pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Teofil 1 (32) 2014. Ciało Moje Krew Moja

Dane szczegółowe:
Wydawca: Fundacja Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
EAN: 9771506871401
ISBN: 9-771506-871401
Data: 2019-01-04
Cena wydawcy: 21.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

W najnowszym numerze „Teofila” zajmujemy się tematem Eucharystii. Czym ona jest? Skąd się wzięła? Jak była rozumiana w początkach chrześcijaństwa? Chcemy zastanowić się jak rozumieć teologię tego sakramentu oraz jak w codzienności przeżywać mszę świętą. Poprzedni numer dotyczył tematu dialogu chrześcijaństwa z ateizmem. Tym razem wracamy z granic do samego jądra naszej wiary – do Eucharystii.


Tytuł nowego numeru „Teofila” to słowa Chrystusa wypowiedziane podczas ostatniej wieczerzy. Przypominają nam one fundamentalną prawdę, że w postaciach eucharystycznych Chrystus jest realnie obecny w swoim Ciele i swojej Krwi.


Niniejszy numer przygotowywaliśmy z myślą o tych, którzy starają się przybliżyć do źródła życia chrześcijańskiego – obecności Chrystusa pośród nas. Chcąc wspólnie odkrywać tajemnicę naszej wiary, pytamy o owoce sakramentu Eucharystii w życiu osobistym i w życiu Kościoła. Bóg poprzez misterium Eucharystii, podobnie jak w wydarzeniu wcielenia, wkracza w naszą rzeczywistość i staje się bliski każdemu, kto Go poszukuje. W wierze chrześcijańskiej nie możemy pominąć faktu, że ten sam Duch, który przeniknął Maryję Dziewicę, dziś także uświęca dary ofiary eucharystycznej, przemieniając chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa. Święty Tomasz naucza, że wcielenie i Eucharystia to dwa największe cuda. Choć pozostaną one dla nas tajemnicą, to jednak możemy poszukiwać rozumienia rzeczywistości przez które Bóg daje nam dostęp do siebie.


Wprowadzeniem w odkrywanie tajemnicy Eucharystii jest wywiad z ojcem Tomaszem Grabowskim OP, który mówi o modlitwie podczas mszy świętej i przemianie darów eucharystycznych. Stają się one darem samego Boga, choć nigdy nie będą nasza własnością. Brat Bradley Elliot OP z prowincji Imienia Jezus (USA) opowiada o swojej drodze od luteranizmu do odkrywania misterium sakramentu Eucharystii. Zachwyt nad tajemnicą rzeczywistej obecności Boga w postaciach eucharystycznych przyprowadził go do Kościoła katolickiego i Zakonu Braci Kaznodziejów. Doświadczeniem przeżywania codziennej mszy świętej dzielą się z nami mniszki dominikańskie, s. Katarzyna i s. Paula z klasztoru w Radoniach. Proponują nam antidotum na popadnięcie w rutynę codzienności oraz uczą ciągłego odkrywania, że Eucharystia jest sakramentem jedności, a uczestnictwo w niej znakiem trwania w przymierzu z Bogiem. Pani Danuta Piekarz, na podstawie biblijnych przekazów, wprowadza nas w przeżywanie Eucharystii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Opisuje strukturę, czas i miejsce sprawowania mszy świętej, a także problemy towarzyszące uczniom Chrystusa w starożytności. Publikujemy również pierwsze polskie tłumaczenie traktatu świętego Alberta o ustanowieniu Eucharystii. Kościół karmiąc się Eucharystią przemienia się w Chrystusa, jest zatem Jego rzeczywistym Ciałem. Wspólnota eucharystyczna jest uobecnieniem samego Chrystusa, bo gdzie jest Chrystus, tam jest i Kościół. Dwa inne, inspirujące teksty autorstwa dominikanów, o. Wojciecha Surówki i o. Dominika Jurczaka, dotyczą styku Eucharystii i eklezjologii. Natomiast zagadnieniem przyjmowania komunii zajmuje się ks. Maciej Zachara MIC. Pisze o tym, jak w historii Kościoła zmieniało się podejście do przyjmowania komunii i dlaczego nie zawsze było to związane z celebracją mszy świętej. Tradycyjnie publikujemy także wiersze, Tym razem będą to dwa zbiory autorstwa naszych współbraci.


 

Książka "Teofil 1 (32) 2014. Ciało Moje Krew Moja" - oprawa miękka - Wydawnictwo Fundacja Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2014 r.