pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Uwarunkowania pracy zdalnej w organizacjach w czasie pandemii COVID-19

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 120 s.
EAN: 9788379724833
ISBN: 978-83-7972-483-3
Data: 2021-09-09
Cena wydawcy: 36.04 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Celem monografii jest przedstawienie pracy zdalnej i jej uwarunkowań w organizacjach w trakcie globalnej epidemii wywołanej wirusem SARS-Co V-2 powodującym chorobę COVID-19. Opracowanie jest heurystyczne i deskryptywne, jego celem jest aktualna charakterystyka pracy zdalnej, uwzględniająca zmiany w regulacjach prawnych, ewolucję definicji, bogactwo praktyki oraz zmiany w rozumieniu badanego zjawiska przez wszystkich uczestników rynku pracy. Cel, z uwagi na zakres problematyki oraz przyjętą koncepcję niniejszej monografii, wynika z przekonania o wadze i aktualności podejmowanych zagadnień.
W trakcie zamykania prac nad niniejszą publikacją w Polsce rozpoczynał się tzw. trzeci lockdown, zdalna praca była koniecznością dla większości pracowników i pracodawców, jeśli podtrzymali oni funkcjonowanie swojej organizacji. Pandemia trwa, co uniemożliwia spojrzenie na badane zjawisko z odpowiedniej perspektywy (jednocześnie nie ma pewności, kiedy taka perspektywa po pandemii będzie osiągalna). Podstawową hipotezą badawczą jest przypuszczenie, że okoliczności masowego wdrożenia pracy zdalnej nie są obojętne dla jej uwarunkowań i definicji (formalnej prawo pracy i praktycznej regulaminy wewnętrzne, praktyka). Sytuacja pandemii istotnie oddziałuje na kształtowanie się definicji, rozumienie, regulacje prawne oraz ocenę pracy zdalnej. Obecnie zdalna praca ma tylko uregulowanie w przepisach szczególnych (tzw. tarczy antykryzysowej). Trwają konsultacje zapisów dotyczących tej formy pracy jako regulacji trwale włączonych do prawa pracy w Polsce (dotąd nie była uregulowana w prawie pracy). Praca zdalna sprzed pandemii jako atypowa forma pracy właściwa dla wybranych branż, której popularność rosła, różni się od wdrożonej w imię wyższej konieczności masowej pracy zdalnej, do której musiała się dostosować większość pracowników i pracodawców. Zestawienie publikacji, regulacji, praktyki, studium przypadku i wyników badania pracowników oraz sformułowanych wniosków jest istotnym wkładem do dyskusji nad przyszłą optymalną definicją i zapisami w prawie pracy.

Ze wstępu

Książka "Uwarunkowania pracy zdalnej w organizacjach w czasie pandemii COVID-19" - Katarzyna Kozioł-Nadolna, Anna Suchocka - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Książka posiada 120 stron i została wydana w 2021 r.