pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sztorm

Autor książki:

Kristina Ohlsson

Dane szczegółowe:
Wydawca: SAW Smak Słowa
Rok wyd.: 2025
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 528 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788367709491
ISBN: 978-83-6770-949-1
Data:2025-02-26
Cena wydawcy: 59.99 zł zapowiedź

Opis książki:

Po wielu powieściach sensacyjnych, docenionych przez czytelników i krytyków, Kristina Ohlsson powraca z kryminałem Sztorm - pierwszą częścią cyklu o byłym finansiście Auguście Strindbergu.

W poszukiwaniu ciszy i spokoju Strindberg sprowadza się do Hovenäset, małego nadmorskiego kurortu w regionie Bohuslän, na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Tej samej nocy, gdy dociera do nowego miejsca zamieszkania, w pobliskim Kungshamn przepada bez śladu nauczycielka Agnes Eriksson. Strindberg porzucił karierę w bankowości, by spełnić swoje marzenie i otworzyć sklep ze starociami. Nareszcie będzie mógł się zająć tym, co kocha, w dodatku w miejscu, do którego od lat pragnął powrócić. Jednak idyllicznym miasteczkiem wstrząsa zaginięcie Agnes. Policja, z energiczną i empatyczną Marią Martinsson na czele, szuka nauczycielki dniami i nocami. Z każdą godziną gaśnie nadzieja, że kobieta zostanie odnaleziona żywa. Co ją spotkało? I dlaczego August ma nieodparte wrażenie, że sam może się przyczynić do wyjaśnienia tej zagadki? Kristina Ohlsson (ur. 1979) to jedna z odnoszących największe sukcesy szwedzkich autorek kryminałów i książek dla dzieci. Zanim została pisarką na pełen etat, pracowała dla OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), szwedzkiej służby bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Odkąd zajęła się karierą literacką, jej nazwisko często pojawia się na krajowych i międzynarodowych listach bestsellerów. Jest również ulubienicą krytyków. W 2020 roku rozpoczęła pracę nad nową serią kryminalną o Auguście Strindbergu, której akcja rozgrywa się na klimatycznym zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Recenzje

Kristina Ohlsson, niezwykle utalentowana autorka kryminałów, rozpoczyna nową serię o byłym mieszkańcu Sztokholmu, Auguście Strindbergu.

Powieść Sztorm to inteligentna i pełna napięcia historia, napisana z wielkim kunsztem i osadzona w malowniczych realiach Kungshamn i Bohuslän. Bohaterowie są wyraziści i budzą sympatię, co czyni lekturę jeszcze bardziej wciągającą.

- M-Magasin, Szwecja

Powieść utrzymana w znakomitym, lekkim stylu, momentami przypominającym literaturę feel good, mimo że porusza trudne tematy, takie jak skomplikowane relacje międzyludzkie i tajemnice sprzed lat. Sztorm nie bez powodu znalazł się wśród nominowanych do Nagrody dla Najlepszego Szwedzkiego Kryminału Roku.

- Dagens Nyheter, Szwecja

Kristina Ohlsson w Sztormie zachowuje swój charakterystyczny styl - doskonale buduje napięcie i tworzy przekonujące postacie oraz realistyczne opisy miejsc. Ale tym razem wprowadza też coś świeżego i intrygującego - i nie chodzi tu tylko o morską bryzę. Ten kryminał wyróżnia się błyskotliwością i ma lżejszy ton niż wcześniejsze powieści autorki. Fabuła angażuje czytelnika i wzbudza niepokój - tajemnicze zniknięcie kobiety wywołuje poruszenie w niewielkiej społeczności.

- Göteborgs-Posten, Szwecja

Książka, od której trudno się oderwać - prawdziwy majstersztyk z wieloma atutami. (...) Bez dwóch zdań to najlepszy kryminał, jaki miałem okazję przeczytać w tym roku.

- Bohuslänningen, Szwecja

W swojej trzeciej serii dla dorosłych czytelników Kristina Ohlsson porzuca konwencję i stawia na prostą, bezpośrednią narrację, wolną od ozdobników. Dzięki temu napięcie utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony. Nie znajdziemy tu wielu dynamicznych scen akcji, ale nie są one konieczne - sama zagadka i prowadzone śledztwo wystarczą, by wywołać dreszcze. (...) Ohlsson operuje słowem z taką precyzją, że zaczynam się zastanawiać, czy skomplikowana fabuła jest w kryminale rzeczywiście potrzebna. Czasem mniej znaczy więcej.

- DAST Magazine, Szwecja

Sztorm to książka, w której Kristina Ohlsson z niezwykłą przenikliwością opisuje przemoc domową, zakazane uczucia, zdradę i wydarzenia z przeszłości, które wciąż odciskają piętno na bohaterach.

- Kristianstadsbladet, Szwecja

Książka "Sztorm" - Kristina Ohlsson - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo SAW Smak Słowa. Książka posiada 528 stron i została wydana w 2025 r.