pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Taktyki wizualne. Codzienność w sytuacji niepełnosprawności i choroby

Autor książki:

Marcela Kościańczuk

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 192 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788323340409
ISBN: 978-83-2334-040-9
Data: 2016-05-10
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka jest rezultatem wielu spotkań z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, które poprzez zdjęcia i wywiady opowiedziały o swoim życiu codziennym. W tomie znajdują się także fotografie analizujące autobiograficzne wypowiedzi literackie i wizualne, których głównym tematem jest choroba i niepełnosprawność. Obraz został tu wykorzystany taktycznie, jako narzędzie opowieści o chorobie i walki ze stereotypami narosłymi wokół chorowania.

"Trzeba stwierdzić, że artykuły zawarte w tomie rzetelnie zdają relację z badań prowadzonych w czasie projektu i w niezwykle interesujący sposób pokazują, jak założenia teoretyczne koncepcji taktyk Certeau sprawdzają się w badaniu praktyki kulturowej. Pomysł na wykorzystanie podejścia "taktyk wizualnych" sam okazuje się taktyką wobec współczesnych ujęć metodologicznych, bowiem w zgromadzonych tu tekstach widoczne jest modyfikowanie wstępnie formułowanych założeń w procesie prowadzenia badań. Możemy zatem nie tylko zapoznać się z analizowanym materiałem, lecz także zobaczyć od podszewki, jak przebiega praca badacza konfrontującego własne hipotezy z rzeczywistością. Podejście to stanowi znakomitą analogię do koncepcji Certeau, skoncentrowanej na doświadczaniu codzienności. Również wybór obszaru badań, skupienie na chorobie i niepełnosprawności jest tu taktyką pozwalającą przesunąć w pole widzenia temat chętnie marginalizowany i tuszowany przez popularne praktyki kulturowe".

Z recenzji dr hab. Marianny Michałowskiej

Książka "Taktyki wizualne. Codzienność w sytuacji niepełnosprawności i choroby" - Marcela Kościańczuk (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 192 stron i została wydana w 2016 r.