pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Witosowe przesłania

Autor książki:

Janusz Gmitruk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 96 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788379013333
ISBN: 978-83-7901-333-3
Data: 2022-01-05
Cena wydawcy: 10.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pomysł wydania myśli i sentencji Wincentego Witosa nie jest nowy. Już w przeszłości podejmowano takie próby, które były równoległe z rozwijającą się jego twórczością pisarską ujętą w artykułach i wspomnieniach.

Współpracownicy wielkiego przywódcy ruchu ludowego, politycy, naukowcy cytowali i przywoływali w argumentacji politycznej trafne riposty, komentarze i refleksje wypowiadane przez Witosa w określonym kontekście i sytuacji.

Mamy do dyspozycji bogatą twórczość Wincentego Witosa zawartą w prasie i dziełach wybranych. Wszystko to, co mówił i pisał, od chwili kiedy wziął pióro do ręki i wygłosił pierwsze przemówienie, miało głębokie przesłanie społeczne i polityczne.

Wincenty Witos pisał zajmująco, precyzyjnie i poprawnie stylistycznie. Zastanawiające jest, jak było to możliwe, że człowiek, który uczęszczał zaledwie cztery zimy do szkoły wiejskiej, posiadał taką umiejętność wysławiania się i przelewania myśli na papier.

Był on niewątpliwie jednym z niewielu genialnych samouków, zauważonych przez innych. Do jego awansu społecznego przyczyniła się zarówno jego ciężka, mozolna praca nad sobą i własnym rozwojem intelektualnym, jak i formacja polityczna, która zbudowana na opoce tradycji niepodległościowych stała się reprezentacją chłopów – tej warstwy społecznej, z której wywodził się Wincenty Witos. To, co przyciągało Wincentego Witosa i chłopów do ruchu ludowego, związane było z ideą sprawiedliwości społecznej, której chłopi pozbawieni byli przez 300 lat niewoli.

Głównym źródłem wiedzy Wincentego Witosa były książki oraz własne doświadczenia w poznawaniu funkcjonowania społeczności wiejskiej, samorządu i parlamentaryzmu zaborczego. Z książek uczył się świata i jego dziejów, historii państwa i narodu polskiego. Zgłębiał też myśli polityczne i idee świata antycznego, zachodnich demokracji.

Książka "Witosowe przesłania" - Janusz Gmitruk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Książka posiada 96 stron i została wydana w 2021 r.