pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Świat kobiet w krajach Maghrebu. Wokół tradycji i nowoczesności

Autor książki:

Anna Barska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 202 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788373955127
ISBN: 978-83-7395-512-7
Data: 2012-12-19
Cena wydawcy: 19.95 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka ukazuje przemiany społeczno-kulturowe, jakie dokonały się w trzech krajach Maghrebu od uzyskania niepodległości (Tunezja - 1956, Maroko - 1956, Algieria - 1962) aż po dzień dzisiejszy. Punktem wyjścia jest wizerunek kobiet ukształtowany przez tradycję i religię muzułmańską, a także określony we współczesnym prawodawstwie. Przemiany spowodowały zachwianie, a niekiedy wręcz zanikanie nakazów związanych z postrzeganiem ciała czy rozumieniem honoru. Rozstrzygnięcia obyczajowe w niektórych przypadkach zostały zastąpione zapisem prawa. Przyznane kobiecie prawo do nauki i wynagradzanej pracy pozwoliło jej na aktywność w przestrzeni pozadomowej, na podjęcie działań w obronie równości, gwarantowanej zapisem w konstytucji. Za swoisty przejaw nowoczesności w Maghrebie należy uznać zjawisko relatywnie świeże, a mianowicie organizacje i stowarzyszenia kobiece podejmujące walkę o własne prawa. Kobiece stowarzyszenia i związki odsłaniają zdolności negocjacyjne kobiet jako grupy społecznie autonomicznej o specyficznych prawach i przywilejach. Skupiając się na przejawach nowoczesności, zwrócono uwagę na feminizm maghrebski, którego specyfika wynika z kontekstu kulturowego i sposobu rozumienia pozycji kobiety w rodzinie i społeczeństwie. Na możliwość w miarę szerokiej aktywizacji publicznej kobiet miały wpływ zmiany systemu prawnego i transformacja modelu patriarchalnego. W Epilogu zostały przedstawione wydarzenia, jakie wystąpiły w krajach Maghrebu na przełomie 2010 i 2011 roku, określane jako rewolucja kaktusowo-jaśminowa, zwane też wiosną arabską. Zarówno zachowania, jak i deklaracje kobiet aktywnych w rewolucji arabskiej dowodzą, że walczą one o wspólne wartości, które nie są ani męskie, ani kobiece: honor, szacunek, prawa człowieka. Tymczasem rzeczywistość okazała się bardziej złożona i tym samym trudna do jednoznacznego określenia.

Książka adresowana jest do socjologów, antropologów kulturowych, studentów, a także osób zainteresowanych sytuacją społeczno-kulturową krajów Maghrebu.

Książka "Świat kobiet w krajach Maghrebu. Wokół tradycji i nowoczesności" - Anna Barska - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 202 stron i została wydana w 2012 r.