pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Z genealogii moralności. Seria: Wielkie dzieła filozoficzne

Autor książki:

Friedrich Nietzsche

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zielona Sowa
Oprawa: miękka
Ilość stron: 141 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788373892552
ISBN: 83-7389-255-9
Data: 2007-02-02
Cena wydawcy: 11.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Seria przedstawia najwybitniejsze dzieła filozoficzne, które odegrały szczególnie doniosłą rolę w kształtowaniu współczesnej cywilizacji.
Prace wybitnych filozofów, opatrzone przypisami i przystępnymi komentarzami, pobudzą Czytelnika do istotnych pytań i pozwolą mu lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Friedrich Nietzsche (1844-1900) - wybitny niemiecki filozof i eseista, jeden z najbardziej inspirujących myślicieli XIX w.; twórca oryginalnej koncepcji filozoficznej, która wywarła ogromny wpływ na międzywojenną sztukę i literaturę, powojenny egzystencjalizm oraz postmodernizm. Autor takich dzieł, jak: Wiedza radosna. Tako rzecze Zaratustra, Poza dobrem i ziem, Antychryst; znany przede wszystkim jako krytyk zachodniej kultury, a w szczególności chrześcijaństwa, głoszący idee woli mocy, nadczłowieka, przewartościowania wszystkich wartości. Sformułowane najczęściej w postaci aforyzmów poglądy Nietzschego pozostają od ponad stu lat ważnym punktem odniesienia dla wielu artystów i filozofów.

Trzy rozprawy, z których ta "Genealogia" się sklada, są może ze względu na wyraz, zamyśl i sztukę czynienia niespodzianek, rzeczą najniesamowitszą, jaką napisano. (...) Prawdą pierwszej rozprawy jest psychologia chrześcijaństwa: narodziny chrześcijaństwa z ducha ressentiment, nie zaś, jak się wierzy, z "ducha" - w istocie swej ruch przeciłoniczy, wielki bunt przeciw panowaniu dostojnych wartości. Rozprawa druga podaje psychologię sumienia: nie jest ono, jak się wierzy, "glosem Boga w człowieku"`, lecz jest ono instynktem okrucieństwa, który zwraca się wstecz, nie mogąc się już wylądować na zewnątrz. (...) Rozprawa trzecia daje odpowiedz na pytanie, skąd pochodzi niesłychana potęga idealu ascetycznego, ideału kaplańskiego, chociaż jest on ideałem szkodliwym par excellence, wolą końca, ideałem decadence. (...) Trzy rozstrzygające prace przygotowawcze psychologa, stworzonego do przemiany wszystkich wartości.

F. Niefzsche "Ecce homo"

Książka "Z genealogii moralności. Seria: Wielkie dzieła filozoficzne" - Friedrich Nietzsche - oprawa miękka - Wydawnictwo Zielona Sowa.

Spis treści:

Przedmowa
ROZPRAWA PIERWSZA
„Dobre i złe", „dobre i liche"
ROZPRAWA DRUGA
„Wina", „nieczyste sumienie" i tym podobne
ROZPRAWA TRZECIA
Co znaczą ideały ascetyczne?

Posłowie
Doctor perversus