Niniejszy zbiór obejmuje kilkanaście prac, które powstawały w latach 1965-1997. Łączy je postać Adama Mickiewicza, gdyż traktują o wpływie jego dzieł na twórczość innych pisarzy oraz na reakcję działaczy politycznych w czterech różnych historycznie epokach: romantyzmie, pozytywizmie, w latach wojny i okupacji, oraz w okresie powojennym. Bezpośredniej recepcji dzieł poety poświęcona została połowa zebranych prac, tematycznie powiązanych głównie z XX wiekiem. Są to prace traktujące o pomijanym dotąd w badaniach zagadnieniu roli, jaką twórczość naszego poety odgrywała w wojennych latach totalitarnych dyktatur, stalinowskiej i hitlerowskiej, oraz o stosunku sygnatariuszy IV rozbioru Polski do dzieł pierwszego wieszcza. W pozostałych pracach Mickiewicz przedstawiany jest w szerszych kontekstach literackich czy problemowych.
Książka "Wieszcz i pomniki. W kręgu XIX i XX-wiecznej recepcji dzieł Adama Mickiewicza" - Mieczysław Inglot - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spis treści:
Polska kultura literacka w edukacji szkolnej okresu romantyzmu (Ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Adama Mickiewicza); Nieznana relacja współczesna z lektury Mickiewiczowskich Poezji (Jak uczeń liceum krzemienieckiego Tytus Szczeniowski Mickiewicza czytał); Idylla staropolskiego domu (Ignacego Chodźki Domek mojego dziadka); Władza i moralitet (Z dziejów motywu jednorocznego władcy); „Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor” w literaturze i historii polskiej; Legenda emira (O Wacławie Rzewuskim); Carska cenzura w latach 1831-1850 wobec arcydzieł literatury polskiej; Narodowość a literatura w polskiej krytyce literackiej okresu romantyzmu; Swojskość i cudzoziemszczyzna w literaturze polskiej okresu romantyzmu (Mickiewicz, Słowacki, Norwid); Obraz idealnej miłości w Lalce Bolesława Prusa; Hitlerowska ocena Konrada Wallenroda; U źródeł Katechizmu polskiego; Wiktora Szkłowskiego spojrzenie na 17 września 1939; Stanisława Wasylewskiego lwowska Książka Adama Mickiewicza (1940 rok); Literatura i polityka (Sygnatariusze IV rozbioru Polski wobec Adama Mickiewicza w latach 1939-1941); O Mickiewiczu na opak (Mickiewicz w ujęciu Teodora Parnickiego i Artura Marii Swinarskiego); Wieszcz i pomniki (O Mickiewiczu Leopolda Staffa i nie tylko); Emigracyjne przygody literatury polskiej (Analiza porównawcza).