pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Urbanistyka la francaise. Tysiąc lat doświadczeń i europejskich innowacji Dopełnienie obrazu. Tom 2. Francja nowożytna. Od narodzin absolutyzmu do epoki oświecenia

Autor książki:

Krzysztof K. Pawłowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: UNIVERSITAS
Rok wyd.: 2017
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 440 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788324231348
ISBN: 978-83-2423-134-8
Data: 2017-10-11
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Wiek XVII i pierwsze dekady wieku XVIII znaczą rozkwit idei absolutyzmu. Zaważyły one nie tylko na sposobie sprawowania władzy i zarządzania krajem, ale również na formach kształtowania przestrzeni. Znajdzie to wyraz w podejściu do różnej jej skali - od budynku, dzielnicy i miasta do polityki zagospodarowania kraju. Na przykładzie pierwszych realizacji skali urbanistycznej: Vitry-le-François, Charleville, a następnie Richelieu uwidocznione jest wyzwalanie się Francji spod dominacji Italii. Szczególna uwaga skierowana jest na próby przebudowy średniowiecznego Paryża podjęte przez Henryka IV i genezę pierwszych placów królewskich - des Vosges i Dauphine oraz projektowanego Place de France, a także na wybitną rolę marszałka Vaubana, którego działania w zakresie umacniania granic pozwoliły na długi czas pozbyć się Paryżowi fortyfikacji. Przykładem wielkoprzestrzennej strategii państwa stał się "kanał dwóch mórz" określany jako "Canal du Midi".

Osobne miejsce zajmuje Wersal ze swym założeniem pałacowo-ogrodowym i miastem. Rola kompozycji ogrodowych w kształtowaniu przestrzeni jest szczegółowo analizowana na przykładzie realizacji paryskich, przede wszystkim zaprojektowanie Champs Elisées, które staną się trwałym
kośćcem Paryża. Epoka Oświecenia wzbogaciła ówczesny dorobek myśli urbanistycznej przede wszystkim o wnikliwą analizę starych miast, podjęła problem ich przebudowy. Lansowany przez filozofów Oświecenia postulat integracji wszystkich dziedzin nauki, techniki i sztuki, której symbolem była Encyklopedia, znalazł wyraz również w kompleksowym podejściu do problematyki miasta. Punktem zwrotnym formowania nowych zasad przebudowy - "upiększenia" miast stał się wydany w 1753 roku przez Marc-Antoine a Laugiera Essai sur l Architecture. Wielką rolę odegrał J.F. Blondel jako profesor i praktyk planowania urbanistycznego. Wykonany przez niego projekt przebudowy Strasburga był pierwszym tak szczegółowo opracowanym we Francji. Dzieło P. Patte a Monuments erigés en France a la gloire de Louis XV w pełni zasługuje na miano podręcznika urbanistyki. Szczególną rolę w ewolucji architektury i urbanistyki epoki odegrał C.-N. Ledoux z projektem miasta przemysłowego. Najważniejszym osiągnięciem epoki było stworzenie koncepcji generalnego planu przebudowy miasta. Dążenia w kierunku uzyskania planu przebudowy Paryża znalazły najpełniejszy wyraz w tak zwanym Planie Artystów. Przegląd dorobku teoretycznego przełomu XVIII i XIX wieku w dziedzinie planowania miast kilku krajów europejskich pozwala wykazać wielką w tej dziedzinie rolę koncepcji stworzonych we Francji epoki Oświecenia.

Książka "Urbanistyka la francaise. Tysiąc lat doświadczeń i europejskich innowacji Dopełnienie obrazu. Tom 2. Francja nowożytna. Od narodzin absolutyzmu do epoki oświecenia" - Krzysztof K. Pawłowski - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo UNIVERSITAS. Książka posiada 440 stron i została wydana w 2017 r.