pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Z dziejów rybnickiego harcerstwa

Autor książki:

Elżbieta Soroczan, Zbigniew Soroczan

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788371647703
ISBN: 978-83-7164-770-3
Data: 2013-07-24
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka ta trafi w ręce Czytelników - głównie harcerzy - w czasie obchodów 90-lecia powstania rybnickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego i będzie drugą, przygotowaną i wydaną staraniem Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj" w Rybniku, pozycją historyczną. Utrwala ona pamięć o trwającym 90 lat łańcuchu instruktorskiej służby, tworzącym historię hufca, udokumentowaną czynami ludzi, którym winniśmy wdzięczność i pamięć. Informacje w niej podane zostały zweryfikowane w wielu źródłach. Najistotniejszym z nich były dokumenty archiwalne, głównie rozkazy komendanta Chorągwi z lat 1956-2012, rozkazy komendanta Chorągwi Śląskiej Harcerzy z lat 1945-1949, rozkazy Naczelnictwa ZHP z okresu międzywojennego oraz jednodniówka „Na posterunku" z 1938 roku. Publikacja zawiera bogate kalendarium wydarzeń z lat 1923-1939, ilustrowane zdjęciami, ukazujące dorobek organizacyjny i wychowawczy hufca oraz instruktorów, którzy w tym czasie nim kierowali. Krótkie historie pierwszych rybnickich drużyn harcerek i harcerzy, powstałych w początkach lat dwudziestych XX wieku, których rozwój i działalność doprowadziły w 1923 roku do powstania hufca ZHP w Rybniku, dopełniają tę część publikacji. Niestety, brak bogatszych materiałów źródłowych dotyczących drużyn żeńskich sprawił, że kalendarium, a także pozostałe rozdziały publikacji, zawierają tylko szczątkowe informacje o ich działalności w okresie przedwojennym.

Sporo miejsca poświęcono również bohaterowi rybnickiego hufca, harcmistrzowi Józefowi Pukowcowi, o imię którego instruktorzy hufca z lat siedemdziesiątych zabiegali przez lata, a starania te zostały uwieńczone sukcesem w 1982 roku.

Solą rybnickiego harcerstwa byli zawsze drużynowi - prawdziwi przewodnicy młodych ludzi na drodze harcerskiej służby - oraz ich nauczyciele, kadra kształcąca, która przez dziesiątki lat, organizując kursy, do tych funkcji ich przygotowywała. Główny rozdział poświęcony jest wszystkim harcmistrzyniom i harcmistrzom pełniącym od 1920 roku po dzień dzisiejszy służbę w szeregach korpusu instruktorskiego hufca. Notki biograficzne stanowią o ich służbie i dokonaniach.

Ostatnia część publikacji zawiera wykazy wszystkich osób, które zdobyły stopnie instruktorskie, od organizatora po harcmistrza, a w latach 1923-2012 pełniły w hufcu liczne funkcje.

Druhno, Druhu, Drogi Czytelniku! Jesteśmy pewni, że przeglądając książkę, którą trzymasz w ręku, odnajdziesz na jej kartach swych przyjaciół, krewnych, drużynowego, szczepowego lub komendanta, czego wraz z harcerskim „Czuwaj" Ci życzymy.

Autorzy

Książka "Z dziejów rybnickiego harcerstwa" - Elżbieta Soroczan, Zbigniew Soroczan (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe ŚLĄSK. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2013 r.