pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Wyprzedaż na koniec roku
Tytuł książki:

Tragiczna niepodległość

Autor książki:

Jerzy Krasucki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Oprawa: miękka
Ilość stron: 346 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788371771071
ISBN: 83-7177-107-X
Data:2001-01-03
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Główny zrąb tej książki, obejmujący lata 1919-1939, ukazał się pod tytułem Między wojnami nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w 1985 roku. Ta niewielka książka wywołała wtedy znaczne poruszenie będąc pierwszą syntezą dziejów polityki zagranicznej Drugiej Rzeczpospolitej Polskiej, a nawet czymś więcej, gdyż omawiała również wiele zagadnień polityki wewnętrznej i stawiała istotne problemy bytu państwowości polskiej. Te wątki problemowe, które dla niejednego czytelnika mogą okazać się pasjonujące, zostały obecnie pomnożone. Książka zrywała z głoszonym przez komunistów, ale nie tylko przez nich, potępianiem Polski okresu międzywojennego i obarczaniem ówczesnych przywódców polskich winą za katastrofę wrześniową 1939 roku. Niemniej, będąc pionierską, książka zawierała pewną liczbę pomyłek. Od tamtego czasu badania historyków wzbogaciły wiedzę, a upadek komunizmu pozwolił na swobodę wypowiedzi. Narracja zaczyna się z chwilą zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku, kończy się zaś już nie na momende wybuchu II wojny światowej, lecz na jej zakończeniu w 1945 roku. Tragizm dziejów Polski ujawnia się jeszcze dobitniej niż przedtem. Historia militarna II wojny światowej oraz historia polityki obu okupantów wobec ludności podbitej zostały pominięte.

Książka "Tragiczna niepodległość" - Jerzy Krasucki - oprawa miękka - Wydawnictwo Poznańskie.

Spis treści:

Rozdział I. Walka o granice 1919-1923

Sytuacja międzynarodowa Polski w chwili zakończenia I wojny śwaitowej. Powstanie wielkopolskie. Zatarg z Czechosłowacją. Walka przeciwko Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej. Początki konfliktu z Rosją Radziecką i Litwą. Federalizm i inkorporacjonizm. Konferencja pokojowa w Paryżu i traktat wersalski z Niemcami. Polityka wschodnia Piłsudskiego w okresie zwycięstw Białej Gwardii. Porozumienie Piłsudskiego z Petlurą i napaść na Rosję Radziecką. Zagarnięcie Wilna. Plebiscyty na Warmii i Mazurach. Plebiscyt i powstania na Górnym Śląsku. Wypieranie żywiołu niemieckiego z Polski. Sojusz z Francją i Rumunią. Sprzeczności polsko-czechosłowąckie i zatarg o Jaworzynę. Nowe próby utworzenia bloku państw bałtyckich w 1922 roku. Radziecko-niemiecki traktat w Rapallo. Uznanie wschodnich granic Polski przez mocarstwa zachodnie. Propozycje radzieckie w obliczu sytuacji rewolucyjnej w Niemczech w 1923 roku. Ośrodki kształtujące polską politykę zagraniczną w latach 1919-1923. Zagadnienie konkordatu i stosunków między państwem a Kościołem katolickim w okresie II Rzeczpospolitej.

Rozdział II. Polityka w okresie odprężenia międzynarodowego w latach 1924-1932

Pozycja międzynarodowa Niemiec po I wojnie światowej. Polityka ministra Skrzyńskiego. Locarno. Wojna gospodarcza. Polityka Piłsudskiego i Zaleskiego wobec Niemiec. Mniejszość w Polsce i polska w Niemczech. Umowa likwidacyjna z Niemcami w 1929 roku. Reakcja Polski na zbliżenie francusko-niemieckie. Odprężenie w stosunkach polsko-radzieckich. Stosunek rządu i opinii polskiej do niebezpieczeństwa hitlerowskiego. Stosunki polsko-gdańskie do 1933 roku.

Rozdział III. Od współpracy do konfliktu z Hitlerem 1933-1939

Polsko-niemiecki pakt nieagresji w 1934 r. Zaostrzenie kwestii ukraińskiej w latach 1930-1934. Stłumienie antypolskiej działalności niemieckich organizacji mniejszościowych.Balans miedzy Francją a Niemcami. Wzrost tendencji autorytarnych i nacjonalistycznych w Polsce. Hitlerowskie propozycje sojuszu przeciwko ZSRR. Francuski projekt paktu wschodniego. Wprowadzenie powszechnej służby wojskowej w Niemczech. Remilitaryzacja Nadrenii. Próba Rydza-Śmigłego ożywienia sojuszu z Francją. Europa pod wrażeniem agresji Mussoliniego i hiszpańskiej wojny domowej. Pierwszy rozbiór Czechosłowacji. Fiasko polityki Becka. Drugi rozbiór Czechosłowacji. Dni polskiej decyzji. Gwarancja brytyjska. Sytuacja militarna. Gospodarcze podłoże agresji niemieckiej. Wpływ zagrożenia wojennego na sytuację wewnętrzną w Polsce. Wzrost napięcia. Fiasko rokowań brytyjsko-francusko-radzieckich. Agresja niemiecka na Polskę.

Rozdział IV. Rząd polski emigracji 1939-1945

Upadek piłsudczyzny. Szósty rozbiór Polski. Utworzenie rządu polskiego na emigracji. Od napaści do ujawnienia zbrodni katyńskiej (s. 284). Nieudane projekty związku państwowego między Czechosłowacją a Polską. Zmierzch rządu londyńskiego. Powstanie warszawskie. Koniec II Rzeczpospolitej.

Bibliografia
Indeks