Niemcy torturowali i rozstrzelali jego syna Bogusława (1925-1944) za przynależność do AK, żona Maria (1895-1944) zmarła w chwili aresztowania syna, córce Annie (1929-2016) nigdy nie zwrócono rękopisów ojca. Andrzej Niesiołowski zmarł 9 lutego 1945 roku w niemieckim obozie jenieckim w Dössel.

Janina Kostkiewicz - prof. dr hab., pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Pedagogiki Szkoły Wyższej i Polskiej Myśli Pedagogicznej IP UJ, założycielka i redaktor naczelna czasopisma "Polska Myśl Pedagogiczna". Autorka prac z zakresu pedagogiki ogólnej, historii pedagogiki i filozofii wychowania. Badaczka konserwatywnego nurtu polskiej myśli pedagogicznej, głównie katolickiej; autorka, współautorka i redaktor 18 książek, w tym Wychowanie do wolności wyboru. Ponadczasowy wymiar pedagogiki F.W. Foerstera, Aksjologia edukacji dorosłych; Aksjologia w kształceniu pedagogów; Pedagogie katolickich zgromadzeń zakonnych. Historia i współczesność (t. 1-3); Kierunki i koncepcje pedagogiki katolickiej w Polsce 1918-1939.

Książka "Zarys pedagogiki ogólnej. Rękopisy z oflagu. Seria: Polska myśl pedagogiczna" - Andrzej Niesiołowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 312 stron i została wydana w 2017 r.