pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Umowa o kartki. Seria: Obyczaje, prawo i polityka. Życie codzienne

Autor książki:

Jacek Kurczewski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: TRIO
Oprawa: miękka
Ilość stron: 258 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788388542800
ISBN: 83-88542-80-X
Data: 2004-03-30
Cena wydawcy: 29.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W latach 1984-1986 prowadziłem w Oddziale Warszawskim Polskiego Towarzystwa Naukowego otwarte seminarium Pamiętnik Życia Codziennego, na którym dyskutowaliśmy na tematy takie jak korupcja, kartki, kolejki czy niesłychana popularność serialu o Isaurze, "białej niewolnicy", którymi żyto na co dzień przytłoczone kryzysem i stanem wojennym społeczeństwo polskie. Seria nawiązuje do tego seminarium, chcąc uchwycić codzienność i odświętność, która tę codzienność przerywa, politykę widzianą z perspektywy uczestniczących w niej i przyglądających się ludzi, prawo rozumiane jako to, co ludzie za swoje i cudze prawo uważają, i obyczaje jako lokalne praktyki postępowania i interpretacji świata. Seria oferuje książki pozwalające wejść w perspektywę uczestników konkretnych sytuacji społecznych, jest przeznaczona dla wszystkich interesujących się współczesnym życiem społecznym, jego wewnętrznymi sprzecznościami i dylematami. Jacek Kurczewski Książka Umowa o kartki prezentuje analizy i wyniki badań prowadzonych w wyjątkowych warunkach spoteczno-prawnych, w których przy pomocy środków prawnych (reglamentacja, przepisy antyspekulacyjne itp.) próbowano zapobiec chaosowi, jaki pojawił się w latach osiemdziesiątych na rynku na skutek dotkliwego niedoboru towarów. Uwagę badacza przyciągnęły nie tylko regulacje prawne, ale też wprowadzenie pozaprawnych ograniczeń w realizacji transakcji kupna-sprzedaży (reglamentacja sytuacyjna, reglamentacja w zakładach pracy). Przedmiotem ich zainteresowań byty też zmiany w świadomości prawnej wyrażające się przede wszystkim w przyznawaniu priorytetu "zasadom sprawiedliwości społecznej". Oznaczało to w tym przypadku nakaz zapewnienia jak największej liczbie osób dostępu do dóbr, nawet jeśli naruszało to wynikające z regulacji prawnej indywidualne uprawnienia do realizacji umów kupna-sprzedaży. Eleonora Zielińska

Książka "Umowa o kartki. Seria: Obyczaje, prawo i polityka. Życie codzienne" - Jacek Kurczewski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo TRIO.

Spis treści:

Jacek Karczewski: Prolog (1985)

Małgorzata Fuszara, Iwona Jakubowska-Branicka, Jacek Karczewski: Sprawiedliwość czasów reglamentacji

Krzysztof Hagemejer: Ekonomiczne i społeczne funkcje reglamentacji

Elżbieta i Zbigniew Rykowscy: Rozdzielnictwo artykułów spożywczych i przemysłowych na terenie zakładu pracy (studium przypadku)

Robert Sobiech: Reglamentacja w świetle badań opinii publicznej

Małgorzata Fuszara: Prawne aspekty reglamentacji

Wojciech Pawlik: Ekonomia życia codziennego społeczności lokalnej

Małgorzata Fuszara: Patologia systemu reglamentacji

Małgorzata Fuszara, Iwona Jakubowska, Jacek Kurczewski: Reglamentacja, poczucie sprawiedliwości i pomoc wzajemna

Jacek Kurczewski: Umowa o kartki

Małgorzata Fuszara, Iwona Jakubowska, Jacek Kurczewski: Nasze życie w kryzysie (warunki życia w ocenie i przewidywaniach mieszkańców Warszawy i wsi podlaskiej - wyniki badań ankietowych 1983-1984)

Jacek Kurczewski: Posłowie (2003)