pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II

Autor książki:

Karol Wojtyła

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Unum
Oprawa: miękka
Ilość stron: 302 s.
Wymiar: 145X205 mm
EAN: 9788387022280
ISBN: 83-87022-28-4
Data: 2007-03-05
Cena wydawcy: 20.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Kard. Wojtyła dokonał trudnej, ale fantastycznej syntezy nauki Vaticanum Secundum

– myślę o książce U podstaw odnowy (bp Tadeusz Pieronek).

Do tego, co stawiały przed nami pielgrzymki, do ich kolejnych mocnych uderzeń dołączam dwie książki Karola Wojtyły, obie jeszcze przedpapieskie, ale zapowiadające większość punktów ciężkości pontyfikatu. Myślę tu o pracy z czasów nauczania etyki na KUL – jest to tom Miłość i odpowiedzialność – oraz o pokłosiu udziału kardynała Wojtyły w Soborze Watykańskim II – o szkicach U podstaw odnowy (Halina Bortnowska).

* Książka kardynała Karola Wojtyły U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II może – pisze autor – robić wrażenie "porządkowania” wybranych tekstów soborowych i dodaje, że zapewne to w niej się zawiera. Kardynał Wojtyła zawarł w niej nie tylko syntezę soboru, ale również wizję przyszłości Kościoła. Przesłanie dzieła – pisanego z myślą o Kościele w Polsce – okazuje się również zarysem programu Kościoła powszechnego realizowanego przez autora już na Stolicy Piotrowej. Autor napisał w zakończeniu: "Pragniemy więc bardzo zrealizować Sobór, trafiając najbardziej prawidłowo w rytm tej realizacji. Wiadomo bowiem, że nie może ona być zbyt pochopna, aby nie stała się powierzchowna, nie może też opóźniać się i ociągać w stosunku do «znaków czasu». Musi natomiast nadążać za tym, co istotne”.

Kardynał Wojtyła zwraca uwagę na duszpasterski charakter soboru, przez co wtajemniczenie w sobór i jego nauczanie staje się zadaniem dla wszystkich wiernych. Zasadniczym problemem zawartym w książce jest pytanie: "Co to znaczy: realizować Sobór?”, przy czym pytanie "co należy realizować” jest zdaniem autora bardziej podstawowe od pytania "jak realizować”. Myślą przewodnią towarzyszącą analizie wybranych zagadnień ujętych w dokumentach soborowych jest "wzbogacenie wiary”, czyli coraz pełniejsze uczestnictwo w prawdzie Bożej. Realizować Sobór – to znaczy dążyć do wzbogacenia własnej wiary poprzez kształtowanie dojrzałej świadomości, a następnie wypracowanie właściwych postaw chrześcijanina, w zależności od powołania, jakie wypełnia on w Kościele i świecie. Zdaniem autora to właśnie postawy płynące z odpowiednio ukształtowanej świadomości chrześcijańskiej można poniekąd przyjąć za sprawdzian realizacji soboru.

Ojciec Święty Jan Paweł II napisał w testamencie: "Stojąc na progu trzeciego tysiąclecia «in medio Ecclesiae», pragnę raz jeszcze wyrazić wdzięczność Duchowi Świętemu za wielki dar Soboru Watykańskiego II, którego wraz z całym Kościołem – a w szczególności z całym Episkopatem – czuję się dłużnikiem. Jestem przekonany, że długo jeszcze dane będzie nowym pokoleniom czerpać z tych bogactw, jakimi ten Sobór XX wieku nas obdarował. Jako Biskup, który uczestniczył w soborowym wydarzeniu od pierwszego do ostatniego dnia, pragnę powierzyć to wielkie dziedzictwo wszystkim, którzy do jego realizacji są i będą w przyszłości powołani. Sam zaś dziękuję Wiecznemu Pasterzowi za to, że pozwolił mi tej wielkiej sprawie służyć w ciągu wszystkich lat mego pontyfikatu. «In medio Ecclesiae»... od najmłodszych lat biskupiego powołania – właśnie dzięki Soborowi – dane mi było doświadczyć braterskiej wspólnoty Episkopatu. Jako kapłan Archidiecezji Krakowskiej doświadczyłem, czym jest braterska wspólnota prezbiterium – Sobór zaś otworzył nowy wymiar tego doświadczenia”.
Trudno słów testamentu nie odnieść do pierwszych słów książki U podstaw odnowy: "Biskup, który uczestniczył w II Soborze Watykańskim, odczuwa potrzebę spłacenia długu. Sobór bowiem, oprócz innych znaczeń, jakie już mu przyznano i jakie jeszcze zostaną mu przyznane w przyszłości, posiada jedyne i niepowtarzalne znaczenie dla tych wszystkich, którzy go tworzyli. Przede wszystkim więc dla biskupów, Ojców Soboru. Tworząc Vaticanum II w ciągu czterech lat, równocześnie z niego ogromnie wiele zaczerpnęli. Samo doświadczenie uniwersalnej wspólnoty było dla każdego z nich ogromnym, historycznym dobrem. Historia Soboru, która kiedyś zostanie w sposób wyczerpujący napisana, przebiegała w latach 1962 do 1965, jako szczególne wydarzenie, poprzez dusze wszystkich biskupów w nim uczestniczących; była treścią ich myśli, ich odpowiedzialności, była niezwykłym doświadczeniem i przeżyciem”.

Książka U podstaw odnowy daje czytelnikowi niezwykłą okazję do spojrzenia na Sobór Watykański II w taki sposób, jak go przeżywał i rozumiał kardynał Karol Wojtyła, a następnie Ojciec Święty Jan Paweł II.

Książka "U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II" - Karol Wojtyła - oprawa miękka - Wydawnictwo Unum.