pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
podręcznik:

Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bez Fikcji
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 602 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788381780117
ISBN: 978-83-8178-011-7
Data: 2020-01-17
Cena wydawcy: 59.99 złpozycja niedostępna

Opis podręcznika:

Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli literatury górskiej!
Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie - Himalajami.

W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku niezwykle obszerną, obfitą w szczegóły oraz intersujące fakty historię wspinaczek himalajskich. W powieści znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej, która miała znaczący wpływ na zapoczątkowanie wielu z nich.

W powieści są przedstawione takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, czy też Fanny Bullock Workman, pionierki w wyprawach po łańcuchu Karakorum. George a Mallory ego, romantycznego męczennika Everestu, Charlie Houstona, który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. i 50. XX wieku, Ang Tharkaya legendarnego Szerpy, i wielu innych.

Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej i tego, co dawniej było ważne dla wspinaczy. Współpraca i partnerstwo himalaistów zostały zastąpione przez indywidualne ambicje i chęć zdobycia sławy.

Recenzje i nagrody
Zdobywca prestiżowej nagrody Banff Mountain Book Festival Award
Autorom Upadku olbrzymów udało się uchwycić samą istotę himalaizmu. Książka jest świetnie napisana i jest źródłem gruntownej wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Charles S. Houston, współautor K2: The Savage Mountain
Maurice Isserman i Stewart Weaver dzielą się z nami niezapomnianymi historiami z najwyższych szczytów świata. Dzięki dogłębnej analizie autorów dowiadujemy się o kontrowersjach, dramatach i tajemnicach towarzyszących tym wyprawom. Ta książka w niezwykle przemyślany sposób i także z naukowego punktu widzenia otwiera przed nami świat wspaniałych osobowości himalaizmu. Zupełnie nowe informacje, intrygujące szczegóły, wnikliwe interpretacje i inteligenta ironia autorów sprawiają, że jest to książka, którą koniecznie powinni przeczytać zarówno "wpinacze kanapowi", jak również wszyscy ci, którzy planują wyprawy wysokogórskie.

Arlene Blum, autorka Breaking Trail: A Climbing Life
To niewątpliwie podstawowa książka o historii himalaizmu, jasna, przejrzysta, wolna od zbędnego żargonu i tak gruntowna, że jakiekolwiek próby napisania czegoś lepszego są całkowicie zbędne.

Nick Clinch, kierownik amerykańskiej wyprawy na Gaszerbrum I (1958), były przewodniczący American Alpine Club
To idealna książka do zapoznania czytelnika z ideą himalaizmu, poznania niesamowitych historii górskich oraz zrozumienia wielkich poświeceń, które się za nimi kryją. Dodatkowo, zarówno historycy, jak i badacze i hobbiści będą zachwyceni unikatową i dogłębną analizą ewolucji himalaizmu i najważniejszych czynników, które miały na nią wpływ.

Greg Glade, właściciel Top of the World Books
Isserman i Weaver, dwóch skromnych wysokogórskich wędrowców, wspięło się na swój własny wielki szczyt, pisząc porywającą, dogłębną i przejrzystą historię wspinaczek w Himalajach, która nie tylko zdołała zobrazować prawdziwą esencję wielkich sukcesów i porażek wysokogórskich, ale też zaprezentować je w szerszym historycznym kontekście.

Tom Hornbein, autor Everest: The West Ridge
O autorach
Maurice Isserman jest wykładowcą historii w Hamilton College. Mieszka w Clinton w stanie Nowy Jork. Stewart Weaver jest wykładowcą historii na University of Rochester. Mieszka w Rochester w stanie Nowy Jork. Obaj są zapalonymi rowerzystami oraz wspinaczami.

Opis pochodzi od wydawcy.

Podręcznik „Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności” - oprawa twarda - Wydawca: Bez Fikcji.