pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

W cieniu obozu Stutthof

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum II Wojny Światowej
Rok wyd.: 2022
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 108 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788365957245
ISBN: 978-83-6595-724-5
Data: 2022-10-20
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Represje wobec ludności polskiej stały się nieodzownym elementem polityki agresora, którym wobec Rzeczpospolitej po 1 września 1939 r. stało się państwo niemieckie. Na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz w najistotniejszych rejonach Polski ludność miejscowa, a zwłaszcza elity, odczuwały szczególnie mocno jarzmo niemieckiego najeźdźcy. System obozów, zaplanowany drobiazgowo jeszcze przed wybuchem wojny, stał się jednym z najistotniejszych filarów walki z podbitymi społecznościami. Prezentowana książka ma przybliżyć czytelnikowi szczegóły funkcjonowania systemu obozowego oraz martyrologię tysięcy Polaków objętych niemieckimi represjami w ramach obozów utworzonych na terenie Wolego Miasta Gdańska. Publikacja W cieniu obozu Stutthof: martyrologia więźniów w gdańskim obozie Neufahrwasser (1939-1940) i Aussenstelle Westerplatte (1939-1941). Wybór relacji i wspomnień, wstęp i opracowanie Wojciech Turek, odsłania przed czytelnikiem szeroki przekrój zebranych w jednym miejscu i niejednokrotnie po raz pierwszy publikowanych wspomnień, a także wybór relacji Polaków więzionych na początku wojny na terenie Gdańska. Interesującym zabiegiem autora jest przytoczenie w całości treści reportażu Françoisa Mareta, opisującego swoją wizytę w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, czyli na Westerplatte. Szczególny nacisk został położony na wybór relacji, które odnoszą się nie tylko do więźniów obozu w Nowym Porcie (Neufahrwasser), lecz przede wszystkim do osób pracujących przy porządkowaniu i oczyszczaniu terenów dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w ramach podobozu Aussenstelle Westerplatte. Wspomnienia te pozwolą zapoznać się także z metodami oraz warunkami życia, które dla więzionych Polaków zgotowali w obozach ich niemieccy oprawcy, niejednokrotnie dawni sąsiedzi.

Wojciech Turek - dr hab. nauk historycznych specjalizujący się w historii najnowszej, a także historii społecznej i politycznej XIX i XX w. Autor wielu artykułów i książek, w tym m.in.: Arka przymierza: Wojciech Wasiutyński (1910-1994). Biografia polityczna oraz Obóz narodowy w Gdyni w latach 1920-1939. Obecnie Główny specjalista ds. naukowych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Książka "W cieniu obozu Stutthof" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Muzeum II Wojny Światowej. Książka posiada 108 stron i została wydana w 2022 r.