pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Zagłada Żydów Studia i Materiały 10/2014. Tom 1-2

Dane szczegółowe:
Wydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Rok wyd.: 2014
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 1112 s.
Wymiar: 167x236 mm
EAN: 977189524700910
ISSN: 1895247X
Data: 2014-12-08
31.88 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Do rąk czytelników oddajemy, 10. już numer rocznika naukowego ?Zagłada Żydów. Studia i Materiały? wydawanego od 2005 roku przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFi S PAN. Te 10. lat skłania do syntez, bilansów i podsumowań. W numerze staramy się szukać odpowiedzi na pytania, które rodzi refleksja nad ostatnimi 10. laty badań dot. zagłady Żydów w Polsce - o literaturze i historiografii Zagłady ostatniej dekady piszą Justyna Kowalska-Leder i Bartłomiej Krupa; o obchodach kolejnych rocznic powstania w getcie warszawskim - Piotr Forecki.

10. numer rocznika, prócz podejmowania refleksji wywołanych okrągłą rocznicą rozpoczęcia edycji pisma, poświęcony jest w dużej mierze Warszawie. Jan Grabowski w swoim studium odkrywa ciekaw i nieznane fakt o warszawskim kripo rozpracowującym ukrywających się Żydów; Dariusz Libionka pisze o reakcjach ?polskiego Londynu? na powstanie w getcie, Nawojka Cieślinska-Lobkowicz o działającym pomiędzy gettem a stroną aryjską swoistymantykwariacie" zaś Elżbieta Janicka o symbolicznej topografii terenu dawnego getta. Przypominamy także sylwetki związanych z Warszawą, a zmarłych niedawno prof. Israela Gutmana (pióra Havi Dreyfuss) oraz dr Ruty Sakowskiej (pióra Tadeusza Epszteina) oraz Hersza Wassera Katarzyna Person) i Józefa Kermisza (David Silberklang). W numerze żegnamy także naszego zmarłego nagle kolegę Roberta Kuwałka.

W części ?warsztatowej? pojawią się artykuły o zabójstwie Żydów w Strzegomiu (Anna Bikont), komunikacji telefonicznej w getcie warszawskim (Justyna Gregorowicz) oraz o warszawskich Księgach Pamięci (Adam Kopciowski).

Sekcja ?Materiały? przynosi dokumenty związane z działaniami policji warszawskiej - niemieckiej i ?granatowej? (Jan Grabowski, Dariusz Libionka), procesem o zamordowanie żydowskiej rodziny (Barbara Engelking), oraz listy Niemców pisane w czasie wojny do bliskich (Marcin Zaremba). W dziale ?Omówień? proponujemy czytelnikowi przeglądy piśmiennictwa dotyczącego Zagłady na Ukrainie, w Niemczech i Czechach.

W numerze działy: Studia Z warsztatów badawczych Bilanse i Konteksty Materiały Wywiady Małe formy Omówienia, recenzje, przeglądy Wydarzenia Curiosa a w nich m.in.: Piotr Forecki o fenomenie ?kwietniowego gadania? Andrea Löw o piśmiennictwie na temat getta łódzkiego Bartłomiej Krupa o najnowszych tendencjach w polskiej historiografii Zagłady Justyna Kowalska-Leder o literaturze polskiej wobec Zagłady Jan Grabowski o Polskiej Policji Kryminalnej tropiącej Ringelbluma Dariusz Libionka o powstaniu w getcie z perspektywy londyńskiej inspiracj Anna Bikont o mordach na Żydach w Strzegomiu Justyna Gregorowicz o łączności telefonicznej w getcie warszawskim Ewa Wiatr o udziale policji granatowej w wysiedlaniu Żydów w powiecie radomszczańskim Michał Głowiński o oczach donosiciela Jan Tomasz Gross o sprawcach, ofiarach i innych

Książka "Zagłada Żydów Studia i Materiały 10/2014. Tom 1-2" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Książka posiada 1112 stron i została wydana w 2014 r. Cena 31.88 zł. Zapraszamy na zakupy!