Wartość pracy. Studium socjologiczne na podstawie badań w regionie środkowowschodniej Polski
Dane szczegółowe: | |
Producent: | Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej |
Oprawa: | miękka |
Ilość stron: | 328 s. |
Data: | 2006-01-17 |
Opis książki:
Zagadnienie pracy ludzkiej jest przedmiotem zainteresowań wielu dziedzin naukowych. Posiada bardzo bogatą literaturę socjologiczną, psychologiczną, ekonomiczną, filozoficzną, etyczną, teologiczną itd. Są to zarówno rozważania teoretyczne, jak i opracowania o charakterze empirycznym. I chociaż praca jest oczywistością, a trud kolejnych pokoleń badaczy włożony w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o jej istotę, rodzaje czy funkcje - imponujący, to większość problemów pozostaje wciąż otwarta. Dotyczy to zwłaszcza analizy systemu wartości związanych z pracą, subiektywnej płaszczyzny znaczenia tej sfery, poszukiwania sensu czy ukrytych wzorów.
Z całą pewnością nie sposób jest przecenić wartości pracy. Zwłaszcza współcześnie, gdy zwiększają się wyzwania stojące przed pracownikami, a postęp naukowy i techniczny oraz konkurencyjność na rynku sprawiają, że ta dziedzina aktywności wymaga od nich pełnego zaangażowania, maksymalnego wykorzystania posiadanej wiedzy i kwalifikacji. W sytuacji wzmagającego się tempa codzienności i zmian w dziedzinie stylów życia szczególnie wzrasta znaczenie pracy zawodowej, która będąc podstawowym środkiem służącym zaspokajaniu całego spektrum potrzeb i źródłem wielu wartości, kształtuje ludzkie biografie, a także jest unikatową płaszczyzną rozwoju społeczeństw i rozwoju samego człowieka.
Materiał empiryczny w niniejszym opracowaniu stanowią wyniki badań "Kapitał ludzki czynnikiem rozwoju Euroregionu Bug", przeprowadzonych w 1996 roku w ramach projektu "Euroregion Bug" kierowanego przez prof. Macieja Bałtowskiego w Politechnice Lubelskiej. Badania te przygotował i zrealizował zespół socjologów, pod kierunkiem prof. Leona Dyczewskiego OFM Conv, w Katedrze Socjologii Kultury na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Podjęte przedsięwzięcie badawcze shiżyło diagnozie jednego z zasadniczych problemów, które pojawiły się w związku z kształtowaniem się nowego porządku politycznego Europy, tj. roli "kapitału ludzkiego" jako podstawy tworzenia Euroregionu Bug. Celem tych badań było scharakteryzowanie, w kontekście zjawisk społeczno-gospodarczych i politycznych, właściwości podmiotów rozwoju regionalnego, tych cech mieszkańców, które mogą warunkować jakość oraz dynamikę zachodzących zmian. Założyliśmy, że w czasie globalnej transformacji, gdy dokonuje się głęboka przebudowa struktur społecznych i ekonomicznych, musi nastąpić także aktualizacja (czy innowacja) ładu kulturowego i społecznego, systemu wartości jednostek i grup społecznych, ich poczucia tożsamości, przekonań, wzorów zachowań i postaw. Realizacja zadań badawczych miała umożliwić poznanie nastrojów społeczeństwa i stosunku ludzi do proponowanych form nowego układu europejskiego oraz stopnia ich otwartości na modernizację i gotowości uczestniczenia w tych procesach. W zbiorze najważniejszych problemów znalazły się zagadnienia dotyczące pracy, przede wszystkim zawodowej, co stanowiło logiczną konsekwencję prawidłowości, iż pogłębiona refleksja nad doniosłością tej sfery i nad społeczną rangą motywacji pracobiorców bardzo często pojawia się w okresach kryzysów gospodarczych. Problematyka ta nabiera nowego wymiaru w czasie radykalnej zmiany społecznej.
Zasadniczym celem tego opracowania jest odpowiedź na pytanie: "Jaką wartość posiadała praca dla mieszkańców regionu środkowowschodniej Polski w II połowie lat 90. XX wieku?". Przedmiotem rozważań są więc przekonania na temat ważności pracy w życiu, funkcjonujące w świadomości ludzi kryteria, które decydowały o jej znaczeniu, doniosłości.
Książka "Wartość pracy. Studium socjologiczne na podstawie badań w regionie środkowowschodniej Polski" - Jagoda Jezior - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej.