pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Wiążąca Interpretacja Prawa Podatkowego. Jak korzystać z nowego uprawnienia podatnika?

Dane szczegółowe:
Producent: Forum
Oprawa: miękka
Ilość stron: 36 s.
Data:2001-01-21
Cena wydawcy: 18.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

1 stycznia 2005 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziły do ustawy - Ordynacja podatkowa - zmiany dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego, które zastąpią dotychczasową formę dokonywania wykładni prawa przez organy podatkowe.
Organy podatkowe mają obowiązek dokonania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, płatnika bądź inkasenta, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Podatnik, chcąc uzyskać wiążącą interpretację od urzędu skarbowego, musi złożyć wniosek, w którym przedstawi stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Interpretacja organu podatkowego musi zawierać ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
Wydanie interpretacji następuje w drodze postanowienia, w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania stosownego wniosku, a w przypadkach uzasadnionych złożonością sprawy, termin do wydania interpretacji może być przedłużony do 4 miesięcy.
Podatnik nie jest zobowiązany do zastosowania się do interpretacji, którą otrzyma od organu podatkowego. Jeżeli jednak zastosuje się, wówczas organ podatkowy nie będzie mógł wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe, jeżeli decyzja taka byłaby niezgodna z wydaną interpretacją. Dzięki nowym regulacjom podatnicy nie są zobowiązani do zapłaty podatku, gdyby doszło do zmiany lub uchylenia interpretacji wydanej na ich wniosek przez urząd skarbowy.
W razie wydania niekorzystnej interpretacji podatnik (płatnik, inkasent) może wnieść zażalenie na wydane postanowienie, a w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia organu odwoławczego może złożyć skargę do sądu administracyjnego. Znaleźć mogą również zastosowanie nadzwyczajne tryby wzruszenia interpretacji, między innymi: stwierdzenie nieważności postanowienia, wznowienie postanowienia.
W opracowaniu opisujemy co zrobić, aby skorzystać z nowych możliwości prawnych, w sytuacji gdy utrudniona jest jasna interpretacja.
Staramy się zwrócić uwagę na pojawiające się możliwości uregulowania wszelkich wątpliwych kwestii podatkowych dotyczących uzyskania wiążących interpretacji prawa podatkowego.
Jak korzystać z nowego prawa?
Kto jest uprawniony do złożenia wniosku?
Jak powinien wyglądać wniosek?
Niekorzystna interpretacja - co wtedy?
Jak i do kogo można złożyć zażalenie?

Książka "Wiążąca Interpretacja Prawa Podatkowego. Jak korzystać z nowego uprawnienia podatnika?" - oprawa miękka - Wydawnictwo Forum.