pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Superobfitość. Opowieść o wzroście liczby ludności, innowacjach i dobrobycie na naszej nieskończenie bogatej planec

Dane szczegółowe:
Wydawca: Freedom
Rok wyd.: 2024
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 576 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788367480147
ISBN: 978-83-6748-014-7
Data: 2024-08-03
49.23 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

Od pokoleń uczy się nas, że wzrost populacji zwiększa problem rzadkości zasobów. Przykładowo w jednym z szeroko omawianych raportów, który opublikowano w 2021 roku, argumentowano, że: Szybko rosnąca światowa populacja konsumuje surowce naturalne naszej planety w alarmującym tempie. [...] Świat potrzebuje obecnie 1,6 Ziemi, aby zaspokoić popyt na surowce naturalne [...]. W roku 2030 możemy potrzebować już dwóch planet. Czy rzeczywiście tak jest
Po przeanalizowaniu cen setek surowców, dó i usług na przestrzeni dwóch stuleci Marian Tupy i Gale Pooley dowodzą, że wraz ze wzrostem populacji zwiększyła się również dostępność zasobów. Było to prawdą szczególnie w przypadku cen czasowych, które reprezentują ilość czasu, jaką ludzie muszą poświęcić na pracę, by zarobić na zakup danej rzeczy.

Ku ich zaskoczeniu, analizy Tupy ego i Pooley a wykazały także, że obfitość zasobów rosła szybciej niż liczba ludności - w ramach zjawiska, które nazwali superobfitością. Statystycznie rzecz biorąc, każdy dodatkowy człowiek tworzył więcej wartości, niż konsumował. Taka zależność między wzrostem populacji a dostępnością zasobów jest sprzeczna z intuicją - a jednak prawdziwa!
Dlaczego Więcej ludzi to również więcej pomysłów. Owe pomysły są następnie testowane na rynku, który oddziela te użyteczne od tych bezużytecznych. Efektem końcowym tego procesu odkrywania są innowacje, które przezwyciężają niedobory, napędzają rozwój gospodarczy i podnoszą standard życia.

Niemniej jednak wysoka liczba ludności nie wystarczy, by podtrzymać stan superobfitości - pomyślmy choćby o ubóstwie, jakie dotknęło Chiny i Indie, zanim kraje te zreformowały swoje gospodarki w kierunku bardziej kapitalistycznych. Aby tworzyć innowacje, ludzie muszą dysponować swobodą myślenia, wypowiadania się, publikowania, zrzeszania oraz niezgadzania się ze sobą. Muszą także mieć możliwość oszczędzania, inwestowania, handlowania i osiągania zysków. Krótko mówiąc, muszą być wolni.

Książka "Superobfitość. Opowieść o wzroście liczby ludności, innowacjach i dobrobycie na naszej nieskończenie bogatej planec" - Marian L. Tupy, Gale L. Pooley - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Freedom. Książka posiada 576 stron i została wydana w 2024 r. Cena 49.23 zł. Zapraszamy na zakupy!