pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W płomieniach zaś ciągle odzywały się jęki... Niemieckie zbrodnie na niosących pomoc Żydom Polakach z Ciepielowa i okolic (1942–1943)

Autor książki:

Sebastian Piątkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2025
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216 s.
Wymiar: 142 x 204 mm
EAN: 9788383762654
ISBN: 978-83-8376-265-4
Data:2025-03-13
zapowiedź

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko-żydowskie w latach 1917-1990”.

Od 6 grudnia 1942 r. do prawdopodobnie 15 marca 1943 r. w części Kreis Starachowice (Generalne Gubernatorstwo) obejmującej gminy Chotcza, Ciepielów, Iłża, Lipsko i Solec nad Wisłą Niemcy przeprowadzili akcję pacyfikacyjną mającą na celu fizyczne unicestwienie „bandytów” – ludzi posiadających broń, Żydów szukających ocalenia, a także tych, którzy zamiast poinformować niemieckie władze o „przestępcach”, wspomagali ich schronieniem i żywnością. Niemieccy żandarmi zamordowali blisko 300 osób – Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. Większość zginęła od kul, część spalono żywcem w płonących zabudowaniach lub zakatowano podczas przesłuchań.

Książka "W płomieniach zaś ciągle odzywały się jęki... Niemieckie zbrodnie na niosących pomoc Żydom Polakach z Ciepielowa i okolic (1942–1943)" - Sebastian Piątkowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2025 r.